Jak vyřešit sprchu na chalupě?

Od: Datum: 21.07.16 23:02 odpovědí: 11 změna: 23.07.16 09:37

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o zkušenost se sprchou na chalupě. Máme vlastní studnu s čerpadlem, vodárnu nikoliv. Teplou vodu jsme doposud ohřívali stylem - napustit hadicí ze studny studenou vodu do kotle na dřevo, zatopit pod ním a za pár minut byla vroucí voda hotová. Existuje prosím "něco" ve smyslu sprcha samospádem? Nalít vodu (např. pomocí kýblů) v teplotě na koupání do "nějaké nádoby" umístěné u stropu s namontovanou sprchou a díky samospádu se takto umýt? Ve smyslu zahradní sprchy, ale tam se jedná o velmi malé množství vody (20 litrů). Na všechny bojlery atd. je potřeba vodárna... Děkuji Vám za jakoukoliv radu či nápad. Eva


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.07.16 23:25
avatar

Udělat se dá všechno, ale tahat se s kýblema? Zdraví je nejdůležitější, na práci máme stroje. Malá vodárna stojí 1900.-Kč a máte vyřešeno spoutu problémů. Automatický ohřev vody (pomocí kotle, sluníčka nebo el. ohřívače), rozvod pro umyvadlo, WC, malou pračku. Připojení a zprovoznění zvládne zručný kutil včetně rozvodu vody. Nebo je nějaký vážný důvod proč to musí být samospádem?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva*
Datum: 22.07.16 13:51
Dobrý den, děkuji Vám. Vodárna by až tak nevadila, jen máme na chalupě mnoho dřeva a platit energii za teplou vodu je v našem případě zbytečne. Samospádem by bylo ekonomické, bojlery mne přijdou příliš složité. Lze při bojleru zachovat ve studni jedno čerpadlo a hadici - pro možnost zalévání zahrady atd.? Existuje nějaká rozdvojka na hadici - do vodárny a mimo ni jen do hadice? Nemáte prosí zkušenost s lázeňskými kamny? Děkuji!
Datum: 22.07.16 14:12
avatar

Čerpadlo a vodárna jsou totožná zařízení s tím rozdílem, že vodárna udržuje stejný tlak v potrubí a nemusí se obsluhovat. Otočíte kohoutkem a vodárna spustí čerpání vody. Jestli na konci bude sud na vodu nebo lázeňská kamna je fuk. Na topení dřevem to nemá žádný vliv a spotřeba elektřiny je stejná.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: eva*
Datum: 22.07.16 22:42
Moc Vam dekuji! Tato informace mi nejak unikala, zila jsem v domneni, ze je potreba i cerpadlo i vodarna a tudiz problem, jak to skloubit dohromady. Dekuji!
Od: host*
Datum: 22.07.16 14:24

Evo, kotel na ohřívání vody máte, jistě máte vyzkoušený nějaký způsob používání horké vody, aby se nikdo neopařil, takže půl je hotovo. Zkuste tradiční japonskou domácí lázeň - horká voda je ve velké nádobě, kde si ji lidé nabírají bambusovými naběračkami, sedí na malé židličce nebo na bobku a postupně se polévají od hlavy až po prsty u nohou a pak se důkladně omyjí. Podlaha je prý mírně šikmá a tak voda stéká do žlábku a pryč. Teprve když jsou úplně umytí, čistí, bez zbytků mýdla, vlezou si do jakéhosi dřevěného bazénku s vodou.

I v moderních lázních mají malé plastové židličky, sedí se na nich čelem proti stěně, kde jsou kohoutky s vodou a malá ruční sprcha, což už je proti bambusové naběračce trochu modernější, ale účel je stejný. Na chatě se takhle můžete umýt také a pak si na závěr nabrat vodu do kropicí konve a nechat se pokropit od hlavy k patě. Při ředění hodně horké vody na přijatelně teplou máte teplé vody asi o polovinu víc, než se ohřeje v kotli, což by mohlo stačit pro dva až tři lidi na normálně umytí i osprchování. I bez čerpadla.

Takže kdo chce být opravdu přírodní, může si udělat malou koupelničku s prkennou podlahou, velkým, nebo hranatou bednou na horkou vodu (stačí tak 50 litrů bazénkem, aby zbylá nepožitá horká voda zbyteně nevystydla), nebo může být i tak velká, aby se do ní dalo sednout s vodou až po krk, a asi tak půlitrovými (aby to nebylo moc těžké, litr už je kilogram) naběračkami na vodu, březovými metličkami, škrabátky a sopečnými pěnovými kameny na oškrabání mastnoty z kůže, nebo i s kartáči a kartáčky a naučit se mýt se sám, nebo si nechat umít záda a polít se vodou z konve od dalšího člena rodiny.

