Koupě domu v mladém věku

Od: Datum: 15.07.16 20:51 odpovědí: 14 změna: 03.08.16 21:22
Ahoj. Je mi teprve 20 ale mám plány a sny a mám to nějaký rozložené co chci. V září dodělám maturitu a po nějakém měsíci v práci koupím auto. A pak ta další (největší) priorita. Chtěl bych vlastní bydlení a ne být na někom závislý ve formě podnájmu. Takže zvažuji nějaký dům s cenou kolem milionu. Jenže nevím jak to se mnou bude. Jsem (budu) totiž vystudovaný autotronik, takže práce v servise. Plat ten začátek má být kolem 16 čistého. Má vůbec cenu si brát hypotéku? Nebo se mám spokojit s tím podnájmem? Nepište mi že se mi může v servise něco přihodit a už nebudu moc pracovat, jsem si toho vědom.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.16 21:01

To je dobře, že plánujete. Co kdyby jste 2 roky šetřil co nejvíce, bydlel u rodičů a pak si na zbytek vzal hypotéku? Měl byste našetřit alespoň 20% ceny nemovitosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hk
Datum: 15.07.16 21:02

Smělé plány často končí exekucí, kriminálem mebo naopak zázračným úspěchem. Je jen na vás, abyste uměl ovládnout své emoce a ego.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.07.16 21:17
avatar

cim driv tim lip, ale musite vedet, ze mate trochu praci zajistenou (a ne vzdusne zamky), asi tezko muzete pocitat s tim, ze hned po nastupu se stanete nepostradatelnym zamestnancem... a pripadne zvolit takove splatky, abyste to utahl i v nouzi s pomoci pritelkyne nebo spolubydliciho... zkratka je treba myslet na zadni vratka

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.07.16 21:27
avatar

Teprve až si uděláte rozvahu /finanční/, tak budete moci plánovat. Vše postupně.

16000 není moc, nevíte, jak budete zvládat bydlení, stravu a jiné náklady na život.

Samozřejmostí je po nástupu do zaměstnání vedení domácího účetnictví, tedy abyste znal svá vydání a příjmy. Tedy třeba po půl roce zaměstnání. Od toho se potom odrazíte a po pořízení auta zjistíte, jak s rozpočtem zahýbaly náklady na auto.

Možná zříte, že už na dosažení vlastního domku nezbývá.

Též domek za milion nemusí být v takovém stavu, abyste v něm mohl pohodlně bydlet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hoccch
Datum: 15.07.16 21:42
Auta se nebojím, vezmu za 40 000. Něco se pokazí? Levně zrepasuju nebo sám opravím.
Datum: 15.07.16 21:28

Zdravim.

Vlastni bydleni je super... ale pozor na hypoteku.
Ted jsou banky dost nezodpovedne a davaji ji kazdemu + ted jsou celkem nizke urokove sazby, ale to se muze po fixazi za 5 let dost razante zmenit(a taky zmeni), takze ocekavam, ze hodne lidi bude za 5 let velmi nemile prekvapeno a financne to neda... Takze lip pocitat s timhle a nechat ti rezernu jako by byl urok třeba tech 5% a davat to stranou (a co se nasetri pouzit pak třeba na mimořadnou splatku) on je docela rozdil mit 2% a 5%... ja to takhle delam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.16 23:22
avatar
Prvne at mas stabilni praci na smlouvu. Pak v te praci bud nekolik xy roku a pak az res domecek. Jen tak rychle ti nikdo nepujci.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.16 08:02
avatar

Sny jsou krásná věc, ale realita bývá tvrdá. V 1. řadě si sežeňte slušné a zaručené zaměstnání. Pak zkuste rok žít z těch 16000 měsíčně. Pravděpodobně zjistíte, že Vám po zaplacení životních nákladů moc peněz nezbývá. Za 1 milion koupíte zříceninu, do které budete muset minimálně ještě 1 vrazit. A ono ani bydlení "ve svém" není tak docela zadarmo (což si mnoho lidí myslí). Takže hypotéku na dům ano, ale až budete na 110 % vědět, že na ní budete mít. Jinak můžete skončit velmi špatně (jako mnozí jiní snílkové). Nehledě na to, že Vám banka asi bez prokázání dostatečných příjmů nepůjčí. A půjčovat si u různých pochybných firem je přímá cesta do pekel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 16.07.16 08:15

Na začátku kariéry můžete počítat, že budete měnit pracovní místa, třeba bude vhodné se i přestěhovat. Hypotéka toto dost komplikuje. Ušetřené peníze si přestěhujete mnohem snáze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 16.07.16 09:20

Pokuď si budete odkládat(šetřit) každý měsíc z výplaty 8.000 ,což by jste ušetřit ve vašem případě mohl,tak ten milion našetříte za 10 let.To už "dorostete" a můžete něco "koupit".Ještě nemáte další povinnosti,tak se snažte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.07.16 10:16

