Siřičitany ve víně

Od: Datum: 12.08.16 22:45 odpovědí: 7 změna: 13.08.16 21:06

Koupila jsem v obchodě chutný moldavský Merlot. Je na něm zdůrazněno, že obsahuje siřičitany. Pocházím ze severu, tak se vínech moc nevyznám. Chci se zeptat, v jakých vínech nejsou? Jestli stáčená vína z vinotéky také obsahují siřičitany? To je konzervant? Ubírá to na kvalitě? Pozná se to na chuti? Tenhle mne, laikovi, chutná . A nic mi po něm není. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jendad
Datum: 12.08.16 22:50

Před sezonou (sběrem) se musí vyčistit sklep . A k tomu se používají sirné knoty. Do sudu a demižonu se dají a zápálí . Tím zlikvidujete bakterie , kvasinky atd. Pak jsou nádoby sterilní a mohou správně kvasit vinné kvasy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.16 23:25

Zjednodušeně řečeno. Síření vína se používá pro stabilizaci a konzervaci vína. V průběhu výroby vína se síří několikrát. Pokud se síření přežene, ráno dost bolí hlava.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.08.16 23:45
avatar

Síření zastaví kvašení. Podud se nepřidá, víno bude kvasit tak dlouho až kvasinky zahubí vlastní produkt - líh. Takže suchá vína můžou obsahovat míň siřidel. polo a sladká vína víc. Síří se odjakživa a při správném dávkování se není čeho obávat. Pravda, víno v supermarketu musí něco vydržet - není to vinný sklep, kde je stabilní teplota i vlhkost. Proto po víně ve sklípku máte ráno maximálně hlad, a po tom druhém hlavu jak pátrací balon ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 13.08.16 09:36

Děkuji za odpovědi, budu se podle nich řídit

Datum: 13.08.16 09:58

Dobrý den, to, jestli jsou ve víně přítomny siřičitany, nebo nikoli, by mělo být uvedeno na etiketě,je to povinný údaj. Pokud tam naleznete informaci "obsahuje siřičitany/oxid siřičitý", tak ve víně je. Pokud nikoli, tak by tam být neměl, ale je otázka, zda na to výrobce nezapomněl, osobně co vím, tak bývají prakticky ve všech vínech a to i těch "lepších" (nejen v těch stolních, atd.). Pokud si koupíte víno ve vinotéce, kde vám ho i stočí, opět byste měla dostat buď láhev s etiketou, kde ta informace bude uvedena, nebo se prostě poptejte, máte právo vědět, co víno obsahuje. Siření na závadu není, pokud jsou dodrženy zásady a nepřehání se to s ním, na druhou stranu, je to síra, "éčko", které má docela vysoké číslo nebezpečnosti, takže s ním by se mělo zacházet opatrně. Mimo jiné se můžete na etiketách dočíst, že víno obsahuje mimo jiné mléko a vejce, respektive jejich bílkoviny, které se používají při výrobě a musí být také uvedeny na etiketě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.16 12:33

Není to nic proti ničemu, uvádět se to musí kvůli pár alergikům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 13.08.16 21:06

Díky. Už jsem to vínko vypila. Každý den trochu, jako "meducínu". Dobré bylo. Teď si zkusím koupit jiný Merlot, ale od vinaře, abych porovnala.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.