Stavební otvor pro dveře přímo u zdi?

Od: Datum: 15.08.16 14:13 odpovědí: 57 změna: 27.11.16 18:15

Dobrý den, je možné vytvořit stavební otvor pro zárubně dveří, z jedné strany přímo u kolmo jdoucí zdi? Jestli ta zárubeň muže být z jedné strany prostě přiražená na milimetr přímo ke zdi... Snad to jde pochopit.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: krtek
Datum: 15.08.16 14:15

asi 2min mi trvalo než jsem pochopil, je to pohled na zeď :)) ..Ne Nejde..nebylo by to čemu chytnout na té pravé straně..drželo by to jen na 2 stranách ze 3

Ohodnoceno: 0x

Od: petka
Datum: 15.08.16 14:26

futro zasekat do zdi, nebo zazdít do zdi, nebo, jak to nazvat, aby futro drželo...

Datum: 15.08.16 14:32

blbost..futro na to není určené

Od: ertl
Datum: 15.08.16 14:42
Jaká zárubeň tam přijde? Plechová nebo obložková? Jak široký a vysoký je stávající otvor?

Od: greggie
Datum: 15.08.16 14:46

Zárubeň by měla být obložková. Šířka a výška podle ČSN.

Datum: 15.08.16 14:58
Nic na tom není. Seříznete stranu u zdi o cca 2 cm a klasicky osadíte. Nevypadá to nejlíp, ale pokud vám to nevadí, je to bez problému.

Datum: 15.08.16 14:49

Zdravím,
jde to, ale je to blbost - zbytečně si tak zúžíte průchozí rozměr futra - když budete potřebovat protáhnout třeba skříň o přesném rozměru díry ve futrech, budete muset dveře vysadit nebo budete muset mít vysekanot kapsu pro kliku ve zdi, protože dveře prostě neotevřete "dokořán" (úplně do pravého úhlu).
Futro vždycky drží na tzv. "šmorcech" - cihlách, které vyčnívají ze stávající zdi (bez toho by vám futro ze zdi vypadlo, malta to neudrží). Takže byste musel vysekat drážku přesně podle futer nebo kapsy (minimálně 4) pro "šmorce", pak do nich zazdít cihly, na ně nasadit futro a pak zvrchu (nad futrem) vysekanou dírou všechno zalít maltou. Další možnost je pracnější vysekat drážku do zdi (širší než je vnitřek futra), pak ustavit futro (a pořádně ho zavětrovat ve všech směrech) a pak to po kouskách kousky cihel a zaliváním maltou všechno dozdít.

doplněno 15.08.16 14:51:

Po vašem doplnění - pro obložkovou zárubeň je to nesmysl - nebudete obložku mít na co uchytit (teda možná by se to taky dalo, ale s vyrobením speciálně udělaných úchytů)

Datum: 15.08.16 15:38

Wono jde o to, že nějak to jít musí, protože pokud nechám nějaký kus = x cm od zdi volných, potom teprve zárubeň., tak už nevecpu do zbylého prostoru koupený kuch. kout.

Datum: 15.08.16 15:47

V tom případě bych volila posuvné dveře do pouzdra, nebo po zdi ( záleží na tom, co je z druhé strany ), nebo dveře shrnovací. Cena není zas tak astronomická a dveře vypadají moc dobře :)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.08.16 15:47
Vždyť píšu výše, co s tím.

Datum: 15.08.16 14:51

Neexistuje nejde.

Nevím na kterou stranu se otvírají dveře u Vás, ale já teď zazdíval dveře, že mezi pantem a omítkou je mezera 0,5cm. Dveře sice otevřu na 90°, ale klika narazí do zdi, takže se otevřou jen na +/- 88°

Zárubeň může být až u zdi.

Datum: 15.08.16 14:58

Dveře sice otevřu na 90°, ale klika narazí do zdi, takže se otevřou jen na +/- 88°

Je fajn potkat podobného koumáka s podobným výsledkem práce, jako já nedávno :-D

Datum: 15.08.16 17:10

Stavební otvor je VŽDY ve zdi nikdy u zdi!Pokud ale myslíte přímo v koutě tak futra tam mohou být ale není to to pravé opřechové,udělal bych tam alespoň 10cm trcátko!

Ohodnoceno: 3x

Datum: 16.08.16 07:06

Diesle, musím vyjímečně nesouhlasit se slovem VŽDY. Při nové vástavbě ano, při rekonstrukci to třeba ani jinak nejde, jako v případě u mne, kdy se dodělával vchod z chodby do místnosti. Po vybourání byl otvor jen 75 cm, takže jen futra 60cm a těsně ke stěně.

Datum: 15.08.16 19:56

Ahoj.

