Mohu si sám sestavit rozvaděč?

Od: Datum: 24.07.16 19:24 odpovědí: 9 změna: 10.08.16 13:40

Děláme svépomocí u známého na domě rozvody elektroinstalace. Našel jsem tyto stránky http://overeni-navrhu.cz/?lang=cs kde se nechá dané zapojení ověřit, ale není mi známo zda si můžu zapojení vyrobit sám, nebo zda to musí udělat někdo tomu odpovědný...je tedy možné si sám navrhnout rozvaděč a přes tyto stránky ho ověřit a aby pak normálně prošel revizí? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.07.16 19:53

Pokud za to nebereš peníze, možné to je. Když to projde konečnou revizí, tak si rozvaděč může udělat i kuchařka z podnikové kantýny.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.07.16 20:13

Když koupíte rozvaděč jako krabici tak má štítek, který schvaluje to, že splňuje požadavky. Když rozvaděč např. bytový zapojí elektrikář, přiloží k němu dokumentaci se schématem, na to koukne revizák a vydá revizi .. Pokud chcete, můžete k rozvaděči přiložit to co tento prográmek vygeneruje, zkusil jsem si to a nechal poslat na email, určitě to je zajímavé .. Nic méně i těch papírech se píše, že rozvaděč má zapojit a připojit k síti elektrikář .. a nelze než s tím souhlasit a vám doporučit to stejné. Když to tam dáte, je to další bordel v rozvaděči .. když ne - prd se stane. O to jestli projde rozvaděč revizí rozhoduje technik na základě reálného zapojení ..

Datum: 25.07.16 21:14

Ahoj Zbynku.

Někdy se dá dělat skoro cokoliv. Hlavní je vědět, co tam všechno chceš mít a podle toho si ten rozvaděč rozmyslet a navrhnout. Potřeboval jsem odjistit samostatně celé patro a tak jsem se rozhodl, že tam bude odjištěná každá místnost samostatně. Světla, mnoho zásuvek, sporáková kombinace, zemnící můstek a můstek na modré dráty, do koupelny a na zásuvku na terasu chrániče. A samozřejmě hlavní Tahem zapni. Ty modré dráty jsem tam ještě dodatečně roztahal, aby to bylo dokonalé. A kámošův šikovnej kámoš zámečník ho pak udělal podle norem. Příchytný zadní plech, nad to krycí s otvory pro jističe a vrchní dvířka se zámečkem. Žádnej revizák to neviděl, jen to navrhnul ing.elektrikář elektronik a další kámoš do toho všechno zapojil. Jen ta skřínka by prý mohla být o kousek větší. Aby se ruce lépe vešly. Něco se přidávalo.

Jen měj na paměti, že se dělá s elektrikou a pak špatně uchycený drát, nebo nějaký dotek plechu může napáchat paseku, nebo i někoho zabít.

Od: zbynek1
Datum: 09.08.16 15:52

Děkuji za reakci. Ono sestavit a zapojit rozvaděč pro mne není problém, mám s elektřinou už dlouholeté zkušenosti. Zde se ale jedná o novostavbu která má později projít revizí a mne jde spíš o to zda může člověk bez kvalifikace jako já sestavit a zapojit rozvaděč(samozřejmě ze zakoupených komponentů). Tady na tomto vláknu jsem tak nějak pochopil, že to lze, ale slyšel jsem i tvrzení, že prý samotný rozvaděč MUSÍ sestavit pouze firma, která má na to licenci, ale přitom samotnou montáž do domu už si může udělat každý sám. Tak nevím co tedy platí *nevi*

Datum: 09.08.16 20:53

Zbyňku, asi to to mnohým nebude líbit, ale já Vám odpovím, že může zapojit rozvaděč i bez kvalifikace. Páč co si pod tímto slovem představujete? Odborník, který má "50", odborník, který nemá "50", šikula co tomu rozumí?

Já dělám elektriku sám, včetně rozvaděče, pozvu revizáka, on se koukne do zásuvek (asi 2ks) odkreje víčky spínače či přepínače, zeptá se kdo to dělal, já mu povím že jarda, (společný známý), revizík sdělí, je vidět dobrý práce. Jen mu sdělím, že ale popis jističů jsem dělal já, pochválí mne, udělá revizi, já jí zaplatím a hotovo.

Určitě není firma, která má jen licenci na zapojování rozvaděčů.

Datum: 25.07.16 23:51

To je pořád dokola. Elektroinstalace patří mezi vyhrazená elektrická zařízení a ta smí montovat jen kvalifikovaná osoba, tak jak se píše třeba tady http://www.guard7.cz/lexikon/…vyhrazena-elektricka-zarizeni . Takový člověk pak ví, jak se zapojují rozvaděče. Je to stejné jako např tvrzení, že autem smí jezdit každý, kdo umí točit volantem. A nejde jen o to, jak správně osadit rozvaděč. K tahání a zapojování je taky potřeba trošku zručnosti a rutiny, aby dílo nějak vypadalo a jak sám píšeš, prošlo revizí. Ale jsem realista a proto doporučuji aspoň jako dohled přizvat zkušeného elektrikáře, ten poradí přímo na místě a líp, než nějaké stránky.

Od: krtek
Datum: 10.08.16 07:32

Neříkám, že nejste třeba šikovný a znalý...co můžu také si dělám sám..momentálně dokončuji elektriku a kolegy tu zásubuji také určitýmy dotazy...ale rozvaděč?...tak ten bych dal odborníkovi na 100% ..moc proměnných a podmínek...to není jak 3 dráty u zásuvky nebo u světla

Datum: 10.08.16 11:27

krtku, o kolik je složitější rozvaděč (určitě myslíme bytový) s jističi a proudovým chráničem?

bude to vždy o spojení správných drátů na správné místo.

Od: krtek
Datum: 10.08.16 13:40

samozřejmě...z hlediska pohodlnosti jsem to já konkrétně nechal na elektrikáři...když si vzpomenu kolik mám v něm drátů a jističů...tak jsem rád...jsem si natahal kabely, zapojil zásuvky a ted budu ty vypínače a světla..a to mam jen 2+1 ...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.