Postup rovnání pozemku

Od: Datum: 23.07.16 03:36 odpovědí: 7 změna: 23.07.16 19:48

Dobrý den,

prosím o radu se správným postupem při srovnávání pozemku. Kupujeme pozemek 25x30m pro stavbu RD, který je lehce svažitý. Chtěl bych ho dát do roviny (ubrat na jedné straně a na druhé zase přidat s "nulou"někde uprostřed).

Nikdy jsem nic takového nedělal a tak netuším jaký je správný postup.

1) nejdříve udělat základovou desku a poté pozemek srovnat,tj. ubrat a na druhé dosypat?

nebo

2) srovnat do roviny a poté udělat základy?

Zcela logicky bych zvolil první variantu aby byl povrch pod deskou kompaktní. Nebo je to jedno a navezená zemina se stejně odhrabe až se budou dělat základy domu?

Připomínám,že nejsem z oboru,tak mě prosím neukamenujte :)

Děkuji za každou radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dam®
Datum: 23.07.16 04:20

Zdar, o pozemku vám víc řekne geodet. nebo geo mapa podloží, kde sám uvidíte struktůru položených vrstev hornin a jejich pevností, pokud už byla kdysi spracována, jinak, laicky, se dá "velmi mírně" zjistit od sousedů jak moc ujíždí podloží, nebo na kolik je stabilní, obecně si se svým prostorem můžte dělat co je libo v rámci zvyklostí. Vnímejte. že tlak hornin nad budoucně seříznutým prostorem budete muset nějakým způsobem mělnit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.07.16 04:37
Já jsem nechal terén ve spádu. Vykopal a zabetonoval základy v neporušené zemi, bez násypů.
Základová deska by měla ležet na základech betonovaných v pevném, rostlém terénu. A hlavně by měla být vodorovná!
.
Pokud bych dělal železobetonovou z. desku, srovnal bych pod ní terén odkopáním, dosypáním kameniva a případně i hutněním vibrací.
Dosypaváná zemina by si mohla sednout a deska prasknout.
.
Nepochopil jsem, zda chcete kopat základy nebo jen vybetonovat desku na terén.
.
Základy musí řešit projektant. Co je v projektu domu? Už jste tak daleko?
.
Vyčkejte rady našich profi stavbařů.
Nikdo Vás nebude kamenovat. Moudrý z nebe nespadl a pokud ano, tak se zabil.
Ten s menšími znalostmi se chytře zeptá na poradně. Jako Vy.
Ohodnoceno: 5x

Datum: 23.07.16 07:21
Geodet zrovna s rovnanim pozemku nema nic spolecneho. Geodet zameruje skutecny stav pripadne vytycuje stav budouci (dle projektu) Jinak rozhodne je treba, jak uz tady bylo psano vykopat a zabetonovat zakladove pasy idealne do toho rostleho terenu, pripadne jsou dalsi moznosti stavby domu a to zakladove patky. Ted k otazce, pokud planujete stavbu RD urcite se prvne stavi dum, pote se dosypava zarezava rovna. Osobne si myslim, ze pokud nemate velky svah, urcite bych nechal primereny spad pozemku, aby se voda netlacila do zakladu.

Datum: 23.07.16 08:56

Já jsem nedávno viděla, jak na jednom celkem svažitém pozemku si udělali lidi gabionovou stěnu, pak na to nahrnuli hlínu, tím srovnali pozemek do roviny, pak to rok nechali sednout a teď už tam stojí barák.

Datum: 23.07.16 10:44
Gabion, kámen uložený v kleci z tenkého drátu, nemá zrovna velkou pevnost.
Tlak navezené zeminy, nejen na svažitém pozemku, podpořený množstvím vody, (pokud neudělali dobrou drenáž), klouzající po původním rostlém (svažitém) terénu, se může projevit i za pár let. Gabion se posune, byť třeba i se základem, nebo rozsype.
Jen se dobře koukejte.
.
Ujedou i zalesněné svahy po desítkách let.
Ohodnoceno: 1x

Od: uska®
Datum: 23.07.16 14:05

Také máme domek v mírném svahu. Nic jsme před stavbou s ním nedělali. Základy byly na horní straně domku pod úrovní terénu a na dolním konci 1,5 m nad terénem. Postavila se hrubá stavba a z horního konce přebytečná zemina se navážela na zasypání základů na dolní konec. Domek stojí třetím rokem a vše je v pohodě.

Datum: 23.07.16 19:48

Osobně bych s tím nic nedělal,maximálně do jednoho rohu shrnul ornici (pokud je to hezká zemina bez kamenů.písku atd) a poté základové pasy,ty samozřejmě vodorovně a na ně desku,do pasů bych nezapoměl prostupy a ještě lépe v nich přívody -vody,el.a plynu + odpady totéž i do desky -tak aby se pak nic nemuselo bourat!

doplněno 23.07.16 19:54:

Základová spára samozřejmě v nezámrzné hloubce -pokud se překope (je větší hloubka spáry než je třeba nesmí se či nemělo by se zasypat a hutnit ale zalít betonem s tím ,že bude větší spotřeba! Jinak Geodet dá jeden či ještě další pomocné body od kterých se vytyčuje samotná stavba!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.