Než něco takhle sprasit či zbastlit, tak by už bylo pohlednější ty do kapsy zasouvací dveře. Kolem futer musí být těch asi 7cm místa pro obezdění. Nevěřím, že by jsi se chtěl po zbytek života na tohle koukat. A poslouchat případné řeči profíků, kdo že to takhle sprasil.

Přiznám se bez mučení, že mý první zazděný futra dopadly stejně. A jak rychle letěly ven, když to uviděl můj osobní zedník. Ty jeho kecy se těžko trávily ještě několik tejdnů. On to udělal potom dokonale. Musela se ještě rozšířit ta jejich stavební díra. Pro 80sátky. Jetě, že jsem tam dal delší traverzy a že to do nich vyšlo.

Ty tam budeš dávat jak široký dveře? 80, 90?

Od: da
Datum: 15.08.16 23:08

Tak tento problém jsem řešil cca 2 roky zpátky, Potřeboval jsem umístit obložkové zrubně - řešení bylo jednoduché - na pravou stranu přivrtat fošnu (popř. profil pro sdk) a zárubeň na to napěnit standartním zúůsobem. je pravda, že to che větší otvor - pro 60cm dveře je klascky cca 67, pro takto umístěné zárubně cca 72,ale bez problémů to vydrží i náporu dětí .

Datum: 16.08.16 08:27

uživatel greggie vám dal další z důvodu, proč to tak nemůže být...musí tam byt špaleta, která a) bude držet futro b) zvětší osazení od stěna, aby jste mohl dveře otevřít na 90° ..klika má myslím, že hloubku 5-7cm ..

a jak říkal kolega výš...stačí tam přivrtat SDK profil (pokud možno nejlépe do krabice (spojit 2 proti sobě) a vypěnovat...pro obložkové zárubně musí však být stavební otvor vždy o 10cm šiřší než je plánovaný šistý průchod po osazení zárubní...obložkové zárubně si právě těch 5cm z každé strany vemou

Od: jmlc®
Datum: 16.08.16 09:02

ve svém RD mám takto řešeny 3 dveře, 80tky obložkové - bez potíží, stačí kotva... našel jsem foto ze stavby, ale nemůžu teď vložit fotku z mobilu

Ohodnoceno: 4x

Od: emik
Datum: 26.11.16 23:37

Dobrý den, jaký je prosím Vás čistý stavební otvor pro takové dveře šíře 80cm? Moc děkuji.

Datum: 27.11.16 09:31

Tyto rozměry platí pro většinu výrobců dveří Šíře / Výška 88-91 / 201-203cm

doplněno 27.11.16 11:03:

vnější rozměr obložkových dveří je 96cm. Pokud bude otvor cca. 91cm, strana k "holé zdi" se jen srovná do roviny, uprostřed "futer" se můžou dát skoby nebo nějaké kotvy pro jistotu... ale neviděl bych to jako zásadní potřebu... po vypěnování futer a případně začištění futer silikonem se dveře nehnou - mají dvě třetiny pevně na zeď a tu třetí třetinu kdyby chtěl zedník za den po vytvrdnutí pěny urvat, pěkně by se nadřel...

Jak se říkává, "není dobré říct, že to nejde, protože pak se najde blbec, který to neví a udělá to bez potíží".

doplněno 27.11.16 11:06:

jo a ty kotvy - to může být třeba jen http://levnestavebniny.eu/kat…e178/zaves-primy-60120mm-i353 nějak zakroucený a navrtaný do zdi přes hmoždinku... když už někdo opravdu chce..

Datum: 27.11.16 10:39

Děkuji moc za rychlou odpověď... řešíme totiž stejný problém, řemeslníci nám tvrdili, že to takhle nejde. Že pokud jsou zárubně hned u zdi - navíc z obou stran, tak pro 80 dveře je potřeba prostor 100cm (90 cm stavební otvor + 5 cm špaleta z každé strany. Moc by nám toto řešení pomohlo (celkem 90 cm a žádné špalety). Jak se to kotvení prosím provádí?

Datum: 27.11.16 12:49

Omlouvám se, trochu tomu stále nerozumím ... Zeptám se uplně "po lopatě" ... stavební otvor mezi dvěmi rovnoběžnými stěnami má 91 cm, je možné tam osadit dveře šíře 80..- kotvilo by se z obou bočních stran, obložka by se zřízla z obou stran na těch 91 cm. Je možné takové řešení?

Datum: 27.11.16 13:09

podle fotky vidíte, že se nic neořezalo - prostě musí být obložky origoš bez úprav. Teď vůbec neřešte dveře, řešte jen a jen FUTRA- obložky. Pro dveře 80cm mají obložková futra vnější rozměr těch 96 cm. Nahoře a jedné stěne budou držen na zdivu - obloží zeď. Na té třetí straně se jen přiloží ke zdi. O tu třetí stranu nám jde.

