Omítka na heraklit

Od: Datum: 08.07.16 11:01 odpovědí: 3 změna: 08.07.16 22:43

Dobrý den, chystám se na chatě dělat novou venkovní omítku. Stěny jsou udělané ze starého heraklitu, tak se chci zeptat jaká omítka je na tento povrch ideální (je potřeba perlinka nebo omítka bude držet?).

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.07.16 12:13
avatar

Na heraklitu vápenná klasická omítka drží dobře.Problém jsou spoje desek,ty je výhodné olištovat.Pokud chci ale plynulou stěnu,je nutné spoje zakrýt perlinkou,případně mezery mezi deskami zastříknout pružným tmelem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 18:46
avatar

Doplním Jabraku-přes spoje se natloukal v rámci zamezení praskání rabitz (raději přes celou plochu) nebo jen obyčejné pletivo,viděl jsem i králičí!Ale pokud bych použil perlinku-tak celou plochu stejně jako na zateplení fasády.Omítka nastavovaná (vápennocementová) nebo jen vápenná

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 22:43
avatar
Heraklit je deska lisovaná z dřevěné vlny, spojovaná cementovým mlékem.
Před pár lety jsem opravoval desítky let starou chatu, s obvodový pláštěm z heraklitu na dřevěné kostře . Spoje desek byly "laminované" pruhy z jutoviny, podle stavitele chaty byly nařezané z obyčejných pytlů na brambory a namočené do vápenocementového pačoku. I po více jak čtyřiceti letech téměř všechny ve velmi dobrém stavu. Horší bylo s omítkou. Zub času hlodal ...
Majitel ji obil. Heraklit jsem ometl, párkrát přestříkl cementovým špricem, nahodil vápenocementovou omítkou.
Navrch jsem tou omítací mašinkou - čertem nastříkal pár vrstev špricem, teda namíchal písek zrnění 0-4 mm, cement a trochu vápna, s vodou.
Při troše praxe vrchní omítka vypadá velmi dobře, je tvrdá, vodotěsná.
Mam s ní mnohaletou zkušenost, před 30 lety jsem s ní vylepšil, upravil ne zrovna nejrovnější stěnu v novém baráku, později i omítl celý den barák. Má to i výhodu při opravách poškození, po přestříkání nejsou opravovaná místa vidět.
A bezvadně na ní drží lepidlo a polystyren. Teda zateplení.
.
K tomu heraklitu. Dnes bych heraklit ometl, zbavil prachu, a přilepil rovnou na něj lepidlem nebo pěnou polystyren. Žádné nákladné omítání . Na polystyren dal klasiku, teda lepidlo, perlinku , a vrchní lepidlo zapucovat. Dále buď jen přebarvit, nebo natáhnout tenkovrstvou omítku.
Je to rychlejší, odpadne ale dřina s mícháním a nahazováním malty, dovozem písku. Polystyren je lehký, dobře se s ním pracuje. Vznikne rovná plocha, s dobrými tepelnoizolačními vlastnostmi. Vyšší náklady na polyš proti písku se vrátí úsporou energie v chladném období.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.