Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 05.08.16 10:24
Proc by ne. Torisku bych ji ale vystuzil cementem.
doplněno 05.08.16 20:07: U nas neni multibat, ale unimalt. A funguje to stejne. Jenze ja stavim z klasiky. Sotolina+zkuty+hasene vapno. Zase takova uspora tam neni, na cele stavbe mi to udela tak 40 000 uspory.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.08.16 13:20
avatar

špric je první vrstva omítky, která se dělá obvykle z cementu a písku. Na zeď se nahazuje zednickým šufánkem, přitom prská a stříká na všechny strany. Proto se jí taky říká špric. Z německého Spritzen (špricn) = stříkat

Vaši maltu použijte až potom, na druhou vrstvu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dono®
Datum: 05.08.16 13:51

Použijte, figurek nepoužijte, pač, se do špricu dava i vapno, radi vam zednik duchodce. Už nepřidavat cement , stači.prska jenom nekomu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.08.16 17:35
avatar

Tom - nevím co je zde furt omílaný multibat ,za několik desítek let ve stavebnictví jsem toto neviděl!Ale Vaše malta je ZDICÍ a OMÍTKOVÁ takže na postřik -ANO ,bez problémů.

To Figurek-špryc se normálně nahazuje lžicí, dnes již velmi málo zedníků umí omítat fankou nebo taky lopatou!Takže Vaše informace není až tak pravdivá navíc špryc neboli česky postřik je VÁPENNOCEMENTOVÁ malta ne Cementová malta jak píšete To je jinak řečeno jen a pouze BETON!


doplněno 05.08.16 19:07:

Tondac dík za vysvětlení-ale takovou směs bych ani nekoupil to rovnou jen vápno a cement + písek než toto!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.16 18:02

... multibat je omítková směs, do které se přidá písek a voda. Nemusíte řešit hašené nebo nehašené vápno a poměry. Většina pytlovaných omítek je jen předražený písek a musíte jich natahat tuny. Multibatu potřebujete podstatně méně jen si k tomu necháte přivézt písek ...

Se salithem nemám zkušenost, mrkněte na technický list http://www.vapenka-vitosov.cz…/files/ModuleItem2/412-kt.pdf nebo zavolejte technikům a oni vám poradí http://www.vapenka-vitosov.cz/kontakty-salith#obsah


doplněno 05.08.16 19:19:

Neni zač. Ono to cenově vychází stejně jako cement a vápno. Já s tim dělal stropy a spokojenost. U klasiky mi každý radil jiný postup a vápno, až nakonec mi známy doporučil multibat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tom*
Datum: 05.08.16 21:15

Dobře ,většina říká že ji múžu použít. Dnes jsem nanečisto zkoušel jen přidat vodu a házet šufanem i zednickou lžící, a nevypadalo to dobře, na stěně to nedělá ty ostré hrudky (prostě to vypadá jako fajnová). Zkusím experimentovat s pískem nebo vápnem i když na obalu přímo zakazují cokoliv přidávat. Nebo napíšu přímo do salithu na tu podporu.

Děkuju za rady.

Datum: 05.08.16 21:59
avatar

Zdravím,
nechtěl jsem do téhle debaty původně vůbec zasahovat, ale nedá mi to.
Můžete upřesnit, co budete omítat - přesněji jaký materiál, že potřebujete "špryc"? Zcela upřímně - k reakci mne dovedlo vaše - " dělá to jako fajnovou a ne ostré krupičky". Víte vůbec, jaký je účel "šprycu" a proč a kdy se to vlastně dělá? Tedy spíš kdy a proč se to vlastně začalo vůbec dělat?
Jak to tady (a nejen tady) občas tak čtu, tak ze "šprycu" se stal podobně univerzální zázrak (všechno a vždycky je nutné postříkat "šprycem", že je to třeba často úplně k ničemu a zbytečné, hlavně že to stojí mailant, nikoho netrápí) jako z používání všude penetrace (jak to ti chudáci zedníci dělali, když ještě před nějakými 30 lety byla penetrace neznámá věc, že jim to neopadalo?) a nebo snaha cpát všude perlinku *zed*
Když už sem řekl A, řeknu tedy i to B. Špryc řídkou cementovou maltou se začal používat s počátkem zdění z tzv. plynosilikátů a tvárnic, protože jejich vlastnosti - hlavně silná nasákavost - neumožňovala kvalitní uchycení omítky. Zjednodušeně - tyto zdící materiály doslova vytáhly z nahozené omítkové směsi (malty) vodu rychleji, než stačil proběhnout vytvrzovací proces v maltě, takže omítka byla buď silně nekvalitní a nebo zcela opadala, prostě na těchto materiálech nic nedrželo. Navíc pak přímo plynosikáty měly povrch jako když ho posypete prachem (drolil se pod rukama
). A jak známo, na prachu nic nedrží. Takže proto se to začalo "šprycovat" - zdící materiál nevytáhl vodu z omítky (ani nemohl - cementový "špryc" je nasákavý podobně jako beton čili skoro vůbec - a omítka stačila kvalitně vytvrdnout. Jestli jsou na zdi krupičky nebo nejsou není vůbec podstatné - požadavkem je omezit vsakování vody z malty.
Mmch - šprycovat zdivo z klasických pálených cihel je zcela zbytečné. Pokud se jedná o zeď ze starých pálených cihel, je třeba tyto zdi zbavit prachu a omezit jejich nasákavost, což se odjakživa dělalo postřikem obyčejnou vodou (když se zdi ze starých, už použitých cihel, je nejlepší tyto předem namočit ve vodě nebo je aspoň opláchnout třeba v kbelíku s vodou, lépe to pak drží). U zdiva z nových pálených cihel postříkáním vodou s nic zkazit nemůže, ale většinou (pokud to není zeď stavěná před X roky a totálně vyschlá) to ani není nutné.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 05.08.16 22:05
Nonale kdyz by tazatel tu zed napred napeneteoval a pak dal do omitky perlinku, tak to bude stejne, ne? .
Pro tazatele. Vsichni zde pisou, ze spric je hlavne cementovy. Takze ne vapno, ale cement, kdyz uz tim chcete zed nahazet.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.16 22:19
avatar

