Osvětlení kuchyně

Od: Datum: 09.07.16 00:28 odpovědí: 6 změna: 09.07.16 18:10

Dobrý večer v kuchyni o ploše 9m2 jsem realizoval vodorovný sádrokartonový podhled, do kterého bych chtěl osadit vestavná led svítidla o rozměru cca 20 cm x 20 cm. Jakou celkovou intenzitu osvětlení (v luxech nebo lumenech) bych měl zvolit pro takto velký prostor, když v kuchyni nebude kromě stropních svítidel žádné jiné osvětlení a kuchyně je propojená otvorem cca 2,2 m x 2,45 m s obývacím pokojem a světlo tedy tímto otvorem bude unikat do obýváku? Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.07.16 06:12
avatar
Záleží na tom, jestli je možnost ten otvor do obýváku zavřít dveřmi, nebo aspoň závěsem; pokud ano, tak bude stačit menší intenzita osvětlení, světlo se v kuchyni nahromadí a nebude unikat...
.
Jsou normy na intenzitu světla podle zaměření místností, podle charakteru práce v nich vykonávané a dalších požadavků. Více bych ale dal na vlastní pocit, jak by mi světlo vyhovovalo. Záleží také na rozmístění svítidel, rozptylu světla, barvě světla, teplé nebo studené...
To vše o Vašich LED světlech nevíme...
.
Jisté je, že je vhodné umístit světla také pod horní skříňky linky, pro intenzivnější osvětlení pracovní plochy, třeba dřezu nebo části vzdálenější od okna, případně nejčastěji používané na drobnou práci. Na co svítit všude, když si jen krájím kousek chleba.
.
Stropní svítidla umístěná v rovině nad pracovní plochou vrhají stín pod vrchní skříňky. Světlo svítidel dále od skříněk si stíníme vlastním tělem. Nebo jich musí být více, z obou stran těla, zpráva i z leva.
.
Někdy stačí v kuchyni jen orientační světýlko malého výkonu, třeba když do ní neseme z obýváku špinavé hrnky od kafe, nebo jdeme do chladničky pro další pivo... Na co svítit všemi světly na stropě. Blikání TV obrazovky ovšem kuchyň nenasvítí dostatečně.
.
Volil bych více světel, na více místech, různé intenzity. Před řezáním otvorů do stropu bych světla provizorně vyzkoušel co do intenzity a umístění.
.
Já mám v kuchyni 150x300 cm spolu šest svítidel, čtyři na stropě, jedno v digestoři a jedno pod linkou nad nejčastější pracovní plochou. Ta ve stropě dnes už úsporná, teplá. Stejně nejlepší světlo je to z pootevřené ledničky, když večer neodolám mlsné hubě.
.
A nelitoval bych dát více vypínačů, aby se dalo množství světla regulovat. Podle potřeby.
Nebo také podle otevření dveří či hustoty závěsu mezi kuchyní a obývákem. Prostě podle úniku světla...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.07.16 07:44
avatar

Hejkal má pravdu ve všem. Nezapomeňte, že ke stropnímu světlu stojíte často zády, takže si stíníte a nevidíte. U linky, u sporáku, u stolu. To je potřeba vyřešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 08:29
avatar

povzpomínejte, jaké žárovky jste původně měl v kuchyni. Watty žárovek vynásobte stovkou a vyjde vám přibližně počet lumenů, které musí mít ledky dohromady.

Příklad : na stropě jste měl žárovku 75 W, 75x100=750, potřebujete ledky na přibližně 750 lumenů.

Třeba dvě takovéto

http://zarovky.heureka.cz/emo…ine-6w-e14-candle-tepla-bila/

Ale hlavně si dobře všiměte, kolik světla z těchto žárovek se vám skutečně dostane do místnosti. Jestli je odstíníte zapuštěním do podhledu a z celého světelného toku využijete půlku, pak jich budete potřebovat dvakrát víc. Jasná věc.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.07.16 11:14
avatar
Figurek
75x100=?
750:100=7,5
Tak to nějak přepočítej, ať mu to svítí dostatečně!
Kromě těch počtů je to dobrá +dobrá
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 15:40

Take jsme resili,opravdu dejte aspon 1m led pasky (do hlinikove listy)tam, kde budete stat zady,drez,pracovni plocha,to osvetleni zezhora pri praci nestaci.At je jakkoliv silne.Pozdeji by jste litoval.Overeno praxi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zoloftlozo
Datum: 09.07.16 18:10

Bohužel rozvody elektroinstalace, vypínače i kuch. linka jsou již provedeny. Nechci už elektroinstalaci předělávat a jediná možnost, i když není ideální, je osvětlit prostor přeš stropní svítidla osazená v sádrokartonu a případně využít zásuvek, které jsou provedeny nad pracovní plochou. Prostor vlastní kuchyně 3,45 m x 2,5 m navazuje dvěma neuzavíratelnými otvory 1 m x 1,35 m a 1,6 m x 2,45 m na obývací pokoj, který bude mít osvětlení vlastní (viz obrázek). Určitě chci do kuchyně světlo v bílé barvě a uvažoval jsem, že bych do stropu osadil 3 stmívatelné led panely 20 cm x 20 cm s intenzitou 1550 lm. Dohromady by byla kuchyně tedy osvícena max na 4650 lm a k přísvícení, bych případně využil světla stávající digestoře. Děkuji všem za předešlé odpovědi.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.