Jak nalepit fasádní polystyren na strop?

Od: Datum: 04.08.16 11:27 odpovědí: 20 změna: 04.08.16 20:23

Dobrý den,

chystám se zateplit stropy sklepů v našem RD a to fasádním polystyrenem. Projektant mi doporučil tloušťku 80 mm. Desky bych chtěl lepit PUR pěnou. Už jsem ji vyzkoušel na stěnu a polystyreny drží perfektně. Na stropy jsem ještě nelepil. Máte s tímto lepením někdo zkušenost? Drží desky po nalepení, nebo je musím podepřít?

doplněno 04.08.16 19:10:

Lidičky,

děkuji vám všem za vaše rady. Už více nepište, to stačí.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.08.16 11:32

Osobně bych šel do lepidla a upevnění fasádními hmoždinkami, u pěny nevíš jak dlouho vydrží.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.08.16 11:33
Já to musel ve sklepě podpírat klacky. Asi ale záleží od kterého výrobce použiješ pěnu. Já měl sice nízkoexpanzní a přímo na polystyren ale kupoval jsem to nejlevnější co bylo. Myslím že když si pro jistotu nachystáš pár tyček , tak určitě neprohloupíš.
Ohodnoceno: 1x

Od: stir
Datum: 04.08.16 13:35

na pěně to drzi tak,ze to nejde sundat. musi se to ale podeprit,nez pena zaschne.poté vypenit i mezery kolem dokola nebo u zdi, drzi to fest.

Od: jmlc®
Datum: 04.08.16 13:40

1) bez ohledu na "dobrou radu" bych tam polystyren nedával - bude pak kondenzovat vlhkost a sklep bude plesnivět

2) pokud lepit, pak normálním fasádním lepidlem - to débékáčko uděláte husté, tenká vrstva polystyren přilepí a nebude zvedat oproti pěnám...

Nechcete probrat ještě s jiným odborníkem? Projektanti jsou super, ale chybí jim pravidelná praxe... vymýšlí si pak takové hovadiny, že stavebník žasne a za pár let se velmi diví...

doplněno 04.08.16 14:31:

Nejsem odborníkem, ale ze své zkušenosti bych šel do tohoto http://www.centrum-zatepleni.…over-uni/?selectedVariant=982

doplněno 04.08.16 14:33:

p. Milane - je to mé přesvědčení o sklepě, který někdo polepí polystyrenem. Viděl jsem pár místností s polystyrenem uvnitř místo vně - protože pak místnost nedýchala, v rozích a při nevětrání nakonec všude byla plíseň.

Datum: 04.08.16 14:25

Co teda dát místo polystyrenu?

Od: vanad1
Datum: 04.08.16 16:09

Pokud je polystyren lepen zvnějšku, venkovní vlhkost nemůže jít do ovzduší a směřuje se dovnitř. Pokud je izolace zevnitř a stěny nejsou vlhké, stačí občas vyvětrat. Dobře nalepené polystyrénové desky nepropouští vlhkost do stěn. Působením slunce na stěny z vnějšku je budova vysušována.

To je zase má zkušenost po 15 letech instalované tepelné izolace zevnitř. Na žádné stěně není plíseň, stěny suché a v zimě nejde od stěn pocit chladu.

20mm desky lze lepit nízkoexpanzní pěnou. Strop musí být natřen hloubkovou penetrací. Pro lepení je pak vhodné slabá překližka pro podepření zespodu proti stropu vždy přes společné spáry. Tím bude strop rovný.

Datum: 04.08.16 18:54

No u nás se větrá dost a dost. Ventilačky máme ve sklepech otevřené skoro celý rok, tak doufám, že u nás plíseň nehrozí.

Datum: 04.08.16 14:31

Při lepení pěnou, která se používá desítky let, budete muset dasky fixovat ke stropu podepřením. Je proto lepší použít cementové lepidlo. Bez hmoždinek. Jen nevím, proč by měl strop začnout plesnivět, jak napsal jmlc.

Datum: 04.08.16 15:58

Pane kolego jmlc,

respektuji Váš názor, ale nejde paušálně sdělit, že nalepením polyše na strop začně plíseň. To není způsobeno polyšem, ale jiným faktorem.

