Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Schéma domácí vodárny

Od: jardap odpovědí: 2 změna:

Dobrý den, nemohu se nikde dohledat schématu domácí vodárny s tlakovou nádrží a samonasávacím čerpadlem. Nejlepší co jsem našel přikládam, ale chybí tam popis některých součástek... Dle mého namísto popisku tlakový spínač patří manometr a tlakový spínač nalevo od něj. Dále neznám součástky pod popiskem kontrolka vzduchu..Děkuji za případnou pomoc


Schéma domácí vodárny

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

host*
hodnocení

1x

Něco takového? aquapumpe.cz/...

V podstatě se jedná o sací potrubí ze studny, na začátku je sací koš se zpětnou klapkou, aby voda neutíkala zpátky do studny. Sací potrubí se dělá dostatečně silnou trubkou s co nejmenším počtem kolen, tedy vřazených odporů, které snižují dosažitelnou výšku nasávání mezi studnou a čerpadlem.

Před čerpadlem se někdy dává T-kus s víčkem, kudy se dá potrubí a tím i čerpadlo zalít, aby mohlo nasávat a nejelo nasucho. Samonasávací vodou zalité čerpadlo si vodu natáhne po minutě po dvou, samo. Ale musí být zalité vodou.

Čerpadlem otáčí motor. Motor má přívod od sítě, obvykle třífázový, nebo i jednofázový, chráněný motorovým jističem, nebo spínačem, který už má jistič v sobě. Kabel vede přes tlakový spínač, aby se motor při dosažení určitého tlaku vypnul, nebo naopak při poklesu tlaku na nejnižší tlak opět zapnul a čerpadlo domácí vodárny opět čerpalo. U samostatného čerpadla bez tlakové nádoby, jen na zalévání zahrady, nebo čerpání vody stačí vypínač (s jističem) i bez tlakového spínače.

Mezi vyústěním čerpadla a tlakovou nádovou bývá ještě připojený tlakoměr, manometr, na kterém se dá kontrolovat vypínací a zapínací tlak, i aktuální tlak v tlakové nádobě.

Mezi čerpadleme a tlakovou nádobou také bývá zpětný ventil, aby tlak vody z tlakové nádoby netlačil zpět přes čerpadlo na přívod do studny a neutíkala tak voda zpátky.

Za vývodem domící vodárny do domu bývá hlavní uzávěr vody. Někdy se před něj do nejnižšího místa dává výpusný konout, aby se dala z vodárny (například při dofukování vzduchu do tlakové nádoby) a nebo i z celého potrubí v domě (například při zazimování čerpadla na chatě nebo při nějakých opravách), vypustit voda.

Asi tak, laický pohled na domácí vodárnu

 

fero*
hodnocení

0x

Dobrý den,Vaše schema je mimo jiné pro napájení parních kotlů(pístové čerpadlo),kdy je nutné zajistit vodu pro případ

výpadku elektrické energie(pohon je zajištěn vodní parou).Jinak se jedná o klasickou vodárnu,s tím ,že Vy budete mít

samonasávací čerpadlo.Jinak za čerpadlem je zpětná klapka a ventil,to samé je dobré,si dát do Vaší vodárny.

V případě manometru a spínače je schéma v pořádku, manometr by měl být na nádrži(vodojemu),pokuď na vrcholu,aby se do něho nedostala voda.Velkou výhodu máte,že nádrž má vodoznak.

Přeji dobrou vodu a havně dostatek.

S pozdravem Fero

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]