Takže - vy si zakreslíte na zeď "fiktivní" zeď - čáry.. tam budete mít buď výše zmíněný kus trámu připevněný - navrtaný do zdi nebo jen pár kotev. Obložka se skládá ze 3 desek - dvě jsou v kuse, po dofoukání pěnou se ta třetí přirazí.

Už z toho videa vám bude jasné, že je to hračka a není problém to nasadit ke zdi...

Druhá věc je, že nesmíte na dveře věšet nějaké blbosti, sebe nebo s nimi mlátit při hádkách...

Datum: 27.11.16 14:17

Myslel jsem tuto situaci...Viz obrázek...

Datum: 27.11.16 14:21

Šikmo daný dveře v úzký chodbě. Strašná opičárna. Jednou jsme to taky dělali, majitel nedal na naše připomínky a trval na svým, že to tak prostě chce, Dobrá, udělalo se to, ovšem za rok přišel s prosíkem, že vymyslel koninu a chce to předělat na klasiku.

Datum: 27.11.16 14:25

) nejsou šikmo, jsou rovně...jedná se o vstup do pokoje, kde jsou u vstupu vestavěné skříně. Fotka je zšikma ...)

Datum: 27.11.16 14:42

Dobrá.

Udělat se dá vše. Sériový dveře s futrem se musejí všelijak upravit, aby se vešly tam, kde je potřeba.

Když se dělají dveře na zakázku, udělají se podle potřeby. Třeba o kousek užší futro, třeba 77 cm, nebo se udělají užší obložky.

Datum: 27.11.16 14:47

Díky Jenyku, mám radost... užší obložky navíc vypadají podle mě lépe...*placni*

Datum: 27.11.16 15:00

Běžně se dělají obložky široký 7 cm. Má to několik důvodů. Ale není problém dělat obložky jinak široký, ale nemůžou být třeba jen 2 cm, to je už málo, neschová to pěnu atd.

Datum: 27.11.16 15:26

Ještě mě napadlo...V příspěvku ve videu používají rozpěry pro vyvážení, které se přichycují ke stěně a přesahují stavební otvor. A když není na co chytit, co se použije místo toho?

Datum: 27.11.16 15:38

Běžně se používají klínky. Přeci si kvůli jedněm dveřím nebudeš tohle kupovat.

Datum: 27.11.16 15:48

Já ne, zavolám firmu..ale po zkušenostech, kdy nám nezávisle na sobě bylo 3x řečeno, že "to nejde" tak jsem chtěl znát možnosti. Pořád ta stejná věta - "nebude to na co chytit, musí tam být špalety". Ještě jednou díky.

Datum: 27.11.16 15:55

No jo, většina je zvyklá přijít na místo, složit futra, zapěnit a rychle utéci. Jakmile se něco někde musí upravovat, bývá problém.

Místo špalety se něco přišroubuje do zdi. Třeba profil ze sádroše, kus nějakýho prkna či lišty. Prostě něco, co je po ruce a vejde se. Ono, když se nechce, je to horší, než když to nejde.

Datum: 27.11.16 16:06

a k čemu je vůbec ta špaleta nebo její náhrada nutná..po tom, jak jsi to vysvětloval tomu rozumím tak, že máme dostatečný stavební otvor, do kterého se vloží zárubeň a zafixuje klínkama...obložky se nechají vyrobit užší...k čemu ta špaleta - to pak přece zúží stavební otvor..

Datum: 27.11.16 16:11

Špaleta třeba kvůli tomu, že to je prostě pro montáž dveří jednodušší.

Ten otvor co máš je prostě pro tohle řešení úplně na hraně. Když na každou stranu něco slabýho našroubuješ, kolik ti zbude místa na futra. Jen něco malinko na pěnu.

Datum: 27.11.16 16:19

https://www.obi.cz/navody/bui…-and-doors/spravna-instalace/

v čem je montáž jednodužší? takže by to nakonec mohlo být i tak - čistě teoreticky, že se přizdí špalety např. 2 cm z každé strany, otvor tedy bude 87 cm - vleze se ta zárubeň?

Datum: 27.11.16 16:26

Proč přizdívat špalety, když můžeš našroubovat kus prkna. Nejlépe ho ještě podpěnit a přišroubovat.

Jestli se vlezou futra netuším, ale sapelácký papundeklový asi jo. Ty jsou slabší. My děláme futra bytelný, silný 4 cm, takže ty by se nevešly.

Datum: 27.11.16 16:34

A to tam ty futra nemůžu prostě jen přichytit do přilehlých stěn bez špalety?

Datum: 27.11.16 16:37

Ale můžeš, jen to nějak není úplně ono. Futro drží jen pěna na hladký zdi. Pak přijde průvan, praští dveřmi, pěna poleví a dveře se budou hýbat.

