Je prodej družstevního bytu protiprávní?!

Od: Datum: 03.08.16 15:10 odpovědí: 21 změna: 04.08.16 02:04
avatar

Je nabídka družstevního bytu /prodej,nákup/ RK, inzertních novin i soukromě legální?

Není to porušení stanov členem družstva resp. bytovým družstvem? Nebo dokonce

trestný čin? Předem děkuji Všem za zamyšlení a účast v poradě.


doplněno 03.08.16 16:30:

Otázka zní - je prodej / nákup/ ...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.08.16 15:22
avatar

Pokud jde o převod uživatelských práv, tak ne. *slunce*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.08.16 15:22

Neprodává se fyzick byt, nýbrž práva k němu.


doplněno 03.08.16 16:35:

Otázka zní - je prodej / nákup/ ...

a odpověď už padla: NE NENÍ

Ohodnoceno: 0x
 
Od: p47®
Datum: 03.08.16 16:57
avatar
Datum: 03.08.16 19:10

Když je to podle Vás pohádka, tak proč se na to ptáte? Nebo spíš proč nenapíšete svůj názor rovnou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 15:24
avatar

Je to legální a máte právo disponovat/nakládat se svým majektem. Rozhodně se nejedná trestný čin. Pro přestavu vizte inzerce na serverech s realitami - sreality.cz, wikireality.cz. Prodáváte družstevní podíl, resp. právo k určitému podílu (v tonmto případě bytu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 16:21
avatar

Majitelem družstevních bytů jsou bytová družstva, nikoliv členové bytových družstev. Prodej majetku, který prodejci nepatří, není možný.

Členové družstva mohou pouze bezplatně nebo za úplatu převést svůj členský podíl na někoho jiného, případně mohou prodat svůj družstevní podíl, k němuž se váže právo na nájemní smlouvu k bytu.

Ani v jednom z obou případů nejde o prodej družstevního bytu, ten dále patří BD.

Něco jiného je terminologie inzertních portálů a realitek, v nichž se to "prodeji" družstevních bytů jen hemží. [Prodat družstevní byt může pouze jeho majitel, nikoliv jeho užiovatel (= člen družstva/nájemník).]

Ohodnoceno: 3x
 
Od: soudy
Datum: 03.08.16 18:29

Zajímavé je, že soudy v rámci SJM vypořádávají vlastnictví členského podílu a jeho cenu, přesto tento podíl oceňuji tak jako by bývalí manželé byli oprávněnými vlastníky tohoto bytu. Takže vlastně soudně legalizují nějakou černou cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 19:47
avatar

V rámci dědického řízení je klíčovou otázkou ocenění členského podílu v bytovém družstvu, jehož cenu je nutné určit jako cenu tržní, tedy cenu v místě a čase obvyklou (členský podíl v bytovém družstvu není možné ocenit jako zůstatkovou hodnotu členského podílu či vypořádací podíl člena družstva. Obvyklou (tržní) cenu členského podílu v bytovém družstvu je možné pro účely dědického řízení určit zejména znaleckým posudkem nebo prostřednictvím dotazu na subjekty působící v daném místě a čase na trhu s nemovitostmi, zejména tedy realitní kanceláře. Nejedná se tedy o žádnou černou cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: soudy
Datum: 03.08.16 21:18

Nic nenamítám proti tržní ceně bytu. Ale byt má jiného vlastníka. A ocenění tržní ceny členského podílu, trochu divné. Zrovna tak při převodu členských práv v rámci rodiny se taky manipuluje s členským podílem a nikoliv cenou bytu pro případné poplatky. Asi by si ty zákony měli upravit, aby odpovídaly realitě.

A další paradox v rámci dědického řízení se pracuje s cenami platnými v den úmrtí, ale při SJM v den vypořádání. Prostě ještě nikdo nevytvořil precedent jako při SJM

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.16 02:01
avatar

Pozor, byt nemá jiného vlastníka, jenom jiného nájemce. Vlastníkem stále zůstává BD.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 16:42
avatar

Ano, prodej členských práv je jak v kterém družstvu třeba okolo 15 - 20 tisíc.

To ale neznamená, že od nabyvatele nemůže prodejce dostat někde v koutku beze svědků pár set tisíc.

Nebudeme nad tím zavírat oči, v reálném životě se to opravdu takto děje. Vlastně i ty realitky s tím počítají.


doplněno 03.08.16 17:35:

Pro Bruno2: V roce 1986 byla cena převodu okolo 12 500, v roce 2007 - 16 500. To jsou peníze, které jdou družstvu za převod uživatelských práv. Nynější cenu nevím, tak jsem po pravdě tipovala. Leda, že by se vše změnilo, jak píšete, čerpám z minulosti.

