Betonování plotového sloupku nad terénem

Od: Datum: 11.08.16 09:35 odpovědí: 19 změna: 12.08.16 16:13

Zdravím,
potřeboval bych menší radu ohledně zabetonování sloupku branky plotu v terénu ve svahu, který se bude srovnávat. Asi jednoduchá věc, ale v životě jsem to nedělal, tak mě zajímají zkušenosti.
Z důvodu spádu by sloupek byl při betonáži s terénem asi 20 cm pod, což je málo. Sklon později zavezu štěrkem a navrch přijde zatravňovací dlažba. Více v nákresu.
Napadlo mě více řešení:
- udělat šalunk kolem sloupku a zabetonovat do výše budoucího terénu
- použít ztracené bednění, třeba dvě tvárnice, a do nich umístit sloupek a zabetonovat
- seříznout "čepičku" (část bez díry) betonové palisády (z druhé strany má díru) a tu zabetonovat a do ní vložit sloupek
- systém matrjoška - vzít slabší trubku, tu částečně zabetonovat v nezámrzné, na ni pak navléct sloupek a pak už jen dosypat štěrkem při srovnání terénu
Jak byste postupovali vy?
Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.16 09:40

Řešl bych to ztraceným bedněním.

Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 11.08.16 09:52

Ve svahu (není moc jasné, jak prudký je sklon) se bude sloupek tlakem zeminy mírně naklánět, sjíždět dolů. Třeba jen pár cenťáčků z deset dvacet let, ale pak budete muset mít na brance štelovací šrouby, aby se dala dorovnat, aby se stále dala normálně zavírat a otvírat. Sloupky i s betonovým základem se samozřejmě mohou časem naklánět na různé strany. Ne hned, ale třeba za dvacet, třicet let, je dobré mít nějakou rezervu, vůli v seřizování kolmosti, aby se šikmo nachýlená branka nebo vrata sama nezavírala (neotvírala) vlastní vahou. I jediný centimetr odchylky už bývá znát, třeba nejde zamknout, střelka kliky nedrží v zárubni, atd..

Možná byste místo betonování mohl koupit hotové plotové betonové patky (například pro ilustraci http://katalog.betonserver.cz/987-patka-plotova ) a vsadit je do země do potřebné hlouby, aby byly sloupky i v nejnižším místě dobře ukotvené, a případně na to ještě udělat další nástavec, třeba mít na sloupku v délce, která bude v zemi navléknutou silnější trubku asi jako chráničku, nebo trubku ještě obetonovat, nebo použít dvě betonové patky na sobě... jsou to jenom náhlé nápady, zkušenější rádcově jistě přijdou na něco lepšího.

Od: lucass
Datum: 11.08.16 10:56

Díky za obsáhlou reakci. Betonové patky nevypadají špatně, ale asi půjdu cestou té silnější KG roury.

Od: krtek
Datum: 11.08.16 10:01

koupit kanalizační trubku velkého průměru třeba DN300..seříznout a zarazit do země, tak aby se zamezilo případnému náklonu co popisoval kolega..vložit do ní sloupek...zafixovat svislost...zabetonovat...nic extra

doplněno 11.08.16 10:06:

s tou DN300 jsem to asi přehnal, ale nevím jak máte tlustý sloupek

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.08.16 10:53

Sloupek má tl. 60 mm. Dle návodu mají být díry pro sloupky 30 x 30 cm, tak se takovou tloušťkou asi nic nezkazí, na druhou stranu KG to zpevní, tak by snad stačila i DN200.

Díky.

Datum: 11.08.16 10:02

Se mi zdá, že tu nikdo v praxi ještě nedělal plot :)

Dělá se to velmi jednoduše a celkem levně. Kupte si, respektive možná se Vám válí někde doma, KG odpadní trubku odpovídajícího průměru (cca KG125), tu nařežte v potřebné délce a sloupek pak zabetonujte do ní. Udělá Vám to takovou formu. Trubka pak na místě už zůstává, jen ji zahrabete materiálem.