Datum: 27.11.16 16:44

Aha...takže to řešení, co jsem vložil na obrázku je pouze napěnované na holé zdi nebo to může být osazené na špaletách? Jak široká musí ta špaleta být minimálně?

Datum: 27.11.16 16:48

Těžko říci, jak to vypadá pod obložkami na fotce co jsi sem dal. Říkám, dává se na zeď víceméně cokoliv, co je po ruce a vejde se.

Datum: 27.11.16 17:04

Takže jestli tomu konečně dobře rozumím, to něco co je po ruce, supluje z velké míry pěnu, která se dává mezi zeď a futro.

Datum: 27.11.16 17:06

To ne, pěna tam být musí v každým případě. Pomáhá to pěně lépe držet na zdi.

Datum: 27.11.16 17:11

Jenyku díky za obrovskou trpělivost...takže když to shrnu...futra pro 80 dveře se vlezou nadoraz, ale vlezou... a mezi zeď a futro se vloží něco co je po ruce, aby to udrželo pěnu a celkově dveře.

Datum: 27.11.16 17:20

Sapelácký papundeklový futro pro 80 dveře může mít odhadem venkovní rozměr nějakých 86 cm. Spíš míň. Takže z každý strany centimetr pěny a jsme na 88 cm a zbývají ti tři centimetry na dvě prkna na zeď. Tedy našroubuješ nějaký půldruha centimetrový prkna na zeď, nejlépe je ještě podpěnit a pak přišroubovat. Uřízneš obložky, zkrátíš horní obložku, případně taky zůžíš, pokud to schová díru a to je vše.

Datum: 27.11.16 17:28

on ten otvor má možná jen 89-90 cm ...no to bude ještě sranda:-D ... tak kdyžtak budou o kousíček užší futra no...ale výsledek je takový, že stačí těch cca 91 a ne 100. moc moc díky!*uf*

Datum: 27.11.16 17:34

No, užší futra jen tak nebudou. Ty jsou daný. A sapelácký futro moc neohobluješ na sílu, neb by nešly dát dohromady, ale muselo by se to nějak zbastlit, třeba sešroubovat.

Rozměr 100 cm na 80 dveře je prostě bezproblémová montáž. Přijdu, namontuju a prchám. Tohle prostě se bude muset vše upravit a do toho se nikomu nechce, to je celý problém.

Nebo nechat u truhláře udělat jedny dveře přesně na míru. Podle mě, nejlepší rešení.

Datum: 27.11.16 17:43

A kdyby to bylo od truhláře, futra šířky 88 včetně pěny...je ten 1cm klínek z každé strany do 90cm dostatečný? nebo je lepší futra malinko zúžit...

Datum: 27.11.16 18:02

Jenyku jak to vychází finančně...truhlář vs. např. Sapeli...

Datum: 27.11.16 18:05

Těžko říci, za kolik ti to udělá nějaký truhlář v okolí. Ale obecně to bude asi o malinko dražší, ale podstatně kvalitnější.

Datum: 27.11.16 18:08

A ty se specializuješ na jaký kraj...

Datum: 27.11.16 18:09

Řekněme Krkonoše, ale do léta je plno.

Datum: 27.11.16 18:15

hmm tak to nic, moc daleko :( ...ale stejně ...se nedivím, že máš plno...;) šikovný řemeslník se shání ne zrovna jednoduše...přeju hodně úspěchů...*slunce*

Datum: 27.11.16 13:29

Seříznout obě obložky aby měly futra celkovou šířku 91 cm samozřejmě lze, vypadá to zvláštně, ale často se to na stavbách takhle musí řešit, protože prostě není místo.

Ale 80 dveře do průchodu 91 cm se dostanou jen s obtížemi. Vejdou se, ale není tam skoro žádný místo a z obložek nezůstane skoro nic.

Datum: 27.11.16 13:32

jo ahá - už to trochu chápu - on chce totiž obložky do chodby - "stavební otvor mezi dvěmi rovnoběžnými stěnami má 91 cm" to jsem nechápal na začátku... takže buť větší stavební otvor (pokud lze) nebo improvizovat dle možností - jak píše @jenyk - a počítat s tím, že dveře se otevřou do cca 80° kvůli klice, také by byla dobrá zarážka na dveře, aby se klika neurvala.

Datum: 16.08.16 22:48

Ahoj.

Uživatel nespolupracuje. Ty hotové obložky na spodní fotce se povedly. Dá se na to rozhodně koukat. Právě, že ta levá část toho obložení, při své šířce jakoby nahrazuje to tradiční zazdění plechových futer. Do tohodle bych šel. To se mi líbí.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.08.16 06:53

Humbuckere, pane kolego, jsem rád, že jste změnil názor, že to " takhle sprasit či zbastlit, tak by už bylo pohlednější ty do kapsy zasouvací dveře" a bez zasouvání. je vidět, že české ručičky umí.

Blahopřeji.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.