Sousedé nemají rádi hudbu

Od: Datum: 08.07.16 23:52 odpovědí: 30 změna: 10.07.16 16:23

Dobrý den,

mám sousedy co nemají rádi naší kapelu (zřejmě) cca 3x-4x do měsíce máme zkoušky u mě doma většinou od 19:00 až do 21:30 max ... takže noční klid nerušíme hrajeme takhle už asi 5 roky ale nedávno na mě přišla sousedka že si na mě stěžuje celá ulice ale když jsem se byl ptát ostatních tak nás naopak chválili jak se jim to líbí a tak dále ... takže problém bude asi jen u sousedky ... zainvestoval jsem do odzvučovacích materiálů abych hluk oslabil ale stejně je to prý slyšet...

a prý na mě cosi chystají (těžko říct co ) ale nemyslím si že bych něco porušoval a ani si nemyslím že by to bylo nějak hlasité protože lidi co bydlejí vedle sousedky nic doma neslyší...

navíc mě zase vadí že její cca 12ti metrový strom opadává (je to bříza) a mám takové ty malé lístečky úplně všude v posteli v autě a tak dále nemůžu ani pořádně vyvětrat a tak y si nechodím nikam stěžovat...

zkrátka ... nevíte jak by se dalo proti takovým to lidem bránit ať už si na mě vymyslí cokoli? ..

předem děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.07.16 23:58
avatar

Koupil bych silnější komba, třeba je vyléčíte a hrejte až do 21:59.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 09.07.16 00:02
avatar

To je rada, jak od puberťáka.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.07.16 00:09
avatar

Tak když s tím mají problém? Normálně bych to tak řešil, prakticky nic neporušuje, dokonce

provedl opatření, pokud se to sousedům nelíbí... co s takovými lidmi, pokud s nimi není řeč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 08:13
avatar

"...prakticky nic neporušuje,..."

Ale porušuje! Porušuje Občanský zákoník. Když bude postupovat podle Vaší naivní rady, přidělá si jen další problémy. A že investoval do protihlukových opatření? Asi nedostatečně. Nalepení kusu molitanu na zeď rozhodně nestačí. Takovému opatření musí předcházet měření, výpočty, projekt a odborná montáž. Pochybuju, že tak tazatel postupoval.


doplněno 09.07.16 09:25:

Majsterjoe - Tak to byste se asi divil. U nás v domě bydlela nájemnice, které se nelíbil běžný hluk z hospody v přízemí (v 16:00, takže o nočním klidu nemůže být řeč) a ztěžovala si na příslušném úřadě. Úřad pak úřední cestou a pod pohrůžkou sankcí přikázal učinit opatření. Majitel domu pozval firmu, která hluk změřila, zjistila kudy se do bytu šíří a navrhla potřebná opatření. Následná zvuková izolace stála několik set tisíc.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.07.16 09:04
avatar

A já pochybuji že by tam byl až tak silný zvk, že by se tím někdo více zabýval.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 09.07.16 00:04
avatar

Při těch zkouškách pravděpodobně překračujete mez hlučnosti a to nelze ani pokud ještě není noční klid. Sousedé Vás svým klidem a tichem neruší, taktéž Vy je nemůžete rušit hlukem, který je nad přípustnou míru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jiri275
Datum: 09.07.16 00:13

děkuji za odpovědˇ ale jaká maximální úroveň meze?

je někde napsáno například kolik dB je ta hranice.

Od: pt®
Datum: 09.07.16 00:27
avatar

Je to dáno zákonem...


doplněno 09.07.16 00:33:

občanský zákoník:

§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku;

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 16:00

Byt není pozemek. Zde se musí aplikovat jiná zákonná ustanovení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 16:23
avatar
Aloisb
Podle Vás občanský zákoník neplatí v bytě, domě, ale jen na pozemku?
.
§ 1011
Vše, co někomu patří, všechny jeho věci hmotné i nehmotné, je jeho vlastnictvím.
§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje NAD MÍRU PŘIMĚŘENOU POMĚRŮM ZÁVAŽNĚ RUŠIT PRÁVA JINÝCH OSOB , jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
Omezení vlastnického práva
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky...
.
Ohodnoceno: 3x
 

 

Datum: 09.07.16 00:36
avatar

Decibely se řeší například při schvalování provozovny pro podnikání.

