Vysekání drážky a krabice vypínače

Od: Datum: 18.07.16 02:17 odpovědí: 5 změna: 18.07.16 15:47

Dobrý den,

v bytě budeme měnit zárubně a v jednich je zabudovaný i vypínač. Chtěl bych vypínač přesunout na zeď s tím, že bych nepoužil klasický vypínač, ale stmívač osvětlení.

Poradil by mi někdo jak vysekat drážku pro kabel a krabičky pro vypínač?.. něco jako zde http://www.paneldum.cz/S6rezanipanel.html

Dále hledám nějaký pěkný disajnový stmívač, všude jsem našel takové obyčejné s obyčejným kolečkem na regulaci, ale známím elektrikář zabudoval celkem pěkný který reguluje přitlačením na vršek nebo spodek vypínače a při jeho stisknutí vypne světlo.

Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.16 05:15
avatar
Předpokládám, že se jedná o panelák, tam byly zárubňové vypínače.
Nejjednodušší by bylo stávající kabel vedoucí do vypínače v zárubni uvolnit, nasvorkovat a prodloužit na potřebnou délku, teda o těch několik cm (dm) do nové krabice mimo zárubně. V některých typech panelových domů byly v panelech dutiny nebo trubky od rozvodné krabice pod stropem až k vypínači, tam by stačilo jen kus káblu vyměnit.
.
Otvor na krabici je možné vyvrtat originálním korunkovým vrtákem potřebného průměru 68-70 mm.
Kvůli jedné krabici bych ho nekupoval, raději vypůjčil.
Dobrou vrtačkou a menším vidiovým vrtákem odvrtání potřebného otvoru, případně i kousku drážky do betonu také netrvá dlouho.
Třeba ale vyvrtat otvor a vložit krabici hlubokou, tyto vypínače s regulací mají dost rozměrná "střeva" do hloubky.
.
U cihly není problém vysekat potřebné otvory ostrým sekáčem, radši menším a menší silou, případně také odvrtat vrtačkou i třeba obyčejným vrtákem.
.
Nedoporučuji drážky řezat diamantovým kotoučem, hrozně to práší!
.
Vypínač třeba DR2-SD, dotykový + ovládání dálkovým ovládáním od TV
http://www.elektrobock.cz/dot…lkovy-regulator-osvetleni/p26
Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavel22
Datum: 18.07.16 10:05

Ano jedná se o panelák. Potřebuji právě udělat drážku od země do výšky 1,35m +/- takže budu muset celou tuto zvdálenost postupně odvrtávat?..


doplněno 18.07.16 10:07:

Ještě se trochu bojím aby to ten korunkový vrták vůbec zvládl je to přeci jen kus betonu.. a hlavně vrták, který je součástí nemá hlavičku do betonu, ale spíš do železa, tak nwm jestli je k tomu i s hlavičkou do betonu..

Datum: 18.07.16 10:29
avatar

Drážku z obou stran říznout rozbrušovačkou a vyklepnout sekáčem a otvor pro krabici ktabicákem a je hotovo, práce na hodinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bedr®
Datum: 18.07.16 14:58

pro korunkový vrták budete potřebovat opravdu výkonné kladivo, nebo vrtačku - díru na krabici jsem nakonec vysekal vrtacím kladivem, s korunkou jsem to vzdal. Možná je to zbytečné, ale půjčil bych si drážkovací frézku s odpovídajícím kotoučem a s vysavačem prachu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.16 15:47
avatar

Drážku a krabici udělat buď bouracím kladivem, nebo drážkovací frézou, určitě k tomu půjčte vysavač, protože se o toho práší opravdu neskutečně.

Kabel CYKY-O 2x1.5mm z krabičky ke stmívači, CYKY- J 3x1.5mm z krabičky ke světlu. Krabička KU 68 hluboká pod stmívač.

Ohledně stmívače, těch jsou mraky, jsou právě buď ty s otočným ovladačem (v jednoduchosti je síla, protože ty jsou opravdu asi nejlepší) nebo pomocí dvou klapek vlevo nahoru vpravo dolů, kratkocestné ovladače, to jen třeba pootočíte s kolečkem kousek doleva a ono se přidává, potom doprava o ono se ubírá nebo je to klapka jako vypínače a opět stiskem nahoru se přídá a stiskem dolů ubere, dělají se různě podsvětlené apod.

Jsou designové řady přístrojů, je vhodné aby v jedné místnosti byla jedna řada, aby to vypadalo pěkně a celistvě, tedy zásuvky, vypínače, stmívače, čidla a já nevím co ještě jedné řady.

Zajímavý je třeba ABB Impuls - ten je velmi pěkně podsvětlený

ABB Swing, ABB Levit - ten je designově velmi jednoduchý, je pěkný

Také je důležitá ta vnitřní krabička, ten přístroj samotný .. ne každým stmívačem jde stmívat vše .. dělají se různé, pro klasické žárovky a pro LEDky .. tady pozor na to, že aby šla LEDka stmívat, musí to podporovat.

Zajímavou alternativou by pro vás mohlo být řešení pomocí konfortní elektroinstalace, kdy se do světla přidá krabička (modul) který se naprogramuje, koupí se stmívač, ten musí samozřejmě být kompatibilní s modulem (spínač k inteligentní instalaci) a nalepí se na zeď .. popřípadě lze naprogramovat i to aby se dal ovládat mobilem apod. Není třeba nic sekat, vrtat apod. Stmívač funguje na baterie.

Doporučuji se obrátit na elektrikáře.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.