Jak na odsávání koupelny do starého komína

Od: Datum: 05.07.16 16:07 odpovědí: 7 změna: 06.07.16 21:23

Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem ventilátoru do koupelny. Ventilátor plánuji umístit nad vanu do sádrokartonového podhledu, odtud trubkou cca 2m napojit do nepoužívaného komínu(12x12cm), který vede uprostřed domu z přízemí přes patro a vyúsťuje cca 1,5m nad podlahou půdy. Koupelna je menší o rozměrech 1,2m x 2,9m a výška stropu 2,3m. Děkuji za radu. Petr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vilik
Datum: 05.07.16 16:40
Za a) kupte ventilátor s kuličkovými ložisky. Kluzné tolik nevydrží. Je lepší, když je nastaven se zpožděním po zhasnutí světla nebo má funkci hygrostatu. Zpětnou klapku. Objem vzduchu dle objemu místnosti.
Za b) vývod ht trubky, nejspíš průměr 10cm, která vede komínem na půdu, musí být prodloužen až nad střechu. Jinak vlhkost jen přemístíte. Průchod je řešen speciální taškou a musí být správně řešen i prostup parotěsnou i paropropustnou fólií. Předpokládám, že máte podkroví nějakým způsobem zatepleno (vatou).
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.16 18:45

Děkuji, ještě se zeptám je pro moje účely vhodnější diagonální ventiátor nebo postačí axiální?

S tím se počítá, že se koupí speciální taška s komínkem pro odvětrávání a napojí se na starý komín, půda není zateplena a krov nemá žádnou fólii. V patře jsme udělali podhled se zateplením, rekonstruovaná koupelna je v přízemí.

Datum: 05.07.16 18:08
avatar
Otázka je, jak dalece byl ten nepoužívaný komín v minulosti používaný.
Mohlo by se také stát, že závany a poryvy větru by mohly přemísťovat nečistoty a saze uvolněné vlhkostí nazpět do vany a celé koupelny.
.
Pokud bude ventilátor trochu hlučnější, nenechte se zlákat na jeho umístění na konec trubky, co nejdále od koupelny. Syn to provedl, a v zimě mu vlhkost a pára vystupující samotížně nahoru namrzala na vrtuli ventilátoru a led zamezil otáčení. Po zapnutí ventilátor shořel.
Také teplo rádo z koupelny uteče.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.16 18:53

To bohužel přesně nevím, dům je ze 40.let, minulý majitel tam cca 30 let ničím netopil, komín nemá vložku a pohledem baterkou do komína je zdivo celkem čisté max nějaké pavučiny *smich*

Ventilátor bude nad vanou cca 2m od "díry" do komína, roura od větráku do komína bude skryta nad podhledem ze sádrokartonu, takže nepředpokládám, že bych větrák někam přendaval ;)

Samozřejmě bych asi rád větrák s nějakou zpětnou klapkou.

Datum: 05.07.16 21:13
avatar

Dejte na radu vilika a komín vyvložkujte. Pokud to neuděláte, bude se vám vlhkost z koupelny srážet v komíně a poteče vám komínem dolů. Následných černých fleků se budete při malování hodně težce zbavovat. Dají se na to koupit takové hliníkové "natahovací krky", které pasují na trubku s ventilátorem, a na konec ve stejné prodejně vývodku, mřížku nebo žaluzii.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.07.16 20:09
avatar
Z deště pod okap...
Vlhkost se bude srážet i v hliníkových natahovacích krcích. Pokud jejich stěny budou mít nižší teplotu než pára nebo teplý vzduch z koupelny. Sražená voda poteče dolů husím krkem. Až do koupelny...
Zákony fyziky neoklameme...
.
Bylo by lepší použít tepelně izolované vložkování, to se ale zřejmě do komína 12x12 cm nevejde, nebo vyvložkovat bez izolace, a na spodku komína udělat nádržku na kondenzát, a ten odvádět do odpadu.
.
Já bych nedával klapku. Ta brání přirozené ventilaci a pohybu vzduchu komínem, teda vlhkost bude bez pohybu "stát" a hromadit se v komíně či trubkách, bude mít čas se ochladit a srážet, pokud nepoběží ventilátor. Ten ale po zapnutí zase vyžene komínem pryč v koupelně tolik potřebné a vítané teplo!
Nestačilo by po koupeli zvýšenou vlhkost jen vyvětrat rychle oknem?
.
Studený vzduch poteče samospádem zhora dolů komínem a trubkou nad vanu, resp. do vany. Ta bude před koupáním studená. Také podlaha bude studená.
.
Je ten ventilátor opravdu nutný? Zlepší nebo zhorší pohodu v koupelně?
.
Zamyslíte se ještě před realizací?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.16 21:23

Komín není vyvložkovaný a asi do komína vložím nějakou plastovou trubku, komín vede celou cestu vytápěným domem a u střechy končí (nadstřešní část byla minulým majitelem zbourána) viz. obrázek(komín vlevo). Na střeše vyměním jednu tašku za tašku s komínkem. Bohužel v koupelně okno není.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.