V tomto případě jde o občanské soužití, kde je to definováno např, hlukem nad míru obvyklou nebo přiměřenou místním poměrům. Jestliže budu dělat randál v tiché ulici, může to být přestupek proti občanskému soužití.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kytka39
Datum: 09.07.16 00:44

dobrý den, nikoho nezajímá Vaše muzika..každý preferuje něco jiného...pokud jde o byt, je to o to složitější.. Každopádně lituji souseda, né Vás...Určitě ten nejbližší soused to s Vámi nevyhrál..

Mám sousedovic psa od sebe cca 50 m...denně neustále 4-6hodin vyje ,štěká, či sténá. Mám výhodu, že nemusím chodit do práce..tak si dělám celý den na zahradě v garáží co chci kolem domu...ten pes mě už pěkně začíná slušně řečeno vytáčet...Nikomu to štěkání asi nevadí...nikdo nic neřeší...

Ale proč mám já poslouchat to štěkání? já se o to neprosil.Jsem na svým pozemku tak chci mít klid...tak to bude něco podobného s tou paní..

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 09.07.16 11:54

Kdybyste nebyl rentiér, ale normálně hákoval, tak Vám to vadit nebude, protože budete v práci tak jako všichni v okolí. Hafanovi je smutno po pánečkovi, zkuste se domluvit se sousedem, že mu psa přes den pohlídáte... oba budete mít společnost a bude po vytí a štěkání. *frajer*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.07.16 07:53
avatar
Rodinny dum nebo panelak?
V panelaku bych vas nechtel mit za souseda.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 09.07.16 07:53
avatar

Píšete,že hrajete v době od 19 do 21.30.Nenapadlo vás třeba, že v okolí jsou i malé děti, které chodí v tuto dobu spát, že tam mohou být staří nemocní lidé apod?Pokud je to vaše umění na úrovni, proč si nedomluvíte zkoušení někde v kulturáku, ve sklepě apod., abyste tím nikoho neotravovali?Zkoušet v bytě, to se jen tak nevidí a neslyší ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.07.16 07:53
avatar

Vaše otázka je postavena špatně. Ptáte se, proč sousedé nemají rádi vaši hudbu. Myslíte, že vzdáleností a stěnami, se těm zvukům dá říkat hodba? A nějaká konkrétní? Neblázněte! V místech, kterým říkáme "doma" máme právo nastavit si podmínky, které nám vyhovují, abychom se cítili dobře. Když ne doma, tak kde? *hej*Vzpomeňte si, až se nastěhuje někdo, jehož zvuky se vám nebudou líbit, na své tvrzení. Může se nastěhovat nad vás rodina s divokými dětmi a ti lidé budou říkat, že nemáte rád děti? Za zdí bude milovník vážné hudby s aparaturou na plný ceres. Atd. atd.*stop*Najděte si miísto na zkoušení a sousedy nechejte žít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 08:00
avatar

Souseda plně chápu. Byt je určen k bydlení, není to hudební studio. Jestli hluk přesahuje povolenou mez a Vy tím porušujete zákon Vám tady nikdo neřekne. Existují firmy, které se zabývají měřením hluku v budovách a vydávají závazné protokoly. Ať si soused pozve takovou firmu, oni hluk změří a v případě, že je sousedova ztížnost oprávněná, navrhnou řešení. Levné to ale není a počítejte s tím, že v případě oprávněnosti ztížnosti to zaplatíte Vy.

