Umístění jističů naopak

Od: Datum: 15.07.16 18:33 odpovědí: 3 změna: 19.07.16 00:27

Napadá mě teoretická otázka, dříve bylo u jističů jasně označeno kde je vstup a kde je výstup, dnes již lze připojit vstup na spodek i na vršek, většina je konstruována tak, že je to vlastně jedno.

Kamárad byl pracovat pro firmu v Británii, ukazoval nějaké fotky a všiml jsem si, že je na rozvaděčích jedna zásadní změna, přístroje jako jističe, chrániče apod, jsou umístěné na ležato, zkrátka z páčkou se nešoupe nahoru-dolů ale doleva-doprava. Napadá mě, může být takto třeba i v našich krajinách rozvaděč umístěný, takto "naplacato? V normách jsem o tom nic nenašel, výrobce o tom také u většiny přístrojů nehovoří.

Jen mě to tak napadlo. *smich*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.16 18:40
avatar

Co vím tak pokud to povoluje výrobce jističe tak ano, může, a zapnutá poloha při páčce vpravo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.16 18:46

Tady máš fotku takového rozvaděče

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,9138.0.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.16 00:27

Ahoj.

Už je to starší a trochu jsem to hledal. Připadá mi, že ta diskuze v tom odkazu z roku 2008 je trošku mimo. I když tam přispívali revizní elektrikáři. Mluvil jsem na to téma umístění jističů s kámošem, co dělá po atomkách různá měření a zjišťování stavů všeho možného a on říkal, že nemá vliv na to, jak je přístroj umístěný. Protože, když se tyhle věci testují, tak se to nedělá jen v jejich ideální poloze, ale i v těch různě nemožných. Jističe jsou vyrobeny tak, aby vydržely 10.000 cyklů rozepnutí a zkušebně se do nich hrne i několikanásobné množství proudu a uměle vytvořené proudové rázy. Zřejmě dostávají tyhle výrobky pořádně zabrat, a tak už moc nezáleží, jak jsou kde přichycené. To u těch elskříní bude důležitější jejich odolnost vůči stříkající vodě, v závislosti na umístění.

Ještě. V cizině mají zavedené jiné postupy a používají jiné přístroje či jejich provedení.Jsem se ho ptal, proč mi určitě připadá, že ty naše zásuvky a zástrčky, jsou lépe řešeny než ty v cizině. Řekl, že jsme měli slušnou technickou vyspělost už v počátcích minulého století. Prostě to tak je. Sami si porovnejte, jen ta různá divná provedení zástrček-adaptérů, pro jejich zásuvky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.