Jo, jedná se o Teplice v Čechách.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.08.16 16:48
avatar

Cenu za převod družstevního podílu si stanoví dohodou převodce a přebírající, družstvo výši ceny neovlivňuje. Cena za převod družstevního podílu 10 - 15 tisíc? Kde se prosím takové podíly prodávají? A proč by si měli účastníci převodu předávat peníze někde v koutku beze svědků? Naopak - často se peníze předávají do úschovy realitce, bance nebo notáři a ti peníze vyplatí převodci poté, co je s novým členem družstva uzavřena nájemní smlouva.


doplněno 03.08.16 18:19:

Pohanka: družstvo se nemůže šprajcnout. Pokud nabyvatel splňuje stanovami určené podmínky pro členství v družstvu (např. musí mít státní občanstvi ČR), nemůže družstvo převodu zabránit. Jakým způsobem se účastníci převodu spolu vyrovnají, je pouze jejich věc. Není důvod, aby to dělali pokoutně.


doplněno 03.08.16 18:21:

Družstvo převodu nedává žádné požehnání, družstvo smlouvu o převodu pouze bere na vědomí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.08.16 17:51
avatar

ano,děje se to tak,že se peníze předávají"v tichosti na chodbě"Ve smlouvě o převodu práv není žádná zmínka o penězích za uživatelská práva.Tudíž se na bytovém družstvu podepisuje smlouva o převodu práv a v ten moment nabývá byt nového majitele.Původní majitel se může jistit svou smlouvou(mezi ním a novým majitele),že dostane peníze,ale to je smlouva,kterou družstvo nevidí a ani jí nepotřebuje nebo si věří a předají si peníze po podepsání "na chodbě"bez smlouvy a je to.

Dříve si družstvo(někdy i dnes)stanovoalo cenu podílu,hlavně se jednalo o byty po neplatičích nebo o opuštěné byty,aby se družstvu dorovnaly ztráty.Dříve byl právní systém vůči družstvům vstřícnější a rychlejší,tudíž ty částky odpovídala třeba jen těm 15-20tis.Máme v našem OSBD jeden případ,kdy dluh už narostl na 400tis a nejsou právní páky jak to řešit,takže jak se to jednou hne,prodá se tenhle byt(podíl)nejméně za tržní cenu bytu.


doplněno 03.08.16 18:25:

pohanka-tak na to zase družstvo nemá právo,i když mluvit do toho můžou pokud by šlo o něco podezdřelého,ale u nás nic takového nebylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 17:58
avatar

A možná, kdyby to družstvo /odpovědná osoba/ vědělo, že se byt mezi těmi stranami ,,prodává,, za 400 000 Kč, tak se šprajcne a nedá požehnání. Protože na ten byt může mít zrovna zálusk pro svoje známé, nebo příbuzné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 18:44
avatar

Družstvo dohodu pouze vezme na vědomí, neschvaluje ji, ani jinak se k ní nemůže vyjadřovat.

Ani o poplatku družstvu jsem ještě nic neslyšela/nečetla. Mohla byste to prosím upřesnit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 18:53
avatar

Mamka dostala byt od zaměstnavatele právě v těch Teplicích a musela zaplatit 12 500 korun poplatek, že je členem družstva a poplatek členských práv k družstevnímu bytu. Bylo to ve stanovách družstva. Říkala mi, že kdybych ten byt někdy nechtěla, tak ho družstvo převezme zpět a ty peníze dostanu zpět.

Tak já nevím, je vidět, že každé družstvo to má jinak a v dnešní době se zřejmě zákony a nařízení změnily.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 18:41
avatar

Dohodu o přechodu práv a povinností mezi sebou uzavírají člen družstva a nabyvatel. Dohodu není nutné uzavírat "na družstvu" a družstvu se pouze oznamuje, (= není potřebný souhlas družstva).

Uzavřením dohody se ale nemění vlastník/majitel družstevního bytu, majitelem stále zůstává bytové družstvo. Jediný, kdo může prodat družstevní byt, je jeho majitel – BD.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.08.16 19:03
avatar

Mě mamka říkala, že naopak v případě prodeje, družstvo musí souhlasit s novým majitelem. Oznámení o změně nestačí.

To je proti logice, majitel bytu je družstvo, tedy má naopak právo vědět a odsouhlasit, že bude nový člen družstva.

Když budu feťák, tak budou rádi, že se mě zbavili, ale přesto - nabyvatel může být konfliktní feťák a ještě k tomu neplatič-známá firma. Takže si myslím, že družstvo nedá souhlas s převodem členských práv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 18:37
avatar

Pohanka: Částka 12 500 Kč, o které se zmiňujete, je jen úhrada nákladů družstva spojených s převodem. Tuto částku si stanovují družstva individuálně. Např. naše družstvo si odsouhlasilo částku 3000 Kč. To ale vůbec nesouvisí se smluvní cenou v souvislosti s převodem členského podílu, kterou si dohodnou účastnící převodu. Je jejich věc, zda podíl prodají/koupí za 2 nebo 3 mil. Kč. Nevím, proč bychom nad tím měli zavírat oči. Tato transakce je zcela legální.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.16 19:09
avatar

Cituji Bruna2 ...Tato transakce je zcela legální...Potom je ale zajímavé, že je zde vložena tato otázka od P47.

Zřejmě máme v podvědomí, že to odporuje stanovám družstva, nebo je prodej dr. bytu dokonce nelegální.

Nebo se to traduje z doby minulé, kdy se právě toto nesmělo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.16 02:04
avatar

Prodat členský podíl nebo převést práva a povinnosti na někoho dalšího má každý člen družstva. To není prodej družstevního bytu.

Stejně jako dříve platí i dnes, že nemůžete prodat něco, co Vám nepatří (byt stále patří bytovému družstvu).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.