Po výměně zářivky vypadávají jističe

Od: Datum: 02.08.16 14:27 odpovědí: 12 změna: 03.08.16 20:01

Dobrý den, poradí mi někdo co by to mohlo být za problém? Nad jídelním stolem máme osvětlení se zářivkou, po dvou letech přestala svítit a já jsem ji vyměnila za novou, ale jamile chci světlo zapnout, tak mi to vyhodí jističe. Zářivku jsem vyndala a zkusila znovu nasadit, ale stejný výsledek. Nerozsvítí se, ale vyhodí to jistič. co s tím? mohlo se něco poškodit na osvětlení. Podotýkám, že se jedná o dražší světlo od Rendla, zářivka se tam nasazuje velice jednoduše, nic komplikovaného, nevím kde by mohl být problém. Jistič to vyhodí, i když tam nasadím starou nesvítící zářivku. Moc děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.08.16 15:09
avatar

"Něco odešlo" ve vlastním tělese (světle). Dejte přesný typ...toho Rendla, podle toho se dá zjistit jaký tam je předřadník atd. Bude tam štítek...přilepený...


doplněno 02.08.16 15:25:

T16 je typ patice, 54W je výkon zářivkové trubice...ale typ svítidla?


doplněno 02.08.16 15:28:

Ta zářivka se rozsvítila ihned, nebo párkrát blikla?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: simoa
Datum: 02.08.16 15:18

na štítku stoji T16 54 W

Od: dam®
Datum: 02.08.16 15:12

Dobrý den, to vypadá na poruchu přímo v tělese svítidla, ale jestli odešel elektronický startér, /jestli tam je/, popřípadě tlumivka, startér, kondenzátor, nebo jen vypadl drátek z patice, a šmrncá o plech, v tom vám pomůže, popřípadě opraví jen člověk na místě a znalý. Rendl dělá více typů...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.08.16 17:45
avatar

Trubice zářivky nemá vlákno, to znamená, že ani jeden konec není mezi sebou nijak propojený. A tím pádem nemůže vyvolat zkrat. Nespíš se někde v patici dotýká kábel kostry v momentě kdy ji nasadíte. Opravář, Vy to raději nerozdělávejte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.08.16 17:54
avatar

@fran56ris Trubice zářivky nemá vlákno? vysvětlete, prosím...proč má na obou koncích dva kolíky? Ke zbytku odpovědi nemám výhrad...a co když je vadný elektronický startér, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.16 18:47
avatar

Noneku,už jsi někdy viděl trubici zářivky?To je taková dlouhá bílá trubice,která vydává světlo a když ji rozbiješ žádné vlákno v ní nenajdeš.Starter,pokud je vadný zkratovat nemůže,jen se ta dlouhá trubice nerozsvítí.A proč má ta trubice na koncích dva kolíky snad nebudu ani vysvětlovat,myslím,že by jsi to nepochopil.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.08.16 10:47
avatar

Najdu, vlákna dva, žhavící, na obou koncích...a tvrdit, že v zářivkové trubici není "žádné vlákno", je taky zavádějící...ale je to už asi jen o slovíčkaření...pokud jsem se z vás někoho dotkl, omlouvám se...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 03.08.16 14:10

Nonku Ahoj, ty se nemáš proč někomu omlouvat, jen občastní občas netuší, nebo jim nesecvaklo, obloukem, úplně jinam,T16 je průměr trubice, patice je G5, ale jen pro srovnání myšlenek. Vím, že jsi znalý a žádný ňouma. Žijem, a to je hlavní!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.16 19:27
avatar

https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1%C5%99ivka

Tak má vlákno,tak jako žárovka od jednoho konce na druhý,nebo nemá.

V zářivce svítí plyn a ne vlákno.Co zas to má být? Rozumy?

