Kabely pro zapojeni vypinac c. 6

Od: Datum: 02.08.16 19:01 odpovědí: 18 změna: 03.08.16 18:48

Ahoj,

potrebuju natahat v garazi kabely a nejak si nevim rady se zapojenim schodistaku, kteryma rozsvitim 2 ruzna svitidla. Mohl by mi prosim nekdo presne napsat ktere kabely koupit? Zapojeni necham na elektriokari, ale chci to akoupit a zasadrovat a mit vse pripravene. Nevim jak se nejlepe poprat s druhy kabelu.

Diky za rady!

doplněno 02.08.16 19:09:

A jeste bych se zeptal jaky kabel navesrt pro 380v na cirkularku? Diky moc

doplněno 02.08.16 20:04:

Nejradeji lkidne skrabickou. Mohl by mi jeste nekdo prosim rozkreslit do obrazku presne kabely jak vest a ktere? Schema jsem si asi nasel, ale nevim jak vyuzit kabely

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.08.16 19:30

Zeptejte se rovnou toho elektrikáře, ten Vám přesně řekne co kde koupit a hlavně to koupíte na něj levněji, případně to koupí on, Vy mu to zaplatíte a pak Vám řekne co kam dát. Bude to jistější než se ptát tady na poradně a pak aby Vám tam něco chybělo nebo bylo jinak, než on chce.

Ohodnoceno: 3x

Od: xtommyh
Datum: 02.08.16 19:33

No to prave nechci, nechci aby sem musel zbytecne jezdit. Radeji bych to vyreisl takhle a on to pak zapojil. Myslim, ze mu bude jedno jestli udelam krabicky nebo se to rozvede pod vypinacema.

Od: paw®
Datum: 02.08.16 19:53
Vedete krabicema nebo vypinac-vypinac- svetlo.
Jestli krabice, tak ke kazdemu schodistaku terojlinkui cYKY-O 3x1.5. Mezi schodistaky ctyrlinku (tu nesezenete, , fakze CYKY-J 5x1.5) a ke svetlu trojlinku CYKY - J 3x1.5.
Pro cirkulu do zdi je kabel CYKY-J 5x2.5, pokud ma cirkule motor do 5kW.
No a jeste nevjevtsi jistotu mate, kdyz natahnete jenom husi krky, a elektrikar si kabely natahne sam.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.08.16 19:54

Kabel pro zásuvku na 400V (3fázová) se odvíjí od toho jestli máte síť TN-C (starší domy, třeba ještě s hliníkem) nebo TN-S, pro TN-S což je rozvod kde jdou do zásuvky 3dráty (fáze, nula,zem) je to pro 400V zásuvku kabel CYKY-J 5x2,5mm.

Ohledně přepínače - tak 6 je určená k ovládání jednoho okruhu (světla) ze dvou míst .. tedy dva vypínače, jedno světlo.

A je to ke světlu kabel CYKY-J 3x1,5mm a mezi vypináči CYKY-O .. a tady záleží jaký postup zvolíte .. tedy kam umístite krabičku.

K ovládání dvou okruhů (světel) ze dvou míst je přepínač 5B (též označovaný jako 6+6)

Ohodnoceno: 3x

Od: dam®
Datum: 02.08.16 20:43

nevím jestli z toho budeš moudrej, ale nad první vypínač dáš krabici, do ní příjde:

1/přívod od jističeCYKYJ 3x1,5c

2/odvod na světlaCYKYJ 3x1,5C

3/odvod do vypínače č.1-CYKYJ 3x1,5A

4/odvod do vypínače č.2-CYKYJ 3x1,5A

Ohodnoceno: 5x

Datum: 02.08.16 22:09

Ahoj.

Když to své dílko budeš zahrabávat pod omítku, tak se netrap s kabelama a rovnou si tam natáhni krky a do nich ti elektrikář natáhne jen ty správný barvy drátů o správným jejich počtu. Pak jsou lepší případné opravy, nebo změny či nějaká doplnění rozvodů.

Já vím. Někdo asi řekne: On nemá rád kabely. Je to tak.

doplněno 03.08.16 12:07:

Ahoj.

A já naivka jsem si myslel, že se do cihel, normálně dělají šlice pro cokoliv potřebného. Jo, natahej si kejbly. Budeš něco navrtávat do zdi a šlehneš si ten kabel. Dobře, problémy se budou řešit, až nastanou. Maximálně přibydou dvě krabičky zasekané až do cihel.

doplněno 04.08.16 17:04:

Ahoj Hejkale.

Už včera jsem tě chtěl pochválit za tvůj doplňující elaborátek k věci. Některé tebou tam uváděné věci se fakt dějí. Že ty zvěrstva dělají domácí kutilové a dokonce je možná i přežijí, to se děje. Ale občas se to povede i ,,profíkům,, . Tak to prostě je.

