Jak zjistit, kam až bude stavba stínit

Od: Datum: 21.07.16 08:30 odpovědí: 4 změna: 21.07.16 11:36

Ahoj všem,

plánujeme stavbu RD zatím jsme ve fázi koupě pozemku, projektanta ještě nemáme a jen tak přemýšlíme, kam by bylo nejlepší na pozemek umístit stavbu. Protože máme vjezd na pozemek z jihu a nechceme přijít o slunnou zahradu. Chtěli bysme dvoupodlažní dům a nevím, jak zjistit kam až by dům stínil na zahradu, kdyby jsme ho umístili k silnici. Poradíte někdo?

Děkuji :)Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.07.16 08:45

Znáte-li výšku domu a úhel pod kterým dopadají paprsky, lehce vypočítáte délku stínu...

Nevím zda hodláte stavět dům pasivní nebo nízkoenergetický... nicméně lze předpokládat, že ano a nejvíc bude otevřený právě k jihu. V tom případě bych dům nestavěl k cestě, ale naopak dozadu na severní stranu, abyste měli co nejvíce plochy na sluníčku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.16 10:15

Dobrý den, já bych situovala dům dopředu k silnici. Vzdálenost domu od silnice 5m. Protože je to na jih a jestli počítáte s nějakou terasou, nebo posezením na jižní straně, tak 5 m k té terase. Také záleží z které strany budete mít vchod do domu, podle toho ho umístit na šířku pozemku. Ale počítejte s tím, jestiže ho umístíte tak jak máte nakresleno na plánku, tak by měl být zadní roh domu od západní hranice pozemku 5m. Určitě bych neumisťovala dům až k severní hranici pozemku, protože byste si přední část zahrady rozdělili chodníky a příjezdovými cestami. Nechte si zahradu za domem vcelku a můžete si ji upravit podle svých představ. 5 m od cesty stačí na odhlučnění a zastínění aby nebylo na pozemek vidět. Je to taková jistota, že vám nikdo nebude koukat do oken a neposprejuje fasádu. Délka stínu je různá podle ročního období. Podle toho jak je sluníčko vysoko. V létě, když je velké horko, tak je posezení v chládku za domem příjemné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.16 11:06
avatar

Samozřejmě asi nejde jen o ten stín, je potřeba zohlednit celou kompozici, sousedy, využití zahrady (zeleninová? relaxační?), frekventovanost cesty... podle mě neexistuje jednoduchá odpověď. Sám vidíte, že každý tu může radit něco diametrálně odlišného. A protože dům není něco, co obvykle vyměňujete každých deset roků, tak bych se nebál pozvat si na místo zkušeného architekta. Konzultace není až tak drahá (v porovnání s cenou domu) a určitě najde a zohlední věci, které by vás samotné ani nenapadly.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.07.16 11:36
avatar

*palec*nemohu jinak...máte u mě bodík ;) dnes "Abby" opět dobře radí :-D

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.