Neteče voda

Od: Datum: 17.08.16 23:01 odpovědí: 19 změna: 19.08.16 18:56

Zdravím. Mám vrtanou studnu (30m). Zapojení: rok staré čerpadlo (SIGI) se sondami pro hlídání hladiny vody, tlakový spínač (TSA 01262)/tlaková nádoba s vakem(50l), ze které je potom rozvod do koupelny (záchod, pračka, sprcha) a částečně kuchyně (myčka). Najednou mi přestala téct voda. Tlak v nádobě kontrolovaný a v normě a já řeším, jestli je chyba v čerpadlu, nebo spínači? Koukal jsem na spínač, zdá se v pořádku a přívod vody k němu (taková ta malá trubička) čistá. Vždycky když sepnul,ozvalo se cvaknutí. Z kohoutku doslova ani kapka a cvaknutí nikde, jako kdyby spínač nesepnul, a tak doufám, že bude chyba v něm a ne v tom čerpadle. Můžu nějak poznat, kde je chyba?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.08.16 23:12

Můžete ale musí se mít k tomu vybavení-zkoušečka ,vadska-proměřit jestli jde do a od spínače proud nebo zapojit na přímo


doplněno 17.08.16 23:39:

No barometrem to fakt nebude.Ta velikost je relevantní čím menší tím víc zapíná čerpadlo,čím větší tak nečerstvost vody ale vy ji máte pouze užitkovou tak by se větší hodila -šetřilo by se čerpadlo.A nemáte jen nějakou prkotinu?Spadlí jistič,málo vody...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.16 23:20

Takže stačí elektrikář... ještě jsem někde vyčetl, že může být zanesený barometr, co mám zapojený "naproti" spínači před tlakovou nádobou. To mě přijde trochu jako nesmysl, pokud vemu v potaz, že je informativního charakteru a tudíž by na samotnou funkčnost neměl mít vliv. Jinak aktuálně je na nule.

Datum: 17.08.16 23:27

A teď mě ještě napadlo (mimo téma), není 50l nádoba málo/hodně na takovou spotřebu?

Od: rv
Datum: 18.08.16 00:34
Sundejte domeček spínače - uvidíte spínací kontakty v jaké jsou poloze a popřípadě se dají vyčistit (při vypnutém jističi). Zkontrolujte, jestli při zapnutí jističe teče proud do čerpadla - třeba na elektroměru - začne se rychleji točit kolečko nebo blikat led.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 08:13
po sundání krytu spínače jsem nic neobjevil. Nejsem žádný elektrikář, ale spínač zevnitř vypadá jako nový. Vyzkoušel jsem Vaši metodu s jističem a žádná změna. Bliká pořád stejně.
Datum: 18.08.16 08:29
avatar

A díval jste se do studny kolik tam máte vody? Také jsem deset let měla tento systém, teprve loni jsem si nechala zavést městskou vodu. A tak si pamatuji, že se mi tohle také stalo, ale důvodem bylo to, že mi klesla ve studni voda pod normál a dokonce jsem jednou i zadřela čerpadlo, protože jsem to nevěděla a klidně si zalévala zahradu a čerpadlo nasálo písek. Takto mi to pak "vodníci" řekli. Pak jsem si to hlídala, a průběžně kontrolovala hladinu vody ve studni dlouhou tyčí, kde jsem měla namalované čárky v metrech a jakmile byla voda pod 80 cm, tak jsem přestala zalévat a čekala pár hodin, než se voda zase natáhla do studně. Ale to asi nebude Váš případ, tohle zřejmě víte. Nebo máte jiný, lepší systém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 18.08.16 10:58

Musel byste ověřit (pohledem), že kontakty jsou u sebe a ne od sebe (pružinka ve spínači časem urezne/praskne). Dále při vypnutém jističi ověřit (multimetrem na OHM), že i když jsou u sebe, není mezi nimi velký přechodový odpor - občas se kontakty vypálí a nevedou. A pak při zapnutém jističi, jestli jde vůbec napětí (a nula) do spínače. Jestli je čerpadlo jednofázové a spínač má tři dvojice kontaktů, tak můžete přehodit dráty na jinou dvojici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 12:03
Datum: 18.08.16 12:46

Máme jednofázový. Nemůže se s ním něco stát, pokud ty dráty začnu přehazovat, než přijede elektrikář? Myslím tím, jestli je jedno, jestli přehodím hnědý nebo modrý a pak to zkusím nahozením jističů? Jestli si nemůžu čerpadlo spálit, nebo tak něco. Přece jen, spínač stojí 500,-, čerpadlo 5.OOO,- (pokud je tedy na vině spínač). Bohužel elektrikáře sem dostanu nejdříve v neděli.

Od: rv
Datum: 18.08.16 14:23

Ne hnědý za modrý, ale oba hnědé šoupnout na druhou stranu a pokud to nepomůže, tak dát zpátky a oba modré na kraj. Ale toto je svorkovnice. Kontakty jsou dole, snad by měly být ze strany i vidět v jaké jsou poloze - jestli na sobě, nebo je mezi nima mezera. Jde i šroubovákem zkusil přizvednout nebo zatlačit na membránu, jestli se kontakty přepnou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.08.16 17:03

Ahoj.