Aby bylo veselo, tak něco malého taky přidám. Soused elektrikář-elektronik si postavil nový dům. S naším oblíbeným zedníkem. Elektriku si vymyslel sám a sám si udělal i veškeré přípravy. Pak přišel ten zednickej šílenec, aby zaházel ty šlice s krkama. Pak si jima natahal potřebné dráty. Pocaď dobrý. Jenže, potom jednou nebyl na stavbě pár dnů a ten už zmiňovaný škodič mu do několika krabic přidal další dráty. Ohnul asi 40cm černého drátu na půl a zastrčil ho z krz krabičku až do krku. Říkal mi, že než ho napadlo za ten jeden z drátů pořádně zatáhnout, byl dost na pochybách, jestli byl při tom protahování plně při smyslech. Prý, být ten chlap po ruce, tak ho přátelsky rozsápnul. Smát , teď.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.08.16 06:37

Všeobecná poznámka: Nemám rád rady na poradnách, které laikům nebo těm, co to viděli z ponorky, radí konkrétně okolo zapojení a montáže elektriky. Mnozí kvázi znalí radí, kam který drát jaké barvy třeba natáhnout, zapojit... také tipují, bez osobní znalosti či přesvědčení se na místě, že v tom černém je fáze...

Myslim, ze mu bude jedno jestli udelam krabicky nebo se to rozvede pod vypinacema.
elektrikáři mnohdy opravdu není jedno, když přijde zapojovat instalaci, montovat vypínače, zásuvky a další předměty tam, kde dráty nebo kabely tahal někdo jiný... zvláště když už je instalace pod omítkou, nebo krabice plné, přeplněné. O barvách kabelů, co byly zrovna při ruce, ani nemluvím
Nemám rád ani schémy zapojení, ty ideální, drátové, kde sice je pochopitelné, že obvod se uzavírá tak a tak, ale se skutečností to nemá nic společného. Třeba obrázek od dam® je pěkný, ale pro laika nerealizovatelný. Z přepínače č. 2 tahá jednu žílu ke světlu č. 2, cestou ji ještě rozdělí i ke světlu č. 1... z toho musí mít laik galymatyáš a zadrátovaný byt... I rady: ...nad první vypínač dáš krabici,... nesedí,skutečný stav nemusí odpovídat a krabice je někde úplně jinde.

... nechci aby sem musel zbytecne jezdit...Souhlasím s kolegy, kteří navrhují prvotní informace získat od elektrikáře, a na tváři místa. On si udělá představu, jak to bude nejjednodušší, kudy a kam tahat kabely či trubky, a nadiktuje seznam. Dále elektrikář ve výkonu má většinu druhů kabelů či vodičů k dispozici ve větší metráži, ze které tahá při samotném zhotovování konkrétního spoje mezi krabicí a vypínačem či světlem a pod. Nestane se mu, že (po montáži laikem) dráty v krabici či světlu budou krátké, nebo jako noční můra v jedné krabici třeba 5 trojžilových kabelů NEOHOLENÝCH, případně třeba i oholených, ale mnohé izolace vodičů poškozené a dráty naříznuté...

Z podobných důvodů jsem odmítal montáž vypínačů, zásuvek a dalších zařizovacích předmětů, když mne někdo volal... mám vše natahané, JEN ZAPOJIT... Ve většině případů byla třeba zkoušečka a prozvánět a špekulovat. A hledat krabice, které i s nezapojenými dráty zedník zaomítl. Do hladka zapucoval.
Souhlasím s návrhy paw® a humbuckera, trubky jsou nejvýhodnější. Sice trochu pracnější, ale dráty se dají zatáhnout a zařízení propojit bez zbytečných spojů, a v budoucnosti instalace doplnit.

Tazateli bych doporučil připravit pro elektrikáře (podle jeho rady na místě) drážky na kabely či trubky , samotná montáž jde rychleji a v pohodě, než špekulování kam jde tento kabel a proč tu jedna žíla chybí.
Dále bych požádal tazatele, aby upřesnil pojem dvě různá světla... každé má svítit samostatně? pokud spolu, jsou na místě schodišťové přepínače. Pokud každé zvlášť, stačí použít jednoduché vypínače.

Dále, už jsem dělal instalaci hodně garáží, většinou (na 2 schodišťáky u brány a u dveří) jedno světlo malého výkonu na orientaci při pohybu, průchod nebo příjezd, odjezd. A další světla většího výkonu a na více míst, se samostatným zapínáním, pro práci okolo auta a nad případným pracovním stolem. Pokud je majitel kutil... To samé u rozmístění zásuvek. Prodlužovačky se pletou pod nohami a jsou zdrojem problémů, někdy i průs..švihů.

