Nerez do mikrovlnky?

Od: Datum: 14.07.16 20:25 odpovědí: 5 změna: 28.07.16 23:42

Starému otci jsem objednal obědy do nerez kastrůlků.Nyní jsem zjistil že je ohřívá přímo v mikrovlnce.Tvrzení že se to nesmí není nic platné.Nicméně takto ohřívá už několik týdnů a trouba se chová klidně.Zajímalo by mě jestli to troubě škodí nebo to má pouze vliv na ohřev pokrmu.Děkuji za případnou odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.07.16 20:32

Já bych to tam určitě nedával. Je pravda, že se dá třeba zavařovat s víčky, ale kastrůlek je něco jiného.

Ohodnoceno: 0x

Od: veronica
Datum: 14.07.16 20:54

Není problém. Stěny trouby jsou taky z železného plechu. Akorát nesmí použít pokličku, to už by asi neohřál vůbec.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.07.16 21:12

Problém je v tom že to ohřívá déle-kov odráží vlny zpátky.Údajně snižuje životnost trouby-nevím nezkoušel jsem.Koupil bych dědovi plastové jídelnonosiče-peníze se vrátí za ušetřený el.proud:)

Datum: 28.07.16 23:42

Tady bych trochu oponoval. Vlny se odráží, ale jen ke stěnám trouby, pak se odráží zase zpátky. Nikam ven neuniknou, takže nakonec všechny po mnoha odrazech skončí v jídle, kde se změní na teplo. Plastovým kastrůlkem nic neušetří.

Ale může to snižovat životnost trouby, více odrazů zvyšuje intenzitu stojatých vln v troubě a tím riziko poškození magnetronu.

Datum: 15.07.16 01:39

Mikrovlné záření se od kovového materiálu odráží. Pak se znovu odrazí od stěny a znovu od kastrůlku atd až a se konečně trefí do jídla shora, zasáhne vodu nebo tuk a tím se změní na teplo. Pokud by dal kastrůlek zavřený hliníkovým víčkem, tak se mikrovlný paprsek k jídlu nikdy netostane a bude se do nekonečna odrážet vnitř té trouby, až se mu podaří trefit se přesně zpátky do toho zdroje záření (kterému se říká magnetron) a trouba se zničí. To samé se stane, pokud zapnete troubu prázdnou bez něčeho, co by se tím dalo ohřát.

Mikrovlnné záření se ale neodráží dokonale, část pronikne do vrchní tenké vrstvy kovu a vzniká teplo. U milimetr tlustého ešusu se teplo rozvede do zbytku tělesa, u tenkých zlatých proužků na talířích dochází k intenzivnímu zahřívání a může dojít ke spálení proužku. Dále ve varném prostoru vzniká silné proměnlivé elektrické pole, které způsobuje v kovových předmětech bludné proudy. Lze například pozorovat jiskření mezi hroty vidličky. Kromě dalšího mírného ohřátí ale od nich nic nehrozí.

Viz zde: http://www.odbornecasopisy.cz…aneb-je-duvod-k-obavam--13546

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.