Jinak tu betonáž, zrovna u branek, bych doporučil dělat hlubší, než máte v nákresu. Aspoň +20 čísel.

doplněno 11.08.16 10:09:

* Myšleno hlavně v těch místech sklonu. Na 15cm nezafixujete ani polohu te branky.

Datum: 11.08.16 10:51

Díky za reakci. Matně si vzpomínám, že jsem toto řešení už někde viděl. KG trubka v podstatě prodlouží snížený terén na tu úroveň, kde chci ten finální mít. Udělá se v podstatě betonový sloup, do kterého se sloupek vsadí.

Betonáž určitě udělám hlubší, těch pár čísel mě nezabije.

Díky.

Datum: 11.08.16 11:31

z kusu plechu stočím bednění stáhnu drátem kehce kolem slouoku zaklepnu do terénu a jdu betonovat, po zatrvdnutí štípnu drát a plech sundám, tekhle dělám i viditelné betonování nad terénem.

Datum: 11.08.16 13:46

Zdravím,
rady pro betonáž sloupku už jste dostal, ale doporučil bych vám nebetonovat samostatně každý sloupek zvlášť, ale minimálně vždy ty 2 sloupky, co ponesou branku či bránu, provázat mezi sebou (navařit tam třeba traverzu, vybetonovat bytelný práh z armovaného betonu atd.), protože jinak se z toho v zimě zblázníte - při každé změně počasí se pohne terén a pokud sloupky nebudou provázané mezi sebou, tak jednou bránu nezavřete, pak vám zase projde mezi sloupky skrz. I když byste měl štělovací panty. bude vás bavit to každý rok několikrát seřizovat?

Datum: 11.08.16 22:51

Díky za doporučení. Navařit to asi nepůjde - ty sloupky mají komaxitový povrch a hlavně to neumím. Takže budu hledat jino variantu, kterou svépomocně zvládnu.

Co kdybych mezi ty dva sloupky zabetonoval podhrabovou desku? Ta má v sobě armování. Využil bych ji rovnou jako práh a jako oddělení mezi dvěma dlažbami. V případě brány jsou to 3 m a taková deska se vyrábí, v případě branky pak 1 m, takže ji seříznu.

Nebo mezi ty dva sloupky zabetonovat další trubku naležato? Nevím, jeslti to bude mít stejný smysl jako to, co popisujete, ale kdyžtak mi to smeťte ze stolu. Jde mi primárně o jednoduché, ale funkční svépomocné řešení.

Díky.

