Místnost v místnosti

Od: Datum: 13.07.16 21:32 odpovědí: 16 změna: 15.07.16 14:01

Dobrý večer všem,

rád bych se s vámi poradil o poněkud neobvyklé věci - jak vybudovat místnost v místnosti. Cílem je maximálně odizolovat hluk od sousedů, kteří neustále třískají dveřmi a dupou (domluva s nimi je nemožná). Věnuji se psaní a potřebuji co největší klid. Až dosud jsem to řešil ucpávkami v uších, které zmíněný hluk sníží, ale na nižší frekvence (především dupání) nestačí. Domnívám se, že ideální by byla malá dřevostavba, s vnitřním prostorem cca 2x2m (na pracovní kout dostačující). Hluk se přenáší stavebními konstrukcemi, takže doléhá i do ostatních místností bytu. Proto bude zřejmě nutné tento "domek" podložit něčím, co by bránilo pronikání hluku a vibrací do konstrukce "domku" (co by bylo nejvhodnější?). Jakou použít izolaci do konstrukce? A je nutné tam dát i parozábranu? Předem díky za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.16 21:40
avatar

Není jednodušší vyřešit to se sousedy jakkoli i když to nebude po dobrém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel1980
Datum: 13.07.16 22:04

Bohužel ne, z hlediska zákona se nejedná o nepřiměřený hluk. Oni prostě jen od rána do večera dupou a bouchají dveřmi. Kolikrát jsem si říkal, že v tom bytě musí "nachodit" snad desítky kilometrů za den. Chodí pořád tam a zpátky - nechápu smysl takového jednání. Nepracují, neustále jsou doma. Na první pohled primitivové - s takovými lidmi se nedomluvíte. Ostatní řešení zpravidla bývají za hranicí zákona, respektive nevím, co přesně jste měl na mysli.

Ostatní sousedé to tolik neřeší, protože převážnou většinu dne v bytech nejsou. Já pracuji doma, tak to vnímám intenzivněji. Řešit to jiným bytem nemá smysl, přibližně do 3 let budeme mít dům, ale do té doby bych se ze sousedů nerad zbláznil.

Obývák je dostatečně velký a menší dřevostavba se tam v pohodě ztratí. Pokud máte jiný nápad, rád se jej dozvím. Díky.

Datum: 13.07.16 22:50

Docela dobré zkušenosti jsou s akustickými SDK deskami, kdy pokud Vám nevadí zmenšení plochy místnosti, tak se to řeší předstěnou. V reálu Vám to ubere z plochy asi 10cm na jednu stěnu + samozřejmě strop. Je vhodné použít dvě vrstvy těchto desek.

Popsané to máte zde: http://www.dumazahrada.cz/sta…je-slyset-co-nema-byt-slyset/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 06:41
avatar

Pavle, domnívám se, že zde nejadete odpovídající radu, bez podrbného prostudování Vašeho prostroru odborníkem na hluk. jelikož Vy potřebujete velké ticho na práci, musíte oslovit specialisti na odhlučnění, aby zjistili směry šíření hluku.

Jinak je to pokus - omyl za velké peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 07:09
avatar

Já se obávám, že tohle nijak nevyřešíte. Mám podobný problém. V družstevním bytě pode mnou bydlí cygani se 6ti, slovy šesti dětmi! Z toho 4 z nich jsou mentálně postižení + dva uřvaní, sprostí dospělí. Došlo mi, že nijak nic nezměním. Nepřestěhuji se, nemám na nový byt, tenhle, s cyganama za sousedy, nikdy neprodám a také od hluku nijak neodizoluji. Je potřeba se naučit s tím žít. Naučit se, nevnímat! U počítače dobrá sluchátka přes půl hlavy a v nich bezva muzika. Tiše. Jen jako kulisa. Jinak rádio a televize, v posteli starý mobil se sluchátkem a rádiem. Nemusí být zas až tak hlasitě. Cygoše nevnímám. A když už je opravdu šílený kravál, zadupu na podlahu a většinou někdo přiběhne s vysvětlením a s omluvou. *sok* Musím vám říci, že jsem se naučila od zvuků v bytě pode mnou, naprosto a dokonale oprostit, odstřehnout se. Jde to, proto to píšu. Než jsem se to naučila, slyšela jsem takové nadávky, které jsem za celičký dlouhý život nikdy a nikde neslyšela. Říkají to rodiče svým dětem místo oslovení a děti mezi sebou. Teď už nevnímám, jen na chodbě, když jsem šla včera kolem jejich dveří, jsem za dveřmi slyšela dívčí hlásek, jak říká: Ty čur...ku vyjeb.ný, jako oslovení bratra. *sok* Občas si příjdu jako Dalajláma, který řekl: Štěstí není v tom, co nás obklopuje, štěstí je v nás. *hi* Ale přiznám se, že jsou chvíle, že kdybych měla granát, bylo by vymalováno!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavel1980
Datum: 14.07.16 10:02

Sluchátka jsem vyzkoušel - hudba skutečně utlumí mnoho - především hlasité mluvení, ale např. rány dveřmi už zdaleka ne. Schopnost oprostit se od hluku je individuální - vy píšete, že jste se oprostila naprosto a dokonale. Kdyby tomu tak ale skutečně bylo, nemusela byste na ně dupat přes podlahu. Každopádně, já se snažil zvyknout si 2 roky, což je dostatečně dlouhá doba na to, abych objektivně mohl říct, že to byla snaha marná. Jakmile to finance dovolí, budu to řešit samostatně stojícím domem a stávající byt následně pronajmu někomu, z koho současní sousedé budou mít velkou radost