Podobný problém měl i kámoš. S jeho sousedem to marně řešili a tak jsem se zmínil, jestli nemá vypadlej jistič? Byl vypadlej. A zase jsem měl pravdu. Někdy stačí k opravě potíží jednodušší postup. Není to tak samozřejmě vždy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 18.08.16 17:07

A co mechanický stav čerpadla? Točí se volně rotor?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.16 17:16

To nepoznám. Je napojený natvrdo, takže pokud mu spínač nedá rozkaz, tak se nezapne. Ale matně si vzpomínám, že se od spínače ozvalo hlasitější cvaknutí než normálně, tak mám pocit, jestli to neodnesla membrána (viz. postup výše co jdu právě vyzkoušet). Jinak jističe ok, alespoň co jsem koukal. Jestli něco v nich, to mi řekne až elektrikář v neděli.

Datum: 18.08.16 17:44

Zřejmě jsem nalezl problém. Přiložím foto, ale moc se mi tam nevešel telefon, tak nevím zda z toho bude něco vidět. Protože nevím, jak se jednotlivé části nazývají, zkusím je nějak rozumně popsat... Na pravo od kohoutu pro nastavení tlaku byla vypadlá osička, která držela "hranatou podkovu", která se táhla kolem zmiňovaného kohoutu k dvou pérům. Jedno péro s malou matkou je nalevo pod kohoutem a hned vedle druhé pero připomínající sichrhajsku je nasazené na "plastovém rámu", který je pak napojený na dráty. Obě pera jsou spojeny s "hranatou podkovou" jakýmsi mazlavým snoplem. Zkoušel jsem pohyb pomocí šroubováku. Nastali dvě situaci... pokud jsem formou páky pohnul "plastovým rámem", pohla se i sichrhajska, nicméně to nevedlo k žádnému známému zvuku, který se doposud ozýval. Nasadil jsem osičku a zkusil pákový efekt na "hranatou podkovu" kolem kohoutu a pohnul se celý mechanismus (veškerá péra, sichrhajska, "plastový rám") a jakmile jsem šroubovák vytáhnul a celý mechanismus nechal svévolně pracovat, ozvalo se mě známé cvaknutí, které spínač vydával než se rozbil. Někde nastala chyba a mechanismus sám od sebe přestal fungovat. Bez použití šrobováku zůstává pravá strana dole a tak se nerozhýbe levá. Takže jsem si oddychl, není problém v elektrice ani čerpadlo, ale v mechanice zařízení. A co teď s tím? Vyhnu se koupi nového spínače?

Od: rv
Datum: 18.08.16 17:51

No tak snad vypnout jistič, odšroubovat vodiče, vyšroubovat spínač (asi vyteče něco vody, ale třeba tam je někde ventil), hodit ho na stůl a podívat se, je-li tam vada a je-li opravitelná. I když dle fota to půjde i bez rozebírání. Jde o to, jestli jsou v klidové poloze kontakty sepnuté (bez tlaku by měly být), nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 18.08.16 17:49

nastala další chyba a nejdou mi tam vložit fotky, tak to musím takhle rozdělit

Datum: 18.08.16 17:51

a druhé foto...

Datum: 18.08.16 18:10

PROBLÉM VYŘEŠEN, DĚKUJI VŠEM! Hlavně díky rv, neboť nebýt jeho rady, do krabičky spínače se nepodívám. A návod, jak jsem to nakonec rozchodil, kdyby někdy někdo potřeboval... takže jsem nasadil zpátky výše zmiňovanou osičku a zapnul jistič. Samozřejmě se nic nestalo. Šel jsem tedy do studny, kde pod poklopem mám krabičku od čerpadla, od které se poté táhne drát dál do baráku ke spínači atd. Na krabičce je tlačítko pro spuštění a takový čuček, který bych nazval resetovacím (neznám názvosloví). Nejdřív jsem zkusil tlačítko on/off. Nic. Tak si říkám "s.át na to" a zmáčknul jsem reset. Potom znova on/off a najednou slyším jak se vrt rozvrněl a žena začla řvát že ji v koupelně teče voda. Takže znovu všem díky já se jdu pořádně napít!

Od: rv
Datum: 19.08.16 18:56

Moc se neradujte, ta osička byla původně na konci roztemovaná, aby se nemohla vysunout. Jakmile se jednou dostane ven, tak nestačí ji jenom nasadit, protože se časem zase vysune. A pak záleží na tom, v jakém kontaktu zůstanou kontakty. Budou-li náhodou stále sepnuty, pojede čerpadlo stále a protože byste měl mít někde (ve studni?) bezpečnostní ventil, tak ten se otevře a bude tam stříkat voda tak dlouho, než si toho všimnete (i když třeba máte nějaké zabezpečení proti stálému běhu). Lepší je spínač vyměnit a ten vadný "nějak opravit" pro strýčka příhodu.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.