Pronajem

Od: Datum: 13.07.16 08:20 odpovědí: 5 změna: 14.07.16 01:42

Hezký den ,

jsem vlastnikem bytu v osobním vlastnictví a chci ho pronajmout ,ale všichni chtějí trvalý pobyt ,mohu poprosit o radu jak se potom v případě neplatičů či problémových podnajemniků v mém bytě ,,zbavím,, pokud nebudou chtít odejít , jestli je to rozumné nechat je si zde přihlásit trvalý pobyt a za jakých podmínek? , děkuji moc za radu a přeji hezký den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.07.16 08:40
avatar

Dobrý den, trvalý pobyt si může nájemce podle NOZ již zařídit sám (pokud má platnou náj.

smlouvu) a bez Vašeho souhlasu. Vy potom můžete tuto skutečnost napadnout na radnici a požádat o zrušení trvalého pobytu (vyvoláte správní řízení, které je trochu složitější - časově a možná i finančně). Nájemce, který odmítá z bytu odejít, můžete legálně "odstranit" pouze žalobou na vyklizení bytu (drahé a dlouhé řešení) a fyzicky ho vystěhuje až exekutor. Zdravím!

P.S. Policie Vám při vystěhovávání nájemce ani nepomáhá a ani Vás nechrání .


doplněno 13.07.16 12:50:

rora - možná pamatujete až někam dále, než já. Ovšem, u nás na radnici nebyl dříve zapsán trvalý pobyt osobě, která přinesla náj. smlouvu bez ověřených podpisů. Musel přijít majitel nemovitosti a podepsat "žlutý papír / kartu", čímž svůj souhlas vyjádřil. Bylo to v době platnosti OZ a NOZ toto nyní upravil tak, že majitel je mimo a na jeho názor se nikdo neptá.


doplněno 14.07.16 08:07:

ivzez - tento spor o tom, zda byl vyžadován souhlas majitele nebo ne, zde nevedeme prvně.

Pokud si pamatuji z minulých otázek, tak každý měl jinou zkušenost z jiné radnice. Takže, můj dodatek vychází z praxe a nikoliv jen z vyčtené informace. Nejdříve jsem se byl osobně na úřadě na toto zeptat a následně jsem tam byl 2x podepsat onu žlutou evidenční kartu. Zřejmě to bylo dáno přehnanou opatrností úřadu, který vyžadoval ověřené podpisy na náj. smlouvě a když toto nebylo, tak musel přijít majitel osobně a podepsat se. Kde měl úřad nastaveny mírnější podmínky, tak zřejmě zapsal trvalý pobyt jen na základě náj. smlouvy i bez ověřených podpisů. Takže, tvrdit zde, kdo má v tomto pravdu a kdo ne dost dobře nejde - je to o vlastní zkušenosti na konkrétním úřadě a ne o vyčtené informaci, kterou budeme za jedinou pravdu vydávat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: rora®
Datum: 13.07.16 12:34

To není dle NOZ, to platí léta letoucí.

TP nezakládá vlastnické právo k bytu, stejně jako nepřihlášení není ochranou před exekutorem, není tedy důvod se TP bát. Pokud se nájemník neodhlásí po odstěhování, lze to udělat za něj - je třeba dokázat, že se v bytě nějakou dobu nezdržuje.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.07.16 01:42
avatar

Rora má pravdu, platí to už dlouho. Dříve se většinou postupovalo jenom podle zákona o evidenci obyvatel, na jehož základě stačí pouze doložit oprávněnost užívání bytu (k tomu stačí a stačila platná nájemní smlouva). Dnes mají nájemníci oporu i v NOZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.16 09:31
avatar

Zda-li má, či nemá nájemník ve Vašem bytě trvalý pobyt, nemá vůbec vliv na neplatiče, problémní nájemníky. Jak píše kolega Ben, na řádnou nájemní smlouvu nájemníkovi udělají trvalý pobyt, aníž pro to něco uděláte. Já naopak požaduji po nájemnících, aby si zřídili trvalý pobyt, kvůli odpadkům v domě.


doplněno 14.07.16 06:34:

ott, já taky dávám nájem na dobu určitou,. někomu rok, někomu dva..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ott
Datum: 13.07.16 14:17

Souhlas, doplňuji - rozhodující není trvalý nebo netrvalý pobyt, ale v nájemní smlouvě uvedeno, že pronájem je na dobu určitou (doporučuji) nebo neurčitou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.