Rozvody vody z vlastní studny, jak?

Od: Datum: 23.07.16 14:02 odpovědí: 8 změna: 23.07.16 18:15

Dobrý den, chci si nechat na pozemku vyvrtat studnu, jako vlastní zdroj vody do celého domu i na zalévání zahrady. Jsem v této oblasti laik, kdo by mi prosím přiblížil, co vše je třeba nechat udělat, nebo si sám udělat, abych doma otočil kohoutkem a tekla mi voda z vlastní studny? Případně jestli někdo dělal něco podobného, jak je to finančně nákladné, přibližná cena. Jedná se o oblast severních Čech.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.16 14:14

Musíte si koupit domácí vodárnu a samozřejmě udělat pak rozvody - z plastu.

Domácí vodárna se volí podle typu studny (kopaná nebo vrtaná) a pak podle uvažované spotřeby vody. Ta zajišťuje, že máte v trubkách vodu a tlak.

Cenově se pohybuje kolem 5-10tis Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 16:06
avatar
Výkop studny se běžně pohybuje kolem 1000 za metr hloubky a vrty v místech kde studna kvůli hloubce nebo nekvalitní vodě nepřichází do úvahy jsou na metr hloubky o něco levnější, ceny začínají už někde nad 650,- jenže se to zase prodraží hloubkou a čerpadlem do vrtu, které je taky dražší než běžná vodárna. Nejhorší je, že firma se zaručí pouze za vydatnost pramene a ne za kvalitu vody. Bratr má vrt s vodou kde hodnoty molybdenu 100x převyšují normu pro pitnou vodu takže si z vrtu za 40 000,- dovolí s bídou zalévat zahradu.
Navíc je na nově kopané studny už dneska nová legislativa a musí se hlásit na úřadě. Tam je potřeba se předem zeptat co po vás můžou chtít. Jsou města kde i na vlastní studnu musíte dát vodoměr podle kterého vám pak město počítá stočné. Objevují se i pokusy našich nenažranych politiků zpoplatnit studně jako využívání přírodních surovin státu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 23.07.16 16:55

tak to stočné by asi mělo smysl? to není vodné, to je za odvod odpadní vody

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 17:30
avatar
Má to ovšem drobnou mušku. V případě že to má být za odvod odpadní vody, tak jak to že se platí voda která kanalizaci nikdy neuvidí protože se spotřebuje na zalévání zahrady,mytí dlažby na dvoře či napuštění bazénu. Na to si přeci člověk studnu pořizuje aby neměl každý litr na měřáku a mohl bezstarostně obejít zahradu s hadicí. V takovém případě by pak obec byla žalovatelná pro neoprávněné obohacování. Dceři dali na baráku jasně na srozuměnou že pokud má na městské vodě menší roční spotřebu než 40 kubíků tak je to pro obec signál že "podvádi" a používá vodu ze studny a bude ji tudíž počítán na stočené paušál. To je pak trochu na palici kupovat dražší úspornější spotřebiče když vám úředník přesně nařídí kotlík vody máte za rok spotřebovat :(
Ohodnoceno: 1x
 
Od: vanad1*
Datum: 23.07.16 18:01

V tom je právě ten fígl. Vytáhnout z lidí co nejvíce peněz za co nejméně služeb. Na vyhlrdání vody jsou dobří proutkaři. Voda by neměla jít od sousedova pozemku. Může se stát, že by mohl také zatoužit po studni a tím vám narušit váš přítok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 18:15
avatar

Klidně bych je s úsměvem poslal mě žalovat. Jen titulek soudního jednání "za odběr malého množství vody" se odsuzuje na ... No docela bych se těšíl, kdo ten soudní spor ne vyhraje, ale který chytrolín ho zaplatí. Oni už snad úředníci nejezdí na šimlech ale rovnou na volech.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xy
Datum: 23.07.16 16:01

nechala bych si udělat nabídky od několika vrtařských firem, konkurence je tam dost velká. Z hlediska případných pozdějších reklamací asi raději nechat udělat vše u jedné firmy, jak vrt, tak jeho osazení a připojení do domu, předejde se tím sporům, kdo je za případnou reklamaci odpovědný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.16 17:51
avatar

Nabídky od vrtařských firem? Jako na zakázku za milion korun? Jedna skruž stojí 1000 Kč a to ještě na prodejně, takže 10 ks bez dopravy na takovou tu levnější studnu, odvoz vykopaného materiálu 10m3, a to ještě nezačali kopat. Kolik tam je asi prostoru na dobrou cenu? Jak již bylo napsáno částka 1000 Kč za metr je dobrá cena! Ono to sedí i na jednoduchou poučku: Kolik stojí materiál, zhruba tolik stojí práce. Vypisování konkurzu na dodavatelskou firmu proto nebude moc efektivní, důležitější je se rozhodnou jestli se mi to vyplatí. Studna je super, ale není to levná záležitost, navíc s nejistým výsledkem. Vyvrtat díru je totiž jen polovina práce a desetina starostí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.