Je nutný svodič přepětí?

Od: Datum: 03.07.16 11:20 odpovědí: 8 změna: 06.07.16 17:48

Jedná se o novostavbu. Všechno kolem elektřiny je mi již známo, ale nevím zda je nutný svodič přepětí, nebo zda je dnes součástí každé nové trafostanice a tudíž by byl v rozvaděči zbytečný. Stáří trafostanice je cca 4 roky a VN do ní vede zemí ze sloupu vzdáleného cca 400m. Dále je rozvod do domů již standartně zemí. Je tam trafačka jako je na obrázku...děkuji :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lego®
Datum: 03.07.16 12:17

IMHO ne.
Co rika projekt?

Ohodnoceno: 0x

Od: zbynek1
Datum: 03.07.16 14:01

Projekt zrovna nemám u sebe, ale mám tušení , ža je tam zmínka o zásuvkách pro počítač, které mají mít jinou barvu a tento okruh má být chráněn svodičem...ale není to zbytečné?

Od: 111®
Datum: 03.07.16 17:00

no na to není jednoduchá odpověď. Svodiče přepětí pokud á být funkční má 3 stupně...a vy si tuším myslíte že se tam dá jen nějaká jedna krabička..

Ohodnoceno: 1x

Od: zbynek1
Datum: 04.07.16 17:19

No já právě myslel, že jde jen o jeden přístroj který umístím do bytového rozvaděče a je hotovo. Něco jsem si o tom nastudoval a už vím co jsou ty tři stupně. Každopádně i pořizovací cena je dost vysoká, takže při bouřce se budou klasicky vytahovat spotřebiče ze zásuvek...

Od: pita
Datum: 03.07.16 17:26
Obvykle se nedává, maximálně k pc zasuvce bleskojistka,pojistka proti přepětí. Kterou celý život nevyužijete, pokud ovšem nebydlíte na Sněžce.kde je riziko blesku více pravděpodobné.a rozhodně je levnější mít pojistku domácnosti na uder blesku či přepětí od čezu.a při zisku miliard korun ročně mají čez fondy na proplacení vašeho PC za pár tisíc.))

Datum: 03.07.16 17:46

@pita dejte, prosím, odkaz na pojištění, vámi uváděné - ČEZ...

doplněno 06.07.16 16:02:

Hledal jsem, prozatím nenašel...pomozte...díky

Datum: 04.07.16 21:50

Dobrý den,

ohledně problematiky svodičů přepětí se poraďte s elektrikářem.

Neboď jde o rozsáhlé téma, v bytových prostorách povinné nejsou, osazují se spíše z důvodu, když do domu udeří blesk aby se nedostalo přepětí do zásuvek než z důvodu že by se do nich dostalo ze sítě. Osazuje se v několika stupních 1,2,3 na 3 různých místech (v přípojce, rozvaděči a zásuvce).

Ohledně distribuční a přenosové sítě. Tam osazeny bleskojistky a svodiče přepětí jsou. Jak na samotném vedení VN, kde je umístěno na sloupech tak i v trasformovnách na vedení NN, kde chrání aby se provozní, poruchové nebo atmosférické přepětí nedostalo do objektu odběratelů.

Ohledně těch svodičů přepětí, které bude většinu lidí zajímat - tedy ty domů, tak tady je opravdu potřeba se s elektrikářem poradit - ten by jej měl také montovat. 1. stupeň (B) je u přípojkové skříně, případě u elektroměru 2. stupeň (C) to je to nejznámější, co asi znáte, krabička o velikosti jističe, která se dá do bytové rozvodnice, má okýnko které je zelené a když se spálí tak je červené, tady doporučuji vybrat o něco dražší model, kde jde vyměnit jen ten blok a není třeba měnit celou tu krabičku (dnes už se často spojují 1+2 do jednoho) a 3.stupeň je v zásuvce .. pro každý stupeň platí určitá pravidla, určité vzdálenosti ... určitě se to nedělá svépomocí.

Datum: 06.07.16 17:48

Ten první stupeň je prakticky nerealizovatelný. Do RE vám ho dát nedovolí, stejně tak do HDS. Jedině tlačit na dodavatele, ale je to těžký. Smetou žádost ze stolu. Možná dohoda s příslušným technikem, ale... Jinak je 1 stupeň finančně pořádně náročný. Prakticky se nedává, viděl jsem ho párkrát a ještě ne na RD. Navíc kombince 2/3 (B,C) v jednom přístroji v rozvaděči je silně diskutabilní. Celkově se jedná spíš o tlak výrobců. Pokud uhodí do domu, stejně to všechno většinou odejde. Stačí nestandartní blesk) Stáhněte si "kníška", tam je vše hezky idealizované.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.