Datum: 11.08.16 23:52

Je mi to velmi líto, ale vaše řešení (něco mezi sloupky zabetonovat) by vám vůbec nepomohlo. Vy potřebujete ty sloupky pevně svázat mezi sebou - vytvořit z nich monolit. Právě proto jsem psal o armování, které je potřeba mezi sloupky navařit. Píšete, že neumíte svářet. OK - takže jiná řešení jsou, ale když o tom popřemýšlíte, tak zjistíte sám, že "ukecat" někoho, kdo aspoň trochu svářet umí a má svářečku (celkem jedno jakou - může to být jak trafo, tak triodyna, tak invertor, tak CO2 - co bude k dispozici. Píšu schválně "aspoň trochu umí svářet" - na sváření armování nepotřebujete člověka, co svařuje atomové reaktory, ale obyčejného "lepiče", který to "přilepí tak, že to neupadne, když to vezmete do ruky ;) A na svaření armatury (výztuhy mezi sloupky) bude potřeba tak max. 2 hodiny času včetně přípravy, tak si to spočítejte, i když budete muset tomu svářeči něco dát... Ostatní možnosti jsou sice bez sváření, ale podstatně pracnější a časově náročnější než nařezat kusy železa a pak je přivařit. Jo a ten komaxit - obrousit místo pro svár a po přivaření klidně nechat tak jak to je - cement v betonu v určité tlouštce chrání sám o sobě chemicky proti korozi, takže odstraněním komaxitu pod úrovní betonu nic nezkazíte - ničemu neublížíte.
Armování mezi sloupky můžete udělat třeba
- armovacím železem s tím, že okolo obou sloupků uděláte přesná oka (pruty ohnete do kroužků), do kterých sloupky zasunete
- jakýmkoliv kovovým materiálem (třeba lešeňovou trubkou, I-profilem, U- profilem, silnostěnným Jäkl profilem atd.), na konce kterého uděláte - přiděláte oka a do nich sloupky navléknete (výsledek bude vypadat jako tažná tyč k náklaďáku)
Tyhle rozpěry budete potřebovat 4 - 2 na bránu a 2 na branku, protože se dávají jedna vždycky co nejníž do výkopu a druhá co nejvýš (cca 10cm pod budoucí betonový práh), aby zajistily stabilitu sloupků (když je dáte k sobě, z větší části to zratí účel). Pokud dáte mez tyhle vzpěry ještě nějaký materiál příčně (aby to tvořilo takovou jakoby armovací síť), nic nezkazíte, ba naopak.
Ve výkopu se špětně pracuje, takže celé to smontujete na ležato, pak sestavu postavíte na místo, uděláte šalunk tam, kde nemáte zeminu (výkop) a zalijete betonem. Výkop cca 20 - 30cm široký, do nezámrzné hloubky (ideálně 80cm, ale méně než 60cm bych se už docela bál, že se za velkých mrazů celá brána jako monolit hne, což sce většinou ničemu nevadí, ale naštve to). Šalunk stačí celkem jednoduchý (bude to v zemi a nebude to pak vidět), ale pevný tak, aby ho beton nerozvalil. Možnost je ho udělat ze dřeva, ale třeba i ze starých cihel a pod. materiálů, pro zpevnění proti rozvalení stačí třeba zvenčí ty cihly obsypat hlínou, kterou pak jen rozhrnete než navezete štěrk. Kreativitě se meze nekladou, taky záleží na tom, co máte doma či jinde třeba zdarma k dispozici (šalunk se dá udělat třeba i z lamino desek z rozebraného nábytku ;) - toho jsou teřba sběrné dvory plné...

Datum: 12.08.16 13:01

Díky moc za rozsáhlé vysvětlení. Chápu to, i když tím, že jsem to nikdy nedělal, se obávám, jak to celé dopadne.

Varinatu s armovacím železem jsem měl původně rozepsanou, ale podhrabovka se mi zdála lepší, nicméně chápu, že dokud nebude železo spojovat ty trubky, ale jen beton, tak to nemá význam, protože se ten beton kvůli své roztažnosti stejně při různých teplotách hne a tím i branka, resp. sloupky.

Budu si s tím muset pohrát, hlavně s roztečí (i když díky štelovacím pantům tam nějaká rezerva snad bude) a navařením v pravém úhlu.

Jestli tedy chápu dobře, varianta s KG trubkami pro sloupky je pasé - prostě se udělá spára pro základ a částečné utopení spojené branky, nad terénem pak šalunk do cca výše terénu, kde mi po vyplnění beton s terénem mi to vytvoří práh (příp. 8 cm pod terén, protože před i za brankou bude zatravňovací dlažba vyplněná štěrkem, tak ji přerušovat nemusím a proženu ji skrz branku přes tento práh). Šalunk udělám z desek z nábytku, zbylo mi to tu ještě po stavbě.

Ještě jednou díky. Zrovna toto je věc, kterou mi nikde jinde nikdo neřekl, což je docela škoda. Armování s oky by mohli dělat přímo výrobci branek, protože by díky tomu byla každá branka přesně usazená.

Datum: 11.08.16 22:31

Ahoj.