Rozhodně nedělejte schválnosti (jak radí Ryzzlah). Mohlo by to skončit u soudu, kde byste pravděpodobně prohrál a vyšlo by Vás to zatraceně draho.


doplněno 09.07.16 09:13:

Ještě doplním něco ze života:

Přítelkyně bydlí v družstevním paneláku v Praze. Bydlela tam taky jedna podivná rodina. Svým častým, velmi hlučným chováním (ve dne!) rušili ostatní obyvatele, domluva nebyla možná. Po dlouhém soudním popotahování jim bylo zrušeno členství v družstvu a museli se odstěhovat. Náklady na celé řízení samozřejmě šly na jejich triko.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 09.07.16 08:01
avatar

vaši sousedi mají hlavně rádi svůj klid, chápu jejich nespokojenost, pro svoje zkoušky si najdete prostory k tomu určené...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.07.16 08:02
avatar
Já bych se spíš zeptala vás. Než jste začali u vás zkoušet (před pěti lety), obešli jste sousedy a zeptali se, jestli to nebude vadit?
Když jsem rekonstruovala byt, sousedy jsem obešla a upozornila na hluk s tím spojený. Oni to mají stejně. Co vy? M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 11:25
avatar
Stavební zákon č. 183/2006 Sb. v ustanovení § 126 stanovuje, že stavbu lze užívat jen k účelu vymezenému zejména v kolaudačním rozhodnutí, v oznámení o užívání stavby nebo v kolaudačním souhlasu. Nevyžaduje-li stavba kolaudaci podle ustanovení § 119 odst. 1 stavebního zákona, lze ji užívat jen k účelu vymezenému v povolení stavby. Změna v účelu užívání stavby, v jejím provozním zařízení, ve způsobu výroby nebo v jejím podstatném rozšíření a změna v činnosti, jejíž účinky by mohly ohrozit život a veřejné zdraví, život a zdraví zvířat, bezpečnost nebo životní prostředí, nebo změna doby trvání dočasné stavby, je přípustná jen na základě souhlasu nebo povolení stavebního úřadu.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.07.16 11:41
avatar

Tady nejde o to, že nemají rádi vaši kapelu. Vadí jim hluk .. a Věřte vám by vadil taky, v naší ulici, také zkoušela kapela .. sice také neporušovala noční klid, jenže představte si situaci - ráno vstanete brzo ráno, spěcháte, dětem svačiny, děti do školy, mezi tím milion telefonátu zákazníku jaktože je sakra možné, že jste se o 10vteřin zdržel, že nezaplatí, jak si to představujete, mezi tím řešit materiál a další věci to celé v těch užasných 40°C ve stínu, práce, potom děti ze školy, rychle domu, večeře, dát děti spát, spěch, stres, nervy ... potom konečně si večer sednete k televizi, že si odpočnete u reklam a v tom parta magorů začne mlátit do 10hodin do večera na bubny ... U nás to nakonec dopadlo tak, že jim byl udělen zákaz provozování podobné činosti.

Z právního hlediska, se musí sousedé přizpůsobit dalším sousedům a každý může provozovat své aktivity tak aby tím neobtěžoval ostatní nad poměry v dané lokalitě - to je dost individuální. Nic méně jelikož provozujete neobyvklou činnost vy, měli by jste stáhnout uši a snažit se aby to nikdo přiliš neřešil - velice pravděpodobně by jste skončily jako znevýhodněni vy.

Řešením by bylo, zkoušet na místech k tomu určená, případně zkoušen v normální čas, například odpoledne, kdy je vnější úroveň hluku celkově vyšší než večer.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jiri275
Datum: 09.07.16 13:44

Já taky chodím každý den do práce od 7:00 až do 18:45 každý den soboty i neděle takže vím jaké to je být utahaný z práce . Samozřejmě je to moje věc že mám takovouhle mizernou pracovní dobu ale nemám opravdu kdy zkoušet.

já jsem nikdy žádnému za sousedů nedělal zle naopak jsme vždy spolu dobře vycházeli..

Datum: 10.07.16 08:47
avatar

"...já jsem nikdy žádnému za sousedů nedělal zle..."

Myslíte? Vždyť Vy jim děláte zle pravidelně 4x do měsíce už 5 let! Je s podivem, že to sousedi vydrželi tak dlouho.

