Pozemky bez majitele, mohl bych být vlastník?

Od: Datum: 27.07.16 16:28 odpovědí: 3 změna: 20.08.16 19:46

Dobrý den, našla jsem na internetu seznam staveb nebo pozemků, které nemají vlastníka nebo se k nim nikdo nehlásí. V seznamech jsou jména lidí, kterým by měl pozemek náležet. Na internetu lidi vyzývají, aby se pokusili najít své jméno a mohli tak získat majetek o kterém ani neví, že jim patří. V těchto seznamech jsem našla dvě jména mých příbuzných, kteří jsou již oba mrtví a po kterých by teoreticky měla dědit moje rodina. Chci se zeptat, jak mám zjistit jestli se jedná skutečně o mého příbuzného nebo je to jen shoda jmen? Děkuji, posílám odkaz na jeden z článků: http://tn.nova.cz/clanek/zpra…mate-utajeny-pozemek-zde.html

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.07.16 16:38

Hledat ... pozemkové knihy, katastr nemovidostí, kroniky, rodinné písemnosti. Vztah k tomu pozemku musíte nevyvratitelně prokázat.

Ohodnoceno: 3x

Od: fero®
Datum: 20.08.16 16:21

Dobrý den,pokuď prokážete,že jste opravdu v přímém příbuzenském vztahu máte nárok,aby Vám parcela,pozemek

atd.byl zapsán ,že jste majitelkou.K tomu potřebujete a postup je následující.Musíte si opatřit rodnné listy rodičů a dalších

příbuzenských osob až k Vašim předkům kteří jsou na Vámi uáděném seznamu(prarodiče,pra teta atd).Dále budete

potřebovat potvrzení o úmrtí Vašich předků-jen těch co jsou uvedni na seznamu.Tyto doklady,pokud je nemáte,seženete

na příslušném Obecním úřadu,kde Vaši předci naposledy bydleli a je i evidovaný pozemek .Doklady Vám vystaví

Matrika.

S těmito doklady půjdete na příslušný Okresní katastrální úřad,aby Vám vyhledali zda jsou pozemky zapsané a na

koho,pokud budou zapsané budou na Vaše předky,bude tam i smlouva,jak pozemky získali a žádost o vklad do

katastru.Pravděpodobněji asi zapsány nebudou a pak se musíte vydat na Okresní státní archiv,zde požádat o

příslušnou složku(stačí sdělit co potřebujete vyhledat),kterou Vám zapůjčí do badatelny a tam budete hledat v papírech

až narazíte na smlouvu jakým způsobem Vaši předci pozemek nabyli.Zde si můžete dělat poznámky,fotit dokumenty

případně Vám udělají fotokopie.(Nutno se prokázat OP).

Až budete mít tyto doklady musíte zajít na příslušný Okresní soud a na podatelně si vyžádat tiskopis na

"Dodatečné dědické řízení",po vyplnění a předání na soud určí tento svého notáře,který vše prověří a pak bude vy-

voláno dědické řízení.Po skončení soud určí KÚ,aby Vám pozemek zapsal na Vaše jméno,pokud jste jediná dědička.

Pokud je Vás více jako dědiců po Vašich zemřelých předcích mají rovněž právo na svůj díl(to zjistí již zmiňovaný notář).

Pokuď měli více dětí a ty již třeba nežijí přechází právo dědit zase na jejich děti atd.

Hledání a zajištění dokladů finančně náročné není,ale časově ano.

O tento neevidovaný majetek se stará ÚZSVM(Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových),který má

pobočky na všech okresech.Dejte si do vyhledávače a najdete si svůj okres kde jsou seznami pozemků vč.pozemkové

mapy.

Přeji Vám dobré pořízení s pozdravem fero

Ohodnoceno: 3x

Od: cunabe
Datum: 20.08.16 19:46

Mohu potvrdit, ze postup, který popsal fero je spráný. Nedávno jsem něčím podobným prošel. Potřeboval jsem prokázat, že mám na část pozemků "nikoho" právní nárok. Po badateské části následovala etapa vyhledání dědiců (určitě jich bude více) a požádat o dodatečná dědická řízení.

Protože se některí dědicové nacházeli i v zahraničí a vyskytly se komlikace se znaleckými posudky na hodotu nemovitostí při dodatečném projednávání dědictví, je třeba se připravit na běh na dlouhou trať.

V mém případě to celé trvalo 11 let a 7 měsíců ! Ale všechno dobře dopadlo a nemovitosti jsou již podle katastru ve vlastnictví žijících osob. Nyní jsem ve fázi návrhu na vypořádání podílového spoluvlastnictví :)

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.