Datum: 04.08.16 16:14

Máte pravdu - pojem "SKLEP" lze pochopit různě, představivost je potvora... Jistě by lepší popis místnosti nebo fotka pomohli k lepší radě.

Sklepy a místnosti, kde jsem tento problém viděl, měly špatnou izolaci nebo byly prostě vlhké účelově... někdo má ale sklep třeba jako svou dílnu, případně kotelnu atd... takže o vlhkosti být řeč nemůže. To bych ale nepochopil důvod izolace... předpokládal jsem prochladnutí místnosti díky sklepu, tj. chladnému sklepu... který při sousední teplé místnosti bude srážet vlhkost.

Datum: 04.08.16 19:04

Pane Milane,

já už jsem si dopředu nakoupil dost pěny, protože s pěnou to umím. S cementovým lepidlem bohužel nikoliv. Je to blbý, že budu muset podepírat a to mě bude stát nějaký ten čas navíc, co se dá dělat. Však času mám dost. Já se tím vyloženě bavím. Nicméně děkuji Vám za radu.

Datum: 04.08.16 15:59

80mm je naprostá zbytečnost. 20mm polystyren na strop sklepu je naprosto dostačující.

Mraznička používá izolaci stěny 65mm. To je prosím mraznička. Ten projektant je buď divný nebo má procenta z prodeje polystyrenu.

Datum: 04.08.16 16:07

vanad, asi píšete z neznalosti.

Srovnávat izolaci v mražáku, kde není polyš, je zbytečné. Projektant určitě nemá procenta z polyše, páč který výrobce by mu ho dal, když se neví, odkud polyš koupí? Víte kolik je výrobců polyše?

Čím potvrdíte svůj návrh na 20mm izolace?

doplněno 04.08.16 17:41:

vanad, respektuji Váš názor, ale zkuste sdělit, kdo určí co je "správné"

Datum: 04.08.16 16:52

Vykuchal jsem jeden starý mrazák a byl tam polyš nebo spíše PUR pěna. To ale až takovou roli nehraje. Není to raketoplán. Podle parametrů izolace a hlavně proto, že se jedná o strop sklepa, kde není nikdy mráz ( pokud nemá někdo otevřené okéno) a jsem si to vyzkoušel na severní straně pokoje, když teplota protilehlé vnitřní stěny byla o 0,9 °C vyšší než teplota takto zateplené stěny. To je má zkušenost ale každý ať si vše zkusí sám a uvidí. Rozhodně nesouhlasím s kategorickým tvrzením, že jedině izolace zvenčí je ta správná.

Od: vilik
Datum: 04.08.16 19:31
Vaše teorie je úsměvná. Víte proč? Protože těch 6,5 cm je kompromis požadavků spotřebitele, aby se mu mrazák vešel do linky a moc za rok nežral a výrobce, který upřednostňuje nejlevnější cenu na výrobu.
Jaké máte náklady na provoz mrazáku ročně? Platíte je rád? Nemyslíte, že s větší izolací byste platil méně? A teď si představte spotřebu dvou mrazáků. A tří mrazáků. A teď si uvědomte, že o spotřebu elektřiny dvou mrazáků máte vyšší roční vyúčtování.
Ano, jsem si vědom toho, že funguje fyzika a nedá se to počítat takto lineárně. Na základní pochopení, s jakým chlazeným objemem počítáte vy a jaký je vytápěný prostor celého domu však stačí. Jenže můj mrazák se mi vnitřním objemem vejde jenom do kuchyně přesně 312x.
doplněno 04.08.16 21:54: Jestli jsou vaše mrazáky perpetuum mobile, tak šup šup na patentový úřad. Jste boháč.
My ostatní musíme energii na mražení dodat a bez silnější izolace to alespoň já mám dražší. Dokonce i v návodu mého spotřebiče ubožák výrobce pindá něco o tom, že vyšší okolní teplota zvyšuje spotřebu, ale máte plnou pravdu, kdoví jaké vzdělání měl ten, co na to stvořil barevnou excelovou tabulku.
Nehodlám si s vámi přeměřovat pindíka. Já se zateplením snažil ušetřit, s přihlédnutím k rosnému bodu v izolaci, koupil jsem, co mi řekli a ejhle, ono to vyšlo.

