Co potřebuju pro instalaci krbových kamen?

Od: Datum: 29.07.16 08:27 odpovědí: 7 změna: 29.07.16 14:53

Ahojík,

uvažuji, že bych si pořídila do obýváku krbová kamna. Jediné místo, kam bych je mohla dát je v rohu /je tam komín/, ale roh mám obložený dřevěným obkladem. Na podlaze je dřevotříska přikrytá kobercem. Mám otázku, musela bych strhat dřevěné obložení a co na zem? Samozřejmě mne napadá, že jsou to všechno hořlavé materiály. Proto se ptám. Jak daleko od stěny ta kamna můžou být? Není tam moc místa, protože to místo, o kterém mluvím je roh místnosti - 1mx1m. Pak následují na jedné stěně dveře do kuchyně a na druhé dveře do chodby. Poradíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 29.07.16 08:46
avatar

Dobrý den, já bych si nejdříve pozval kominíka, aby posoudil komín, zda ho lze vůbec použít (bez vyvložkování, které je drahé). A on Vám zřejmě i řekne, že bude nutné udělat nehořlavou izolaci stěn a podlahy (a jaký zvolit materiál). Zdravím!

P.S. Koberec není vhodná izolace pod jakákoliv horká kamna.


doplněno 29.07.16 09:31:

Nemáte zač. Začněte tím komínem - a možná zjistíte, že to ani nelze technicky nebo to bude finančně hodně náročné. A potom si také musíte eventuálně vybrat ta správná kamna (i pro ten komín).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misoskamisoska
Datum: 29.07.16 09:11

Tak nějak jsem tuhle odpověď očekávala:)). Děkuji.

Od: jendad
Datum: 29.07.16 09:20
Na zem dlažbu a stěny nejlépe ozdobný kamen atd. Před kamny vydlaždit cca 60cm
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 29.07.16 09:28
Na zem klidne sklo. Vetsina kamen ma vzdalenosti od sten napsane v navodu/produktovem letaku. Jsou i kamna s temer studenym povrchem.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 29.07.16 10:37

Mám pod krbovkama na koberci sklo a vše je prý OK. Stěny mohou zůstat zděné bez dřevěných obkladů a nebo ozdobit kamenem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 29.07.16 12:06

1) komín - zjistit stav. Pod kamna něco nehořlavého hladkého. Na sklo padne pohrabáč a rupne, praktičtější je plech, ideálně 2-3mm. Nebo deska z dřevotřísky a na ní dlažba - je to zvýšené a dobře se smetá na lopatku, deska klidně může být na koberci (ale pak na vyndání koberce musí kamna pryč)

Obložení - obecně bezpečná vzdálenost od hořlavého je tam kde delší dobu udržíte holou ruku, podle kamen to je 10 cm až 1 metr.

Kamna se vyplatí kvalitní, za nejlepší považuju bezroštové topeniště - ve vaně se dlouho drží žhavé, klidně přes noc. Jak to má rošt tak rychle vyhoří. Výkon a druh podle místnosti, obecně sálavá = jedna velká místnost; teplovzdušná topí líp přes dveře do vedlejší místnosti (vzduch víc cirkuluje). Hodí se plotna na hrnec. Mám asi 10 let Jotul F3TD a můžu jedině doporučit, výhoda je že se vejde 50 cm polínko - prakticky nemusim hlídat délku polen, metrovku fiknu od oka na 3 kusy a všechno se vejde. Topí rychle, dlouho drží žhavé. Nesmí se úplně zavřít horní přívod vzduchu, pak spaliny nehoří a dehtujou (logicky když není kyslík tak se palivo jen destiluje. Max výkon 10 kW určitě sedí - jsou spíš do větší místnosti, min. výkon odhaduju na 3 kW. Jde v nich topit "pár třískama", pak by šly i do menší místnost, ale jak přiložíte větší kus tak za půl hodiny bude 30°

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 29.07.16 14:53

Jak píše topič - dát osb desku nebo jinou cementotřískovou , aby se na to dala nalepit dlažba. Pak se to bude pěkně zametat. S bezroštovým topeništěm má taky pravdu - dlouhá doba mezi přikládkou . Na menší místnosti jdou

http://www.kamnakrby.cz/litinova-kamna-jotul-f-602-n-gd

http://kamnakrbylevne.cz/cz-d…nk-litinova-kamna-krbova.html

Oboje kamna jsou sálavá a maximálně do 60m2. Výhoda je ta že odhořívají odpředu do zadu a i po mnoha hodinách vyhrábnete žhavé a topíte stále.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.