Co se týká toho listí z břízy - jestli Vás to tak moc obtěžuje, nikdo Vám nebrání podat na souseda trestní oznámení za znečišťování Vašeho pozemku. Úředníci se aspoň trochu pobaví *haha*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 12:02
avatar

Večér v 19 hođin už chce mít každý klid Ať k televizi nebo k četbě a nebo k jiným zálibám.A poslouchat 4x v měsíci kravál. Ne každému se musí líbit váše hudba.A s tou břízou? V okolí je jistě více stromu.Ty Vám nevadí? Proč si nepronajmete nějakou místnost kde by to nikomu nevadilo.Já zkoušel s kapelou kantry v restauraci u přehrady a občas jsme dostali i pívo ,štamprličku...


doplněno 09.07.16 19:23:

Na hluk zákon je ale na opadávání břizy? Aspoň jsi mne rozesmál.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jiri275
Datum: 09.07.16 15:20
No když tady tak vysichni píší jak prorušuji paragraf § 1013
Kvuli hluku tak oni ho porušují s tou břízou stejně ne? ... Jinak je všichni bydlíme v RD každý na svém pozemku a ta bříza je tam jen jediný velký strom který je opadavý , bydlíme na úplném kraji vesnice mezi polema. A nemyslím že bych je nějak terorizoval každý den co máme zkoušku kolikrát když skončíme tak jsou všichni venku a vykecávají se tam až do půlnoci
Od: erzreh
Datum: 09.07.16 15:05

No komu by nevadilo, poslouchat co týden x hodin hluku, nemoct si pustit televizi, nemít po práci klid. Mně by to teda taky vadilo. Zkoušky s kapelou si máte dělat někde, kde vás nikdo neuslyší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 09.07.16 18:16
avatar

nejní jisté to, že sousedi nemají rádi hudbu, oni třeba mají rádi naprosto jiný žánr...zkuste změnit repertoár

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 18:23

Nevěřím, že smyčcové kvarteto molitanem neutlumíte tak, že nebude rušit v sousedním domku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 18:25
avatar

I když píšete 3-4 krát do měsíce, tak se to prostě nedá. Lidi chtějí mít doma klid a pohodu. Věřím, kdyby to bylo jednotlivě piáno, klarinet, kytara španělka, flétna, housle, tak se to nechá poslouchat.

Na tyto věci si sežeňte zkušebnu. Bývají mnohdy ve sklepě, dobře odhlučněné. Syn s kamarády hráli jeden čas též u nás doma /rodinný domek/, ale ty bicí dělají opravdu hluk a soused po nějaké době také požádal o klid. Vyřešili to zkušebnou u nás ve škole, která je umístěná ve sklepě mohutné budovy, a v okolí není moc zástavba. /kostel, park, další budovy školy/.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 10.07.16 09:48

Nechci tu polemizovat, že někomu ruší běžný klid hudba, někomu štěkání psa, někomu boty a nepořádek za dveřmi.

K věci. Muzikanti obvykle mívají zkušebnu. Obvykle je i vybavená vším, kromě nástrojů, pronájem a kalendář se dá dohodnout předem. Viz například http://studiozizkov.cz/zkusebna/ nebo http://www.zkusebnypraha.cz/zkusebny/zkusebna-40-m2.html a pod, nechci nikomu dělat reklamu, je pouze ukázka, co asi je i v jiných městech. Když ne přímo vybavená zkušebna, dá se pronajmout nějaká jiná kulturní místnost v obci nebo městě.

Doma může muzicírovat smyčové kvarto, ale ono je v tichém domě slyšet všechno, třeba když se doma rozcvičuje zpěvačka, nebo paní učitelka hudby dává hodiny hudby nadaným dětem i úplným začátečníkům, což vzbuzuje chápavé úsměvy nebo někdy, než dojde k pokroku a dá se to poslouchat, tahá za uši.

P.S. teď jsem si teprve všiml, že tutéž radu již dával včera rádce Pohanka, takže se jenom přidávám.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.