V chalupách po předcích nebo i na chatách se někde vyskytují staré prádelnové kotle na vyváření prádla s velkým dřevěným nebo plechovým víkem. Pod kotlem se topí dřívím, hezky to voní, nečadí, a voda je rychle ohřátá. V minulém století se i ve městech používala koupelnová kamna Brutar s kohoutkem, ze kterého se dala brát horká voda, nebo v domech s vodovodem byl vysoký smaltovaný válec koupelnových kamen, který měl dole míchací baterii - dva kohouty na teplou a studnou vodu a nahoře sprchu. Ale to chce mít čerpadlo, vodárnu.

Lázeňská kamna na dřevo se prodávají i dnes, viz http://www.akoupelnyatopeni.c…p-lazenska-kamna-kotel-lk-100

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 22.07.16 18:21

Ano lázeňská kamna se vyrábí i dnes a to ve dvou vyhotovení, jedny jsou BEZTLAKÁ z těch vodu odeberete jen v místě kam,en, druhá jsou tlaková čili jako klasický bojler a vodu si můžete rozvést kam chcete.

http://www.m-a-k.cz/18392-laz…enska-kamna-na-drevo-ble-80-/

Tato láz. kamna se vyrábí ve dvou vyhotoveních a to BLE (mají i elektrickou spirálku a lze užít jen na elektřinu jako klasický ohřívač nebo topit jak chcete) a bez elektrického dohřevu, v každém případě jde o kamna tlaková. Rovněž jsou v různých objemech já mám doma tu BLE 80 (80 litrů) známý si koupil bez elektrického dohřevu a větší obsah tuším 115litrů

http://www.m-a-k.cz/18392-laz…enska-kamna-na-drevo-ble-115/

Má je také na chalupě a tam je výhoda v tom, že když máte větší objem a nižší spotřebu pak on zatopí v pátek po příjezdu a vlažnou vodu mívá někdy i v neděli, dle odběru. Původně měl na chalupě klasický elektrický bojler ale od té doby co si koupil tato lázeňská kamna úplně ho přestal používat neboť těmi kamny si pokryje vše, má udělaný rozvod do kuchyňky i koupelky kamna stojí v takové malé místnosti u komína-

Pak je možno koupit třeba i tlaková nerezová tam je výhoda že se nemusí měnit magneziové anody které jsou proti korozi.

http://www.centrumvytapeni.cz…-nerezova-tlakova-kamna-z100-

Lázeňská kamna jsou obecně nenáročná na tah a umí pracovat bez problému i bez komínu, třeba jen přez zeď, je to dáno tím, že v sobě mají "krátký komínek" který po nahřátí generuje tah. Ovšem oficiálně to takto být nesmí, a je třeba zapojit do komína, to jen pro vaši informaci. Také si prohlédněte jaké palivo můžete v kamnech spalovat u těch italských je to jen dřevo, u některých dovolují i "uhlí" pak je ale lepší užít uhelné brikety, ze dvě pro udržení delšího žáru...

Lázeňská kamna jsou super, osobně doporučuji spíše tlaková, je to většinou lepší kvůli sprše ale jinak záleží dle osobních potřeb

Ohodnoceno: 2x
 
Od: eva*
Datum: 22.07.16 22:47
Moc dekuji! Lazenska kamna vyhraji! Prijde mi to jako nejlepsi reseni naseho problemu. Dekuji!
Od: janm*
Datum: 22.07.16 22:54

Nemáte zač, lázeňská kamna jsou opravdu velmi dobrá věc, zbývá jen otázka "jaká" vybrat, "za pár dřevěných klacků" si můžete dopřát horkou vanu prakticky "za hubičku" a to i vzhledem k tomu že máte vlastní vodu ze studny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva*
Datum: 22.07.16 22:55
Dobry den, ano, podobnym zpusobem (polevanim teplou vodou plechackem v pradelne nad kanalkem na odtok vody u tepleho pradelnoveho kotle) jsme se na chalupe od detstvi myli. Ale dnes mi to s mymi malymi detmi (ale hlavne s manzelem, pro ktereho je tento zpusob neprijatelny) prijde jiz passe. Zkusime ta lazenska kamna. Dekuji Vam.
Od: kamna
Datum: 23.07.16 03:59

Pokud ale v zimě na chatě nejste, tak kamna musí mít možnost vypuštění

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 23.07.16 09:37

Lázeňská kamna mají možnost vypuštění ve spodní části bývá výpustný ventil nebo zátka místo níž se ventil (kohoutek) osadí. U modelů s elektrickým dohřevem se případně může využít temperování vody na minimum, otázka je spotřeba elektřiny zda-li se přihřívat vodu v době nepřítomnosti vyplatí, rovněž by šlo pořešit samočinným spínáním další otázka ale je voda ve vodovodním rozvodu toaletě apod. Je-li chatka "v dosahu" bydliště pak je možné dle potřeby "přitopit" zvláště při větších mrazech, nebo dálkově ovlažit elektřinou ovšem to jsme už zase u těch nákladů...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.