Čím čistit nevložkovaný komín

Od: Datum: 08.08.16 07:34 odpovědí: 7 změna: 08.08.16 14:03

Mám starý komín - zděný, bez vložkování, kulatý přůřez průduchu vytvořen maltou - tak jak se to dělávalo. Topím krbovými kamny. Čím je vhodné komín čistit? Trochu se obávím, abych příliš účinnými prostředky (ocelová štětka/kartáč) nepoškodil tu maltu v průduchu, která jistě již nebude nejpevnější.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.16 07:38
avatar

Mít vyvložkovaný komín by bylo jistě velké +,ale co už?Tak zkus místo drátěného,silikonový kartáč,ten používám právě na nerez vložku,abych ji zbytečně nepoškrábal...více se i přizpůsobí než drátěný apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.16 08:25

štetky pre komínárov sa vyrábajú aj z plastových štetín.Ja mám doma dve štetky,ktoré majú cez 40 rokov a majú tiež plastové štetiny. http://www.priemyselnekefy.sk…y-adaptery-na-kominove-hlavy/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 08.08.16 09:19

Anebo i kominických strojek "sluníčko" kopretina, byť kovový ale pružinky pruží, jsou celkem "citlivé" a lze nastavit libovolný průměr viz.

http://www.vseprokominy.cz/ko…provlekaci-se-zavazim-1kg-wmt

Doporučuji ten se závažím, pořídit řetízek (může být i klasický ocel. s drobnějšími oky lze koupit na metry) a čistit shora dolů. Pokud máte k vymetání ocelové lano, pak s tím to jde i ze spodu nahoru, jenže jak se s lanem "natáčí" aby to do komína dobře lezlo ocelové lano při tom dosti silně "tře" o vnitřní průduch komína, což sice napomůže bezvadnému vyčištění zároveň ale hrozí právě zvýšené opotřebení průduchu zevnitř drobné poškozování (odlomky cihel, malty, výmazu apod.) naproti tomu při "ohleduplném" spouštění shora (za pomoci řetízku) by mělo být opotřebení průduchu minimální...

Jinak dříve byly všechny komíny bez vložky, a i tak mohou a i dobře fungují za předpokladu správného topení (styl, kamna, palivo), u těchto komínů je důležité aby jejich plášť byl zevně nejlépe zaomítaný , (tj. neporušený a obílený) po celé výšce a obvodu čímž bude i "těsný" případně se poškozená místa opraví (dozdí, zaomítají apod.) pak by neměl být žádný problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.16 12:47
avatar

A čím si čistil komín do teď?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.16 13:02

ničím. Kamna provozuju cca půl roku, předtím byl komín nepoužívaný.

Datum: 08.08.16 13:04
avatar

Kominíkem.

Měl jste na kontrole kominíka? To musíte, a při té příležitosti bych se poradil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.16 14:03

No, kominíka jsem na kontrole měl po připojení kamen, ale nenpadlo mne se zeptat. Zákoná lhůta pro další návštěvu je v lednu, do té doby bych ale měl a chtěl komín vyčistit alespoň svépomocí.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.