Efekt stejný, to ano, ale bude to X-násobně dražší*zed* Navíc nevím, proč do normální omítky na normální zeď cpát perlinku *zed*
Špryc je v zásadě cementový postřik (hrubý písek, voda, cement). Že se někdy, když se zdí a zbyde trochu malty (písek, vápno, cement, voda) ta malta naředí, případně se přidá trochu cementu a použije se na ošprycování zdi je věc druhá - opět efekt stejný (omezit nasákavost zdi).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: tom*
Datum: 06.08.16 08:09

Jak to dělaly před lety nevím. Na penetraci mám jiný názor když jsem ji použil. Raději bych se držel jen toho špricu jinak se přijde někdo pohádat a zkritizuje všechnu chemii na stavbách.

Od: tom*
Datum: 06.08.16 07:58

Chci navázat na nedokončený špric který dělal zedník před lety na vepřovice ,udělal na půdě 1 místnost.Já dodělám chodbu a vytáhnu to až ke střeše.Postup: vyškrábané spáry-penetrace-špric a hotovo. Je to starý dům se starou střechou takže do něj občas zateče. Tím se vepřovice pomalu ale jistě roztékají. Na novou střechu nemám, tak to řeším aspoň takto.

Datum: 06.08.16 12:39
avatar

Rozumím vám. Nebudu zastírat, že s vepřovicemi zkušenosti nemám - u nás v kraji se nepoužívaly a tak jsem se ani teoreticky nikdy nezajímal o věci s nimi související. Zvolil jste vámi uveden postup - možný asi je, jen se mi to zdá zbytečně drahé s tou penetrací - když bych chtěl ušetřit, použil bych napuštění vápenným pačokem. Jinak vámi nakoupená omítkovina jde samozřejmě použít, když přidáte trochu cementu nic nezkazíte. Jinak na zdi to máte hladké proto, že všechny pytlované směsi (zdící,omítkové, ale i třeba betonové potěry) jsou z velmi jemného materiálu. Hladkost ničemu nevadí.
Mimo téma - když píšete, že vám střechou občas zateče (což je problém téměř všech starých střech bez rozdílu), nestálo by za to spíš pokusit se utěsnit tu střechu? Ono občasné zatečení dokáže zničit i docela silný trám (systém 100x nic umořilo i vola) a hnijící krov bych osobně viděl jako podstatně větší problém než rozpadající se cihly pod střechou - ty cihly se dají jednodušeji vyměnit než třeba trámy krovu. Samozřejmě záleží na tom, jakou střešní krytinu máte - nejhůř opravitelná proti občasnému zatékání je krytina z eternitových šablon, všechno ostatní jde poměrně snadno opravovat i svépomocí. S pomocí dnes dostupných materiálů (tmely, nátěry) se dají dělat docela kouzla.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.08.16 15:06
avatar

Ronyxi-byť sVáma s použitím šprycu 100% nesouhlasím,přesto *palec* a bodík (3X!) Popsal jste to suprově!

(Kdysi dávno když jsem byl v učení ,tak mistr-starý praktik,těsně předdůchodového věku,nás učil používat špraci i na klasiku.zdivo z CP ve všech možných vazbách ale to je detaiů,tímm více že dnes se používají zase jiné materiály!)

Tazatel-na vepříky bych doporučil nabít Rabitz nebo obyč.králičí pletivo,špryc (když pytlovou směs omastíte/přidat cement a vápno/ tím líp) a pak druhý den ohodit!

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.