Napouštěcí ventil na wc

Od: Datum: 10.08.16 08:56 odpovědí: 7 změna: 10.08.16 14:51

Mám na chatě výpustnou šachtu na vodu z potrubí před zimou. V šachtě se mi ale stále drží voda. Přitéká mi spodem, protože se k místu šachty stahuje. Napadlo mě odčerpávat vodu jen za použití fyziky a neutrácet tak peníze za elektřinu s ponorným čerpadlem (navíc není v šachtě moc místa).

Plán je takový, že voda by se odčerpávala ponořenou hadicí, jejíž druhý konec bude níž než dno šachty a voda v hadici bude svou hmotností "vysávat" vodu z šachty. Stejný princip se používá např. při čištění akvárií odkalovacím zvonem. Probléme je ale v tom, že hadice musí být stále plná vody, aby to fungovalo... když ale bude málo vody, hadice nasaje vzduch a odsávat přestane. Napadlo mě tedy dát na hadici do šachty napouštěcí ventil z wc (např. tento: http://triker.cz/p-544299620590/Ventil-napousteci-t-2443-bocni/), ale zapojit ho obráceně. Výtoková hadička by nasávala vodu. Když by byl plovák na dne, ventil by uzavřel odtok a voda by v hadici zůstávala. Po opětovném naplnění vody by se ventil otevřel a voda by byla odsávána.

Otázka tedy je, zda to tak bude fungovat a napouštěcí ventil lze použít i obráceně... Není tam nějaká pojistka, aby ventil při poruše nenasával vodu zpět do řadu (pokud je zapojen na wc)?

Díky za informace


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.16 09:34

Napouštěcí ventil na wc obráceně fungovat nebude.

Ventil je postaven tak, aby před ventilem (na straně přívodu) byl tlak vody a za ventilem už voda odtéká jakýmkoliv otvorem.

Jakýkoliv ventil, který tam osadíš bude zdrojem netěsností a právě ta hadice se ti přes něj bude zavzdušňovat.

Takže buď musíš použít wc napouštěcí ventil, tak jak je vymyšlený a doplňovat s bím vodu do jímky tak, aby jímka nikdy nevyschla.

A nebo použít jiné řešení.

Já bych navrhoval požít hladinový spínač a s ním spínat nějaké malé akvaristické čerpadlo. Hladinový spínač by spínal až by bylo v jímce dost vody a sepnul by čerpadlo. Čerpadlo by vyhnalo z hadice vzduch a tím by začala hadice odčerpávat vodu sama. Takže třeba po poklesu hladiny o 10cm se čerpadlo může vypnout. Dokud bude voda, tak ji hadice bude odsávat a až dojde k zavzdušnění hadice, tak zase musí nastoupat hladina až k sondám hladinového spínače.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xyz
Datum: 10.08.16 09:44

No právě s elektrikou se mi babrat nechce (hladinové spínače, malé čerpadlo...). Proto jsem chtěl využít fyziku... No a co když ten ventil tam dát tak, aby voda tekla správně (nasávalo by to skrz přívodní trubku a zahradní hadici bych nasadil na trubku, kterou vtéká voda do wc)?

Nebo ani to fungovat nebude, protože jak jste psal, na přívodu musí být tlak a bez toho ventil nefunguje správně?

Datum: 10.08.16 10:21

Nemám takovou představivost, abych si uměl představit tvoji konstrukci.

Podle mne to fungovat nebude.

Pokud chceš použít pouze fyziku, tak to bude fungovat, než se hadice zavzdušní. Jak vyřešíš to, aby se hadice nezavzdušnila - to nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xyz
Datum: 10.08.16 10:55

No odsávací hadici můžu napojit buď na přítok do ventilu nebo odtok z ventilu... Když píšete, že "proti proudu" ventil fungovat nebude, tak po proudu ano? Zjednodušeně řečeno, ventil vezmu, otočím vzhůru nohama. Tu část se závitovou trubkou ponořím do vody a na výtokovou hadičku připojím odsávací hadici. Když plovák zavře ventil, tak hadice odsávat nebude.

Datum: 10.08.16 10:41

Jednoduché řešení je, když výtokový konec hadice ponoříš do nádoby s přepadem ve výšce požadované hladiny v šachtě.Voda v šachtě bude sice poněkud kolísat, ale nejspíš by se to dalo vyladit.


doplněno 10.08.16 10:57:

Na příklad do PET-lahve 2litry s uřezanou horní částí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xyz
Datum: 10.08.16 11:21

Zajímavá myšlenka. Jen mám obavy, aby odtok nebyl velice pomalý... Pokud se nepovede záchodový ventil, zkusím Vaši variantu jako druhou v pořadí

Od: yyy
Datum: 10.08.16 14:51

Tenhle ventil fungovat nebude, už z důvofu, že potřebuje tlak vody, aby těsnění nadzvedl a mohl propouštět vodu. Těšilo mne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.