Revize elektriky v bytě, je potřeba?

Od: Datum: 07.07.16 22:28 odpovědí: 15 změna: 09.07.16 08:44

Dobrý den,

předěláváme byt, staré panelákové zásuvky rušíme a do panelů vysekáváme díry na nové zásuvky, elektroinstalace zůstává původní, hliník je pouze na světla připojený, to necháváme tak, ničemu to nevadí. Přidáme asi 2 nové zásuvky, které budou vyvedené na samostatný jistič plus ještě jedna zásuvka a světlo přibude na balkoně jako příprava do budoucna, kdy budeme chtít mít balkon zasklený. Je nutná revize v tomto případě, který jsem uvedl?

Prosím pouze o odpovědi odborníků z řad elektrikářů, revizních techniků apod. Zajímá mě, jak je to zhlediska zákonů, vyhlášek, směrnic apod. v aktuálním znění. Co bylo před léty, neplatí dnes.

Dle mých informací od jednoho elektrikáře s několikaletou praxí na to žádná revize být nemusí, tak si to chci buď potvrdit a nebo vyvrátit. Případně napište, kdy revize být musí a kdy ne. Vím, že revize musí být při kolaudaci.

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lego®
Datum: 07.07.16 23:13
avatar

Jde to i bez revize.
Jenom pojistovny obcas chteji nejakou revizi nebo pokud by se znovu zapojovali hodiny nebo pridaval nocni proud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dd
Datum: 08.07.16 05:42

Když se něco dělá, tak se to má dělat pořádně a ne na půl! *zed* . A revize v každém případě. Až shoří byt, tak bývá už pozdě..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.07.16 10:37
avatar

Nezrevidovaná není totéž co špatně udělaná. Nebo ten orazítkovaný papír dokáže nějak zabránit požáru?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 10:38

V případě pojištění a následného požáru má papír od revize cenu zlata.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dd
Datum: 08.07.16 11:48

Nevemu si nějakýho samouka, co nic neví a dělá to od oka co se mu líbí, Vy jo?*nevi* A ten hliník bych poslal taky do Humpolce a dal tam měď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 08:44
avatar

"...orazítkovaný papír dokáže nějak zabránit požáru?"

To jistě ne, ale revize se dělá proto, aby se včas zjistily a opravily případné chyby a fušeřiny (že tedy práce není špatně udělaná), čímž se riziko sníží na minimum. Ten papír je jen doklad toho, že je instalace udělaná tak, jak má být.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.07.16 10:39

Dle platných norem se musí dělat pravidelná revize každých 5 let (případ bytu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 10:43

Technické normy mají v českém právním systému zásadně doporučující, tedy nikoliv závazný charakter. Právně závazná se stává pouze v případě, že na ní odkazuje jiný právní předpis.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 12:09
avatar

Odpovím možná trochu v rozporu s předpisy.

Na elektroinstalaci by se měla dělat výchozí revize (po rekonstrukci) a následně pravidelná revize vždy po 5 letech, ale abych pravdu řekl, neznám nikoho, kdo by to dělal (včetně mě). Pokud dobře znáte elektrikáře s potřebnou kvalifikací, který Vám to bude dělat (vyhláška 50) a jste si na 100% jistý, že to dobře umí, revize Vám k ničemu nebude. Jediný problém by snad v případě, že se něco stane (požár, úraz, poškozený spotřebič...), mohla dějat pojišťovna. Při větším rozsahu prací bych si jí ale stejně udělat nechal. Pro vědomí, že je skutečně všechno v pořádku a pro kliné spaní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 13:00
avatar

Topta, jestli se domníváte, že zde naleznete jen jednu pravdu, musím Vás zklamat. Určitě nenajdete.

Zeptejte se 20 vlastníků domů, kdy dělali revizi elektriky.

Není třeba, pokud se nic zvláštního neděje v baráku s vedením. Když si dodatečně dáte nízký tarif, tak taky nená třeba revidovat celý domek, jen nové vedení.

Vy se rozhodněte jak chcete, ale nikdo Vás nenutí dělat revize elektriky ve Vašem případě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.07.16 17:02

Ahoj.

Věc se má asi tak. Je psáno ,,panelákové zásuvky a panely,, . Předpokládám tím, že se jedná o velký panelový dům. Ještě se dělají rodinné panelové domky. V tom společném se věci v konstrukcích a rozvodech berou dost jinak než u soukromých staveb. Co si spácháš ve vlastním, nemůžeš tropit v tom společném. Sice platí, kde není žalobce, není soudce, mnoho lidí se tím i řídí. Ale, budeš provozovat nějakou partizánštinu na vlastní triko?

Na to jsou Společenství vlastníků, Správy bytového družstva a podobné ínstituce. Tak, jak to vlastně máte?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 00:35

Dobře vedené bytové domy si intervaly revizí (nejen elektro) hlídají a plní, ale jen společných prostor a rozvodů. Co je v bytě je už problém samotného vlastníka. A jak se píše výše, norma sice přepisuje pravidelné revize i vlastníkům bytů i domků, ale neznám nikoho, kdo by "zbytečně" vyhazoval za ni peníze, když její plnění-neplnění nepřináší žádné výhody ani sankce. Další věc je tvůj divný popis prací, pokud si to děláte sami, doporučil bych alespoň kontrolu-opravu skutečným elektrikářem praktikem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 07:32
Dela nam to elektrikar,ktery uz ma za sebou nejaky ten byt a barak,problem s kvalitou jeho prace rozhodne nebude.
Od: jirka63
Datum: 09.07.16 07:44

Revizní zprávu by měl vystavit ten, kdo to bude zapojovat. Další jistič se mi zdá zbytečný, původní instalovaný proud vyšší nebude a ochranu proti přetížení zajišťuje ten původní.

Každý zásah by měl být zkontrolován a revize elektrického rozvodu stejně tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 08:32
avatar

"Revizní zprávu by měl vystavit ten, kdo to bude zapojovat."

To je ovšem nesmysl. Na rekonstrukci elektroinstalace stačí § 6 (vyhláška 50). Na revizního technika musí být minimálně § 9. Z toho jasně plyne, že ten, kdo elektroinstalaci provede, zdaleka nemusí mít oprávnění dělat revize. Proto po něm musí jeho práci zkontrolovat revizák s patřičnou kvalifikací.

Další jistič sice není potřeba pokud počet zásuvek na stávajícím okruhu nepřekročí 10 kusů, ale určitě se jeho přidáním nic nezkazí.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.