Praskliny panelů v paneláku-skrytá vada?

Od: Datum: 01.07.16 15:34 odpovědí: 5 změna: 02.07.16 16:21

Ahoj, koupili jsme byt v paneláku, avšak teď jsme zjistili, že jsou svislé praskliny v panelech u dvou místností, nejedná se jen o prasklinu v omítce, jsou prasklé betonové panely. O ničem nás prodejce neinformoval. Byly zamaskované skříní a svislým pruhem tapety

Jedná se o skrytou závadu? Je to staticky závadné?

Jaký je Váš názor, případně doporučte statika z Brna a okolí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.16 15:55
avatar

To nejsou praskliny v panelech, ale praskliny mezi panely. Je mnoho způsobů jak je zamaskovat, ale někdy nefunguje vůbec nic a je nejlepší na ně šoupnout skříň. Tohle není skrytá vada, tohle je ve všech panelákových bytech. Někde zřetelnější, někde méně. Ale nikdy nic nespadlo.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rv
Datum: 01.07.16 16:19

Nevím jak teď, ale toto u paneláků nebyla vada, ale vlastnost.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 01.07.16 16:26
avatar

Dobrý den, statika nepotřebujete a nikdo Vás informovat nemusel (v paneláku je to běžné).

Vada to je, ale estetická - proto se skrývá (což je jiný pojem, než ten právní o skryté vadě). Navrhuji tu prasklinu skrývat také (vyplnit či zamáznout a přemalovat). Zdravím!


doplněno 02.07.16 16:27:

Viz odkaz je i něco obecného o paneláku a jeho konstrukci: http://www.ceskatelevize.cz/p…269182-retro/209411000360001/

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.07.16 17:24
avatar

Co vím,tak jsou běžné spáry ve stropech,ale svislé jsem nikdy neviděla a to jsem bydlela ve třech typech paneláků(rok 1984,1950,1965)U nás se v jednom paneláku objevily tyhle svislé praskliny ve sklepích a byl poprask.Nejlepší máte zjistit si,které stěny jsou nosné.Kdyby jste byli družstevní dům,kouknou na to technici a podají Vám všechny informace.Jestli jste majitelé,musíte patřit k nějakém společenství vlastníků,kde Vám důvěrník/předseda taky poví všechny informace,popřípadě na to mkne s Vámi a třeba Vám i poradí jak postupovat.Společenství vlastníků mají i právní oporu,takže když to bude vada,třeba Vám poradí.

Lidé jsou hrozní"kutilové"a chtějí se realizovat v bytech.Zažila jsem několik sousedů co potají rýpali do nosných zdí,prostě tupci a přitom všechny opravy-bourání je nutno hlásit a mít na to schválený projekt.Takže pokud někdo potají vylepšuje byt,může pak sousedům narušit zdi.Nestraším,ale zjišťovala bych co a jak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.16 16:21
avatar

Panelový systém je relativně konstrukčně velice dokonalý stavební systém.Rozhodně z hlediska pevnosti a trvanlivosti si nemusíte dělat starosti.V místnosti jsou spoje mezi panely vždy vidět.Jen je potřeba je rozumně zamaskovat.Na panelech bývá nanešena slabá vrstva cementového štuku,praskliny jsou vesměs na této vrstvě.Jestli si někdo myslí,že se vlastností panelové výstavby zbaví tím,že odstraní tuto vrstvu z panelu a nahradí ji vápenným štukem a bude naráz bez problémů,hrozně se mýlí.Praskliny se objeví za několik měsíců znovu.Já si myslím,a mám to ověřené,že nejlepší je úprava stěn vhodnou tapetou.Stejně tak na stropy používám nalepení dekoračních obkladů.-Značně se tím změní i celková akustika místnosti-.(útlum a odrazy zvukových podnětů.)

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.