Klenba v rodinném domku

Od: Datum: 02.07.16 14:22 odpovědí: 5 změna: 03.07.16 23:43

Vážení, v rodinném domku, který nyní přestavuji, mám všude klenby. Chtěl jsem jednu polovinu domku, který je prostorově řešen takto - ústřední chodba a po stranách jsou obytné místnosti - udělat jako větší místnost o rozměrech 5x6m. Tato část je v současnosti rozdělena na dvě místnosti. Ve větší místnosti (5x4m) je klenutí drženo I-nosníkem nebo pravděpodobněji kolejnicí. Předpokládal jsem, že i klenutí v druhé místnosti je drženo nějakým nosníkem. Tento nosník (předpokládal jsem) bude kryt přepažující stěnou. Jenže když jsem udělal u stropu sondu, tak žádný nosník tam nebyl, ale klenba je držena jen touto stěnou o šíři jedné cihly..Takže tuto přepážku nemohu normálně zbourat abych zvětšil prostor. Otázka zní: je možné nějakým způsobem tuto podpůrnou zeď nahradit I-nosníkem (a jakým) tak, aby to na mě nespadlo?

Předem děkuji za případné názory i rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.07.16 15:38
avatar

Tohle rozhodně nenechávejte ne poradnu, je to obrovský stavební zásah, možnosti a postupy musí určit statik. Kolejnice jsou na tento účel nevhodné, nepruží a mohou časem prasknout, stává se to. Doporučuju tedy ještě nechat současný stav zrevidovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.07.16 17:42

Vezměte si poučení ze současné havarie půlky domu, kdy byly svépomocí podkopány základy a došlo ke zřícení !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.16 11:59

Děkuji za odpovědi a začínám hledat statika.

Zdeněk

Datum: 03.07.16 14:54
avatar

Ano tak to bude nejlepší i když i tak lze stěnu vybourat,ale musí se co nejblíže bourané zdi strop (klenba) z obou stran po celé délce podepřít a pak vybopurat jen podélný otvor s uložením do protilehlých stěn zazdít dodatečně nosník,po zatvrdnutí zbytek zdi zbourat.Počkejte na odborníka-stavaře statika...


doplněno 04.07.16 09:52:

Humbuckere-proto píšu: Počkejte na odborníka-stavaře statika

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.16 23:43

Ahoj.

Na to bych byl moc opatrbý. Klenba není standartní rovný strop. Je vždy zakotvena-rozepřena na okolní zdi. Jak se s něčím hne, tak to hned letí dolů. Bacha na to!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.