Datum: 04.08.16 20:23

Úsměvná, proč ne. Já mám ve sklepě 2 pultové mražáky. Spíše rodiče, já bych je vyhodil už dávno. Podstata to, o čem jsem psal nebyla v jeho velikosti, což jste nějak nepochopil. Je to v prostupování chladu zevnitř ven přes izolaci. To snad není tak těžké pochopit.. Možná je, nevím. Nicméně vnější obal nemá jinou okolní teplotu, i když vevnitř je -32°C. Objem je tedy naprosto nepodstatná záležitost, které jste se chopil, aniž jste se zamyslel, co by se asi tou izolací mohlo izolovat. pro pochopení: vystupování mrazu zevnitř ven a naopak. A to ta nijak velká izolace zvládá. Proč by měl někdo izolovat strop ve sklepě 8 cm polystyrenem netuším a ani to neřeším. Pokud chápu dobře, každý tady sděluje nějaké zkušenosti nebo se ptá na ně a jak vidím, nejde o sdělování ale o přetlačování. Dělejte si tedy každý co uznáte za vhodné a nechte mi, prosím, mou zkušenost. Konec konců ve výsledku si to každý zaplatí sám a je na každém, jak s info naloží. Pochopil jste mě? Jestli ne, vůbec to nevadí.

Datum: 04.08.16 17:31

Myslím,že vše bylo řečeno-pěnou budete muset podepřít do ztvrdnutí,kdežto lepidlem bude držet ihned.Jak píše Alabatros-hmoždinky jsou ve sklepě zbytečnost a pěna vydrží stejně ddlouho jako lepidlo-teda pokud přímo na pěnu nabude působit UV záření!

Vanad-strop musí být ntřen hloubkovou penetrací-opět-NEMUSÍ jen to prodraží!bude držet i bez penetrace,max oméšst od prachu a případně stačí omýt vodou a po vyschnutí lepit!

Vanad-80mm je zbytečnost,stačí 20.Vy jste to měřil a počítal na místě? měl jste další podklady od tazatele?Ne-li pak toto netvrdte!

doplněno 04.08.16 20:33:

Vanade to co jste Vy změřil nějak na nějakém domě jistě plošně bude fungovat na jiném že?Každý dům je jiný,jinak stavěn atd takže na každém bude platit něco jiíného.To že Vám subjektivně stačí 2cm ještě neznamená,že jionému na jeho domě jiné konstrukci bude stačit!Ale jste zřejmě stavař a odborník.asi

Datum: 04.08.16 17:57

Já nepotřebuji nikomu nic dokládat. To jsou mé zkušenosti a jak jsem napsal, každý ať si to vyzkouší sám. A když jsem to ověřeným infrateploměrem a termokamerou z ČEZu měřil, tak je to tak, jak jsem napsal. Ostatní je věc každého.

Ta penetrace zas taková palba není a když už, tak už. ČEZ měří infrakamerou teplotu traf. To kdyby zase byla nějaká připomínka.

Datum: 04.08.16 18:19

v některých případech naopak penetrace uškodí - udělá plak, na který se něco lepí... jenže pěna sama o sobě, ale i to stavební lepidlo, pokud se dají na očištěnou plochu, vsáknou a přilepí se lépe bez penetrace...

Máte své zkušenosti, ale snažíte se díky nim poučit jiné, navíc rozporovat jiné postupy. Proto po vás můžeme chtít podklady - my váš výtvor neznáme a nemůžeme tedy říct, že je to správně a kvalitně, případně "lepší než cokoliv jiného".

Datum: 04.08.16 19:06

Před 6lety jsem lepil na strop ve sklepě desky polyše 10cm na pěnu bez hmoždinek.Strop očistil od uvolněných části,desku napěnil,připlácl a podložil dvěma podpěrami(desky aopd.).Pak stěrkou a perlinkou zatáhl,drží do dnešního dne,bez problému.

Ve sklepě je vzlínavá vlhkost od země asi jako u spoustu starších domů,ovšem ale je větráný několika okny a přes zimu vše uzavřeno.Nikde žádná plíseň apod.

Plísně vznikají nahromaděnou vlhkosti v domě,nikoliv zateplením domů atd.Je-li dům suchý tak vesele zateplujte,vyplatí se to...

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.