Ještě tvrdit,že v diodě je taky vlákno,které svítí a jdu se oběsit.*zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: molkos
Datum: 02.08.16 18:48
Taková pitomost! Na obou koncích trubice je vlákno, které po zapnutí rozžhne do oranžova a po zapálení výboje už hřeje bez slabě přes doutnavku ve starteru a obě vlákna jsou propojená mezi sebou do série skrze starter a přes tlumivku do fáze, opačný konec na nulák. Stačí si najít schéma na netu nic na tom není. Nejlepší je vyzkoušet bez zářivky a starteru. Nesmí se nic stát ani vypadnout jistič ani vrčet tlumivka. Pokud vypadne je někde zkrat např. na kostru svítidla je-li uzemněná nebo mají-li chránič tak i prach a mastnota stačí. Případně vnitřní zkrat kompenzačního kondenzátoru. Při zkratu na tlumivce by to v první řadě odpálilo vlákna zářivky a zčernaly konce trubice popř. Odpálil starter. Pokud se nic nestane chce to někoho (chlapa) s vadaskou nebo alespoň fázovkou. Ve vypnutém stavu (jističi) vizuálně zkontrolovat všechny spoje a zkontrolovat zda neni některý drát mechanicky uvolněný. Poté zapnout stále bez zářivky a starteru a měřit napětí na kostře svítidla (nesmí tam být). Pak bych vložil postupně jenom starter a pak jenom zářivku opět nesmí nic vypadnout ani žhavit starter nebo vlákna. Pokud nyní po vložení zářivky ani starteru nefunguje nebo vypadává tak elektrikář nebo výměna světla podle toho co je levnější nebo máte-li ke světlu citový vztah (smích). Pokud není nikdo kdo by na vlastní odpovědnost takto zkontroloval tak rovnou elektrikář. Ale nejspíše se manipulací se zářivkou uvolnil kontakt v patici a dotýká kostry nebo uvolněný drát. Starám se o cca 20 převážně dvou (ale i jedno a čtyř) zářivkových svítidel různého stáří, provedení, výrobce a na tak jednoduchém zařízení nelze nenajít v čem je vada (narozdíl od elektronických předřadníků a Led zdrojů) a to opravit nebo vyměnit. Osobně u dvou a více zářivek měnim při rozsvíceném světle jen někdy vyšroubuju starter ta druhá zářivka mi krásně posvítí na vše co potřebuju viďět a do patic se trefí hned napoprvé ale doma to nezkoušejte :-D Hlavně napište jak to dopadlo a v čem byla závada umírám zvědavostí co z mnou jmenovaných to bylo.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.08.16 21:22

Ahoj.

Použití slova vlákno je asi u trubice zářivky pro někoho zavádějící. Samozřejmě. jak už tu zmínili jiní, tou trubicí nevede žádné cokoliv.Vlákno už vůbec. Na koncích trubic jsou na každé straně dva kolíky a jimi prochází dovnitř do trubice elektrický proud. Výbojem, mezi těmi uvnitř dojde k zapálení a rozžnutí přítomného plynu. Opravdu to dej někomu skouknout. Závadu na některých součástkách sama neodhalíš. Ahoj.

Taky se starám o několik moc svítidel a s asi milionem trubic různé délky. Měním jen startery a ty trubice. Většinou to jsou dobrý držáky. Bez nutného dalšího servisu.


doplněno 03.08.16 13:45:

Ahoj Nonku.

Tak, hlavně že se to nakonec vysvětlilo a všichni můžeme jít večer v klidu do hajan. A snad se ani nikdo moc neurazil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: molkos
Datum: 03.08.16 20:01
Ano vlákno tam samozřejmě je (žhavící) ale ne po celé její délce jak zřejmě někteří špatně pochopili ale právě mezi těma dvěma kolíky na obou koncích je vlákno. A že ho tam někdo nenašel po rozbití zářivky je tím, že se při rozbití trubice utrhlo a vysypalo nebo bylo spálené (málokdy obě najednou když jsou spojené v sérii přes starter).
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.