Od: rv
Datum: 14.07.16 07:43

Zvažoval bych jestli se nedá psát třeba při některé hudbě, která odstíní rušivý hluk okolí. Jsou k dispozici i nahrávky deště, šumění moře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.16 08:16
Většina hluku se přenáší konstrukcemi. V současných stavbách je asi největší zlo pokus o plovoucí podlahovou desku. Pod takovou deskuvse nacpou všechny sítě, voda, topení a elektro. V mistech křížení síti již není správně provedená izolace a původně zamýšlená plovoucí deska se opře o nosnou konstrukci. Výsledek je pak poměrně děsný v tom, že takovéto řešení nejen že hluk netlumí, ono ho dokonce za pomocí rezonance násobí. Tolik teorie vyzkoušená praxí kdy jsme některé takové rádoby plovoucí desky " opravovali" a vzápětí se nám dostalo informací o zlepšení neořenisu hluku.
K Vašemu dotazu. Dle mého názoru dřevostavba , jakási bedna z OSB desek 2*16 mm v rozích pospojování latěmi 5*5 cm, položená na rocwoll steprock, zbytek zvenku obložený minerální vatou 5 cm.
Vnitřek polepen molitanem, případně v oné protihlukové úpravě ( různé jehlany, prostě nerovná plocha).
Každopádně se vyvarovat mostů. Nejvíce záleží na izolaci mezi současnou podlahou a dřevostavbou. Určitě bych raději volil vice slabých materiálů a tyto prostřídal. Tedy například onen steprock 1 cm střídat s DTD 18mm.
Největší překážkou zvuk je nikoliv tloušťka materiálu ale střídání jeho hustoty. Například SDK příčka, s profilem CW 75 mm, do které dám 40 mm vaty a prilepim ji na SDK , tak abych vytvořil souvislou mezeru vedle vaty, na tom bude lépe než ta samá o příčka plně vyplněná vatou.
Další variantou co mně napadá je slepit onu zvukovou bednu např z 100 mm polystyrenu, a z původního řešení ponechat pouze skladbu podlahy, případně vnitřní molitan izolaci.
Ještě bych se zamyslel nad větráním oné bedny jelikož se jedná o poměrně malý prostor...a kyslík bude k psaní také potřeba...
Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavel1980
Datum: 14.07.16 09:46

Robine, díky za super odpověď. Naprosto souhlasím, že hluk se šíří konstrukcemi - když přejdu z obýváku do další místnosti a zavřu se tam, v tu chvíli mám od sebe zmíněné sousedy už přes 2 stěny a nejméně 8 metrů daleko. Hlasy a podobně už v tu chvíli slyšet nejsou, ale rány dveřmi a dupání ano. Problémem jsou tedy především nízké zvukové frekvence. Proto je skutečně nutné tu malou dřevostavbu odizolovat od země - uvažoval jsem o antivibračních podložkách. S větráním počítám a možná bych tu dřevostavbu nakonec udělat trochu větší, aby vzduch po vyvětrání vydržel déle. Co se týče skladby, nejsem si akorát jistý, zda použít parozábranu (kvůli ochraně izolace před vodními párami např. z dýchání).

Od: diabolo
Datum: 15.07.16 00:30

Ono to možná zní blbě, ale co tak celou tu místnost nejen odhlučnit, ale i zavěsit. Vzhledem k tomu, že tam chcete jen psát, tak by váha celé místnosti včetně izolace nemusela být velká a nosnost stropu nad Vámi by to mohla unést. A jelikož se chvění přenáší po konstrukci, tak po určité vzdálenosti odezní. A pokud tu místnost pověsíte na strop, nemyslím si, že by se tam ještě něco od Vašich spodních sousedů přenášelo. Ale budete mít houpačku. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.16 00:49

Hluk se tlumí v masivní hmotě,například judistických 4 cm silných, těžkých žíněnkách, ne v polystyrenu, který je průzvučný.

Ve vašem případě bych pokoj na brutálku obložil, nalepil na chemoprenem na stěny, 5 cm tlustými,druhojakostními - levnými- deskami z radotínského Pragoelastu. Soused to má na terase a chodí jak po mechu a těžké ty desky jsou hodně - hmota tlumí hluk.

http://www.pragoelast.cz/produkty

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.16 08:45
avatar

Nevím proč, ale mi to celé příjde jako pěstírna klaustrofobie! Nevyšlo by levněji stěhování?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jendad
Datum: 15.07.16 09:36

Prodej bytu je je trestán daní z převodu nemovitostí 4% . Asi aby nám ovčané seděli na zadku a nestěhovali se za lepším *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.16 11:49
avatar

Babkazov - nevyšlo. Vyplatilo by se příště číst dotaz poněkud pozorněji ;). Idanova

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel1980
Datum: 15.07.16 14:01

A kam bychom se podle vás měli stěhovat?! Bezohlední lidé, kteří dupou a třískají dveřmi jsou všude. Než jsem koupil stávající byt, bydlel jsem v několika pronájmech, kde byla často situace mnohem horší. Tohle vyřeší jedině samostatně stojící dům o němž jsem se zmiňoval, že je v plánu do 3 let. Jinak, ke klaustrofobii musí mít člověk sklony, což není můj případ - kdyby ano, klidně bych si tu dřevostavbu naplánoval větší - do obýváku, který má 36m2 by se pořád v pohodě vešla.

Datum: 15.07.16 12:39
avatar

Něco jsem našel co se možná bude hodit.. http://frontman.cz/jak-zit-bez-duneni-v-miru-se-sousedy


doplněno 15.07.16 12:57:

http://www.akustickematerialy.cz/strucny-radce/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.