Datum: 03.08.16 15:34

Hejkale, zdravím, jsem tušil, že pár lidí "nadzvednu" tím malovátkem, jen pak jsem doplnil popis k tahání pro světla, s tím, že zapojovat bude znalá osoba, což pak není být problém. Debata o rozvrhu do budoucna je fajn, pokud máš představivost, jinak zbytečná. Jasně, můžem se bavit o budoucí el. bráně, o 3f zásuvce, o zásuvce pro cokoli, o světle před garáží atd. Jak známo, kombinací je spousta, třeba ovládání různých světel mě na první čtení napadlo taky a pak jsem to zavrhnul, protože - garáž, částečně dílnička, částečně sklad.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.08.16 18:48

Hejkale jj, škoda slov.*palec*

Teď už jenom vypsat sázku zda tam ten elmontér došel. Já tvrdím, že na 99% nee a po takto pracně získaných informacích začne domácí tvořivost.

Pro tazatele: Materiál pro Vaši elinstalaci (v ceně +- autobus do 1000,-) je standardní a předpokládám v normální garáži (ne v hangáru) bude třeba pár metrů CYKY-J (CYKYLo-J), CYKY-O(CYKYLo-O), pár instalačních krabic, 2x vypinač s řazením 6, nějaké to světlo a pár svorek.

Datum: 03.08.16 06:52

S elektrikarek jsem takto sam natahal cely byt, on jenom zapojil a vse v naprostem poradku. Pokud bych chtel volat elektrikare, tak je asi jasne ze bych nepsal dotaz sem. Tolik k omacce okolo.

Jsou 2 svitidla, obe se zapinaji naraz vyinacem, a vypinaji druhym (tez obe naraz). vse je na jedne zdi a svitidla jsou na strope, rozvodnice je nad prvnim vypinacem, druhy je na druem konci zdi. krky se mi nevejdou pod omitku a nechci rezat do cihly.

Datum: 03.08.16 07:13

V podstate je mi princip jasny, ale nedokazu rozvrhnout jake kabely pouzit, aby mi tam neplandaly zbytecne zily. chapu ze do krabicky prijde od jistice 3*1,5 (H, M, Z), z krabicky 3*1,5 HMZ ke svetlum, pricemz H se v krabicce spojej a poslou se k jednomu vypinaci, tmi koncim, protoze nevim jaky vyuzit dalsi kabely

Datum: 03.08.16 07:39

pro vas bude patrne nejsnazsi vsude natahat CYKY-J 5x1.5. Sice to je ta drazsi varianta, ale je jistota, ze elektrikar bude mit co zapojit podle platnych norem, aby elektrika prosla pripadnou revizi.

Datum: 03.08.16 07:21

tak myslim ze to mam, proste vezmu 3*fazovy (H,Š,Č), jak psal dam, a v krabice je presvorkuju, Jestli me nekdo chape myslim to dobre? :D

Diky za reakce

Datum: 03.08.16 07:22
Datum: 03.08.16 10:14
A já nakonec ještě doporučím natáhnout k vypínačům ( mezi vypínače) 5x1,5. Jinak to netahám. Zdražení bude zanedbatelné, ale do budoucna k nezaplacení. Později si totiž vzpomenete, že byste chtěl ten vypínač třeba podsvítit a kde je nula? A nebo budete chtít ze vzdáleného vypínače ovládat a jednoduše dodělat další extra světlo a kde je nula a zem? Prostě trojfázový 3žilový kabel je podle mě k ničemu. Dejte 5ti žilový a ten modrý a zelený nezapojujte, pouze se smotá a schová v krabičce na pozdější využití. Za rok za dva nebo za deset let si poděkujete...

Od: jentak
Datum: 03.08.16 14:55

Já bych to tahal takhle. Barvičky si doplňte. Tenhle malovací SW asi neumí barvy.

Datum: 03.08.16 16:17

Jen doplním, ten kábel CYKYj 3x1,5A se děla v barvě černá, šedá, černá, tak ten šedý půjde jeden na přívod k vypínači a z druhého vypínače přímo na světla, ty černé když přehodíš mezi vypínači nevadí, ale elektrikář už ví.

doplněno 03.08.16 17:16:

Paw, máš recht.

Datum: 03.08.16 17:05

Vyvedu vas z omylu. CYKY-J se dela jenom v kombinaci Zelenozluty-modry+cerna/hneda. Co vy popisujete je kabel CYKY-O. Zelenozluty vodic se nesmi preznacovat. U modereho to lze tolerovat.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.