Vsakovací nádrž - musí být plastová?

Od: Datum: 10.08.16 08:20 odpovědí: 12 změna: 11.08.16 13:31

Dobrý den, máme u novostavby projektovanou vsakovací nádrž na dešťovou vodu. Slyšela jsem ,že nemusí být kupovaná plastová,ale může být postavená ze straceného bednění. Máte někdo zkušenost. Moc děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.16 08:25
avatar

nevím jestli to podléhá nějaké kolaudaci či schválení, ale soused nechal vykopat velkou jámu, tu vystlali geotextílií, nasypali kamení, přikryli zase textílií, přivedli trubku, zaházeli a funguje bez problémů už deset let... jílovitá zemina.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 08:34
avatar

Já sice nevím, jak chcete vsakovací pole (termín vsakovací nádrž se nepoužívá, to je technicky nesmyslný pojem) udělat ze ztraceného bednění..., ale způsobů řešení může být samozřejmě více.

Při jakékoliv změně projektu (zvláště v tomto případě) však berte na vědomí, že jednak musíte dodržet vypočítané parametry vsakovacího pole (což jsou především retenční objem a vsakovací plocha) a také další parametry (odstup od sousedních staveb, odstup od Vaší stavby, vzdálenost spodní hrany vsakovacího pole min.1m nad hladinou spodní vody)...atd atd.

Pokud vsakovací pole provedete jinak než je navrženo a spočítáno v PD, potom bude samozřejmě případná nefunkčnost systému samozřejmě na Vašich bedrech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 10.08.16 10:38

Docela jsem nerozumím vašem výkladu.můžete mi podrobněju vysvětlit,proč nemůže být ze ztraceného bednění?

Datum: 10.08.16 11:00
avatar

Dejte sem výkres jak to chcete udělat a potom se můžeme bavit. Ze "slovního" obecného popisu si to nedokážu představit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 10:35
avatar
Shodou náhod jsem včera měl bagr na dešťáky a jímku. V projektové dokumentaci je nastíněná jímka ze skuruží hloubky přibližně tří metrů.
S vrstvou štěrku na dně. No ale dopadlo to tak že to bude 12 kubíková jímka ze ztraceného bednění.
Je to také o tom kdo to kolauduje. U nás má koludační komise ráda koblihy a skotskou...
doplněno 15.08.16 23:01: Tak nikdy nelze předpokládat že konstrukce ze ztraceného bednění bude těsnit. Svislé spáry obvykle ten milimetr či dva mají.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.08.16 10:40
avatar

Kolaudace je jedna věc...funkčnost je věc druhá. Ono Vám to samozřejmě fungovat může když budete mít trochu štěstí, ale také nemusí. Při tomto způsobu řešení dodržíte vypočtený retenční objem, ale nedodržíte potřebnou plochu vsakovacího pole, tím pádem nemusí (ale může) být splněna další podmínka dle ČSN...tj. doba vyprázdnění vsakovacího pole do 72h po skončení deště.


doplněno 10.08.16 11:02: Krtek: "Důvod proč vám někdo naprojektoval vsakovací nádrž je jeden z uvedených. Buď obecní/městká kanalizace nemůže pojmout tolik vody z deště (malá dimenze) nebo je nedostatečný spád na délku atd...atd.."- důvod je nejčastěji ten, že vsakování resp. likvidace srážkových vod na pozemku stavby požaduje platná legislativa jako přednostní řešení, pokud je to technicky možné.
doplněno 10.08.16 11:10:

Krtek: ta vyhláška a ČSN platí již delší dobu...a celostátně. Odvádět dešťovou vodu do jednotné kanalizace je technický problém, zbytečně musí být velké dimenze potrubí, snižuje se účinnost ČOV..A v neposlední řadě vznikají povodně a záplavy. Vsakování dešťových vod na pozemku stavby je z více hledisek vhodné řešení /mimo jiné je to to, co příroda dělá po miliony let/.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 10.08.16 11:07

martincakl: díky za doplnění... tady to jen potvrzuje to, že aby město nebo obce nemuseli stále řešit kanalizaci a přemýšlet zda za x let bude stačit to co tam mají...tak raději udělají vyhlášku, která říká, že si máš vodu zlikvidovat sám a na svém :))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 10.08.16 11:02

směl bych prosím vědět, jak tím betonem ze kterého je to ztracené bednění proteče a následně se vsákne do půdy ta voda?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maci11
Datum: 10.08.16 11:27

Váš názor se mi líbí ,ale byla bych ráda,kdyby se mi k tomu vyjádřil ještě pan Milan Cukrář.Jeho názory bývají shodné s mýma,Děkuji

Od: krtek*
Datum: 10.08.16 10:54

Vsakovací nádrž je od slova vsakovat. Tzn, ze ztraceného bednění je to blbost.. To má max. tak nějakou retentční..Jak už tu někdo zmiňoval, stačí vykopat jámu na požadovanou kubaturu, vystlat filcem (geotextilii) a nasypat do ní šutr..do této jámy přivést odpady z rýn a zbytek zavést zeminou a zhutnit... Primarní funkce nádrže (jámy) je taková, že zadrží přebytek dešťové vody do doby než a) se přirozeně vsákne do půdy b) než se vypaří.. Důvod proč vám někdo naprojektoval vsakovací nádrž je jeden z uvedených. Buď obecní/městká kanalizace nemůže pojmout tolik vody z deště (malá dimenze) nebo je nedostatečný spád na délku atd...atd..


doplněno 10.08.16 10:58:

takže abych odpověděl na váš dotaz...NE NEMUSÍ..za ušetření peníze jeďte raději na dovolenou nebo si kupte něco jiného...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 17:07

Ahoj Maci.

To co popsal Martin Cakl a na konci i kolega Krtek má hlavu a patu. Víš, proč ti projektant vymyslel a namaloval to jeho řešení? Protože je to vocas a šlo mu jen o kšeft za blbost. Logicky, proč to něco vyzdívat z čehokoliv, když na vsakování postačí fůra makadamu? Jediný význam, by to mělo tehdy, kdyby se ta zachycená voda měla dále využívat na cokoliv. Bez záměru vsakování. Martine, některá města si po dohodě s VaKem napojila svou dešťovou kanaldu na přívody do čističky. Prý měli málo vody na čistící proces. Nevím, jestli tu přicházející vodu za větších dešťů dokážou nějak regulovat a propouštět bez zastávky v čističce dál do řeky. Vím, že u některých tzv. Obecních malých čističek při deštích tu čističku doslova vypláchnou a pak ten potok vypadá jako stoka, než se zase trochu vyčistí přírodně. Lidi, bydlíci podel toho potoka z téhle praxe pochopitelně nejsou moc nadšeni. Zase jsem se neudržel na uzdě. Sorry.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.16 13:31
avatar

Mám dojem,že je škoda dešťovou vodu pouštět pryč.Obrovskou úsporou je centrální nádrž,určená pro zalévání zahrady a technickou vodu pro dům.Je zcela finančně únosná plastová podzemní nádrž do 20 kubíků a rozvody pro splachování a další spotřebu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.