Jaký beton

Od: Datum: 02.08.16 14:40 odpovědí: 10 změna: 03.08.16 09:07

Na chalupě máme staré zárubně dveří - dřevěné. Poté, co se začal prohýbat práh, se po jeho odkrytí objevilo ztrouchnivělé dřevo a bude třeba ho opravit. Dřevěný základ je ovšem dost hluboký (asi 6-8 cm) a bude potřebné to nejspíš zaplnit betonem. Ale na betonech, které lze už nabalené a namíchané koupit, se vždy píše o vrstvě maximálně do 5 cm. Poradíte, co s tím? Nebo přímo nějaký druh balení, po kterém je třeba se v prodejnách stavebnin poohlédnout? Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 02.08.16 14:44
Ono to je min 5cm a je asi jedno jaky beton. To uhnile drevo je soucast zarubni. Lze to zabetonovat, ale az budete jednou menit zarubne, tak to vysekate.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.16 15:19
avatar

Si myslím, že věc berete příliš vědecky. Výplň pod prahy udělejte z čistého cementu. Nemáte co pokazit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 02.08.16 15:22

Moje řešení je sice metoda tzv. na prase...ale už jsem se s tím taky setkal..do toho klasickýho hobby betonu přidejte trochu lepidla (stavebního) a bude to pevnější..nebo tam namelte trochu výztuže..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.16 15:28
avatar

A co B 20?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.16 17:38
avatar

Beton lze bez ohledu na to co se kde píše i třeba 5metrové tlkoušťky.Klidně to vybetonujte (raději hrubším ale není nutno šlo by i jemným!) ale asi pro takovou trošku kupovat pytel potěru?Zbytek ztvrdne a vyhodíte,pokud jste z JH písněte do vnitřní pošty,domluvíme se a já vám dám půl pytle potěru !

doplněno 02.08.16 17:40:

Krtku co to je "Hobby beton"?Děkám pár let ve stavebnictví,ale hobby beton neznám! Proč cpát do betonu stav.lepidlo?Aspoň jeden jediný důvod!A jak namlet výztuž?

Toto jsou opravdové rady "opravdového odborníka"!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.08.16 18:19

Děkuji všem za cenné rady, asi na to fakt jdu hodně teoreticky podle informací na pytlích s betonem*smich* Praxe je praxe, to je marné *smich* Diesel, srdečný dík za nabídku výpomoci, ale je to trochu z ruky :)

Od: fik
Datum: 02.08.16 18:22

Co je to za blbost že max 5 cm? normálně to vybetonuj a neřeš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.16 18:32
avatar

Myslím,že vyměnit spodní díl zárubně za dubový hranolek je to nejjednodušší a nejrychlejší.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.08.16 01:02
avatar

Zdravím,
ohledně možností náhrady "prahu" betonem či dřevem jste rady dostal, ale řekl bych, že nikdo z rádců si neuvědomil, že vám jako laikovi je potřeba říct ještě něco hodně důležitého, co už lidé znalí považují za samozřejmost a proto to nikdo ani nezmínil - před odstraněním starého prahu je potřeba boční "fošny" zárubní" (česky "futer") zajistit v původní poloze rozepřením nejlépe na 2 místech - zcela dole a uprostřed (při zazdívání nových zárubní se dává většinou ještě rozpěra i nahoru).. Jinak se vám totiž ty boční fošny stáhnout k sobě a dveře pak nezavřete (budete je muset ohoblovat).
Rozpěry mohou být třeba dřevěné hranoly. natlučené do potřebné pozice palicí (kladivem) - to pokud ta futra nejsou už teď nijak vzhledná, v případě natřených zárubní je lepší řešení složení rozpěry - podložné prkénko, hranolek a na druhé straně 2 dřevěné klínky proti sobě zaklepnuté (na zárubeň dám klínek širší stranou dolů, podržím (podepřu) si ho kladivem proti pohybu po futru a zvrchu opatrně druhýn kladivem doťukám ten vrchní klínek na potřebnou míru. V jednom se to dělá dost špatně (ale ne že by to nešlo), je lepší, když vám někdo hranolek podrží a vy si můžete jen usadit a zatlouct klínky.
Další možnosti rozpěr jsou např. trubky se zavařenými matkami a v nich zašroubovanými šrouby - vyšroubováváním šroubů rozepřete zárubeň (přes dřevěné podložky, jinak si vyačkáte do zárubní díry), je možnost použít nějaký hever (nůžkový, hydraulickou panenku) a kus nějakého přiměřeně dlouhého materiálu (dřevo, trubka, jäkl atd.).
V každém případě si zárubně rozepřete před začátkem vysekávání starého prahu - vaše zárubně jsou nejspíš tzv. tesařské (do chalup se truhlářské nedělali, protože byly drahé a pracné) - tzn. že nahoře a dole je fošna (většinou slouží i jako překlad) a do ní jsou začepované svislé fošny (boky). Když spodek shnije, zárubně se stáhnou. Kromě toho - ty svislé fošny maji na straně do zdi většinou natlučené pouze trojhranné latě, které zajistí, že ze zdi futra nevypadnou - celá futra jsou pouze zahozená maltou a ta se klepáním při vysekávání prahu sklepe dolů a pak už boky nikdy neroztáhnete (tedy roztahnete - musíte osekat omítku okolo futer ze všech stran, to, co spadalo dolů vybrat, pak futra roztáhnout a po dokončení výměny prahu (vložení dřeva, vybetonování) opět to celé zazdít - takže zbytečná práce navíc).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.08.16 09:07

Děkuji moc za cennou radu, to by mě vůbec nenapadlo. Hlavně za naprosto podrobný a srozumitelný návod. Futra vypadají přesně, jak píšete, tesařské - silné, široké fošny. Děkuji, hodně jste mi svojí radou pomohl a hlavně ušetřil následnou práci.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.