Je možno začít i jinak, chce to sledovat prodej realit, viděl jsem "zánovní" (cca 70-80 léta) velmi zachovalé "chaty" s možností trvalého bydlení (3+kk,2+1 apod.) cenově i do milionu (300-500 tis. apod.i s pozemkem) pokud v takové cenové relaci byly "domky" pak byly většinou v nesrovnatelně horším stavu.(nutnost větších oprav) Můžete zkrátka začít s něčím menším levnějším, na co snáze a dříve našetříte a už budete mít v ruce alespoň "něco", určitou nezávislost bez nutnosti velkého zadlužení. Časem uvidíte sám zda-li u toho zůstanete "zlepšíte si to" anebo prodáte a začnete jinak...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 26.07.16 08:53

Při měsíční splátce 4000,- a době splácení 20 let dostanete cca 820000,-. Tedy žádná sláva. Investice do opravy jsou mimo vaše možnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.16 09:22
avatar

Dobrý den,

stokrát provalená rada .. nejlépe se šetří u rodičů .. vstupujete mladý, optimistický do života - ve chvíli kdy začnete pracovat a šetřit poznáte, že to vše není tak jednoduché.

Řekněme toto, koupíte nějaké starší levnější auto, na které stihnete našetřit.

Budete mít plat kolem těch 16tis. řekneme, dům už stojí (za milion dům s pozemkem určitě nebude), takže dostanete výplatu a teď - elektřina, plyn, voda, net, tv+r dejme tomu 3tis. splátka hypo dejme tomu 9tis (to by bylo na dloouuuho - představte si, v 20 se zadlužíte a budete to platit skoro do smrti), jídlo a takové kraviny tak to jsou ty 3tis. Kč (to není žádné rozšoupnutí, vychází to 100kč/den) takže teď vám z platu zbývá 1000Kč .. nepočítáme různá pojištění a další životní výdaje. To auto také nejezdí zadarmo, rozbije se, bude potřeba oprava nebo nové.

Teď verze, bydlíte u maminky, na vodu, plyn, net, elektriku, tv+r a další poplatky je vás víc rozdělíte si to, za jídlo a podobné věci dáte mamce třeba 4tis.Kč .. tím máte pokryté výdaje - v tuto chvíli vám zbývá 12tis Kč na spoření a rozhazování dle vašeho uvážení jak Pán. Dá se z toho ušetřit - velmi dobře, dost peněz ..

Sám uznejte, která z variant je lepší, ve svém ale stylem z ruky do pusy, nebo u maminky s volnými 12tis.

Radím vám, rozmyslete si to a ještě počkejte, většina lidí staví domek protože to je potřeba - zakládají rodinu a chtějí mít v bydlení jistotu a klid tak postaví domek - zde více než jinde platí / ve dvou se to lépe táhne (nebo spíše splácí). Měl by jste si našetřit alespoň část peněz co potřebujete.

Doporučuji vám vytvořit si životní rezervu, čím více tím lépe, hodit je na účet a nehrabat na ně ... teď se vám to bude zdát jako uplně vyhozené peníze .. ale za 20let, až se něco stane budete děkovat, že jste to udělal, nebude pro vás nyní problém ušetřit spoustu peněz, až bude dům, děti, škola apod - bude problém ušetřit i 2tisíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: molkos
Datum: 03.08.16 21:22
Je super, ze bydlením doma u rodicu nasetri za 10let milion na nejaky domek ale ne kazdy chce a muze byt do 30-ti u rodicu (maminky). Nedostatek soukromí, malý byt, rodinné neshody, chce bydlet s partnerkou -> časem vznikne ditě, nutná změna lokality (kvůli dostupnosti práce, školek, škol, aj zařízení) atd. Nehledě na to, že i když by za ten milion něco koupil (co mu bez další pulmilionové investice nespadne brzo na hlavu) bude potřebovat cca 100 000kč na základní vybavení (kuchyň-linka, sporák,lednice,nádobí,myčka,stůl,židle,ložnice-postele,skříně,koupelna-pračka,bojler nebo vůbec kotel, obývák) aby v něm šlo bydlet (předpokládejme, že byl domek zcela vystěhovaný) a netábořil tam jak bezdák ve squatu na karimatce ve spacáku s věcma v igelitkách a krabicích protože mu nezbylo na vybavení a následně dalších 100tis na dovybavení (dětský pokoj, postýlka, kočárek, hadříky, pleny,atd. Pak se začne vše rozbíjet, zátekat střecha, děravé okapy, špatné netěsnící okna, rozpadajicí/prasklý komín, opadajicí fasáda, vlhkost a plíseň od země-obkopání a izolace základů, prasklý vodovod, neudržitelná a nedostatečné dimenzovaná elektroinstalace v hliníku už nezvládne přibývajicí spotřebiče + nedostatek zásuvek navíc na nevhodných místech(za nábytkem-rekonstrukce elektro od hl.pojistek komplet cca 60 000kč atd. Nechci ho vyděsit, že nejlepší je bydlet v králikárně(paneláku) barák je prostě barák a když je i s pozemkem... Ale při tom plánování by měl myslet i na tyto věci. Mám známé kterým je třeba 35 bydlí u rodičů/če někteří se téméř nepodílí na nákladech a ješte nenašetřili na vlastní byt, domek. A nebo páry co maj/měli(ona nyní mateřská) dva vysoký platy ale museli vzít hypotéku na 20-30let s tím, že obvykle 20% musíte "vyložit na dřevo" a zahrnout do hypo i částku na vybavení a první opravy/údržbu teď sotva vyjdou a druhý dítě na cestě...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.