Tak si tu pročítám ty napsané blbiny s trubkama a pod, . A čekám, že tu někdo napíše konečně něco rozumného. Až u kolegy Ronyxe jsem se dočkal. Aby se ty sloupky v zimě nerozjížděly, tak si určitě aspoň mezi těma co drží tu branku a případnou bránu navzájem probetonul tu podezdívku spolu se základem v celku. A dno základu určitě vícjak těch 50cm. Klidně i 80cm a pod tím třeba i nějaký makadam pro oddálení vody níže. To štelování na pantech bych určitě udělal taky. Pro sichr. Mám to tak taky a od r. 1987 jsem na to nešáhnul.

doplněno 11.08.16 22:55:

Ahoj Krtku.

Jasně, práce se dá udělat dobře nebo levně. Pro sebe to dělám dobře a kdybych to musel dělat pro někoho známého, tak by to muselo být zase to dobře. Jinak bych do toho ani nešel. Má to nějakou logiku?

Datum: 11.08.16 22:45

předpokládám, že krom té branky (kde je to logické) to bude klasický plot z pletiva a ten nepořebuje žádné pasy ani pospojování mezi sebou..kdybych takto navrhoval a oceňoval takové práce a následně je podle toho ve výrobě tvořily, tak to nikdo nezaplatí..metoda bednění z KG trubek je ověřená a moderní.. :))

Datum: 11.08.16 23:14

Obávm se, že někde došlo k nedorozumnění - já jsem nepsal (a jestli to tak vyznělo, tak se omlouvám, že jsem to špatně formuloval) o spojování sloupků (všech) u celého plotu, psal jsem (tedy aspoň si to myslím) o spojení sloupků brány a branky, které de facto tvoří "futro". Pokud se třeba mrazem hne celé "futro", nic se neděje, poud se ale hne jen jeden sloupek nebo dokonce oba, ale každý jinak, je o "zábavu" postaráno. Pokud se budou mrazem hýbat sloupky mezi polemi plotu je celkem jedno (u drátěného plotu, u plotu z pevných výplní by to problém mohl někdy být).

Datum: 11.08.16 23:22

Já to tak pochopil - jen branky.

Jinak mám plot z pevných výplní, konkrétně Zenturo od Betafence. Instalují se na sloupek s nosem (jakoby s navařeným roxorem), takže padnou přesně a jsou zaklíněné. Nicméně nejsou tak pevné, aby to nedilatovalo, ale rozhodně pevnější než pletivo, to samozřejmě.

Datum: 12.08.16 13:15

tady z těch megalomanských betonovacích a pospojovacích akci vidím pouze jedno..a to, že se tu dělá z komára velbloud..pokud se udělá díra dostatečně hluboko a dostatečně se sloupek vetkne..tak se nemuže nit posunout ani hejbnout..jednoduchá statika...kor když to bude ještě zasypáno štěrkem zhutněno a položena dlažba..dlažba bude orámována obrubníkem..takže to bude výsledku vana plná šutru a vněm kousek betonu pro sloupky.

tady je návod..to jestli tam je nebo není branka nehraje takovou roli

http://www.plastplot.cz/cz/stavba-plotu/.

Od: dono®
Datum: 12.08.16 16:00

krtek na to kap,nema to chybu,jednoduche ,spolehlive,

Od: asd1
Datum: 12.08.16 16:13

Praxe je taková, že se časem hnou i velké bloky v nezámrzné hloubce - zmrzlá půda tlačí i ze strany a umí pohnout i poměrně velkým blokem. Sloupky pevně spojené prahem se hnou jako jeden blok a branka pořád funguje, dva bloky se hýbou každý jinak. Tj. s prahem to sežere míň betonu a když se to celé pohne tak to nevadí.

Vařit se to nemusí, stačí dva pruhy z karisítě výšky "prahu" pod zemí a šířky přes sloupky, pohromadě to pak drží beton. Svařené je ale praktičtější, líp se usazuje vzájemná poloha branka - sloupky = při betonování se nemusí hlídat vzájemná poloha sloupků, jen se to celé strčí do šalunku a zabetonuje.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.