Družstevní byt = odkup a převod práv

Od: Datum: 30.06.16 18:54 odpovědí: 5 změna: 04.07.16 08:19

Dobrý den, poprosila bych Vás o radu v následující situaci:

1)Jedna dobrá známá bydlí jako nájemce v bytě bytového družstva, které postupuje podle § 777 odst. 5 zákona č. 90/2012 Sb. jako obchodní korporace. Tato známá není členem družstva, tedy platí plný nájem.

2)Tento byt, respektive členská práva se dají stále odkoupit za příznivou cenu v řádu stovek tisíc. Nicméně známá na to nemá finanční prostředky. Ale má zájemce, který by to zaplatil za ní + by jí ještě uhradil něco navíc za možnost, že by takto k bytu i tak výhodně přišel.

3)Prý se to musí udělat tak, že nejdříve musí být známá byt (členská práva) zaplatit + zaplatit poplatek za vstup do družstva, aby mohla být členkou družstva. Protože sama finance nemá, zájemce by cenu bytu (členských práv) uhradil za ní, tedy ze svého účtu, jejím jménem a pod určeným V:S. pro její jméno s tím, že až by byla známá po splnění podmínek členkou družstva a vlastnila byt (členský podíl), tak by byt (členský podíl) převedla na zájemce s tím, že by získala alespoň tu odměnu fin. částky od zájemce navíc za tuto transakci. Samozřejmě vše by bylo ošetřeno smlouvou od advokáta. Ovšem advokát nyní tvrdí, že bude muset známá ze všeho zaplatit daň z příjmu 15%.

Zajímá mě tedy rada, zda-li je to s tou daní pravda a jestli ten postup uvedený v bodě 3 je správný a přípustný (že to zájemce zaplatí za známou, byť pod jejím jménem, ale z jeho účtu), případně jak lze tuto situaci řešit jinak? Známá je starší paní, nemá PC, tak se snažím jí pomoci, aby neudělala něco špatně atd.

Předem Vám děkuji za rady a pomoc. Jak je to s bytovými družstvy neznám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jural
Datum: 02.07.16 07:16

Spise se poradit s danovym poradcem ci se normalne zeptat na financaku. Rady poskytuje FU zdarma a je k tomu povinen.

Ale obecne plati, ze se u nemovitosti v osobnim vlastnictvi plati dan z prijmu 15 procent rozdilu mezi prodejni ci odhadni cenou (ty jsou dnes obecne hodne blizko sebe) a cenou nabyvaci do 5 let od nabyti. Problem s tou cenou nabyvaci u ceny druzstevniho bytu prevedeneho do osobniho vlastnictvi je ten, ze ta prave tezko muze byt podle odhadni ceny.

Uvedu priklad: Rodic prepise clenstvi v druzstvu na sveho potomka. Potomek zaplati poplatek druzstvu radove 5 tisic Kc a spokojene si byt uziva. Do 5 let se potomek rozhodne clenstvi v druzstvu prodat za cenu na trhu obvyklou-dejme tomu za 2 miliony. Potomek pak musi danit 15 procenty rozdil mezi 2 miliony ci vyssi odhadni cenou a 0 Kc.

Pokud by potomek prevedl byt do osobniho vlastnictvi, a do 5 let od prevodu do osobniho vlastnictvi prodal, opet bude platit dan z prijmu z rozdilu mezi 2 miliony ci vyssi odhadni cenou a 0 Kc

Jednoduse, pani bude danit rozdil mezi cenou, za kterou byt proda tomu "hodnemu panovi", ci cenou odhadni a cenou, za kterou sama byt od druzstva koupi.

A jinak, u druzstevnich bytu upozrnuji na to, ze je to forma vlastnictvi urcena k bydleni druzstevnika. Nikoliv k vydelkum ci spekulacim druzstevnika. Cili cokoliv mimo toto je znacne ztizeno, ci v podstate financne sankcionovano.


doplněno 02.07.16 07:29: Mozna jsem to dobre nezduraznil, ale pro pani je nejdulezitelsi tento bod.Jednoduse, pani bude danit rozdil mezi cenou, za kterou byt proda tomu "hodnemu panovi", ci cenou odhadni a cenou, za kterou sama byt od druzstva koupi.Jak vyse pisi, ta cena odhadni je dnes hodne blizko trzni ceny. Cili, pokud se pani s hodnym panem domluvi na prodejni cene, za kterou byt na pani prevede druzstvo a ktera podle vseho je hluboko pod cenou odhadni, bude pani platit dan z prijmu z rozdilu mezi cenou odhadni a cenou, za ktery byt od druzstva nabyla.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.16 07:55

Začnu od konce. Převod práv je osvobozen od 15%-ní daně z příjmu, pouze pokud mezi nabytím práv a jejich převodem uběhne ochranná lhůta 5 let. Jinak daň se platí ze zisku, tedy z rozdílu kupní a prodejní ceny. To, že paní na koupi někdo půjčil je věc jiná.

Na celé věci mne zaráží, že nečlenka družstva, platící plný (rozumím tržní) nájem, má možnost odkoupit byt za cenu podstatně nižší než tržní (zdůrazňuji podstatně, jinak by spekulant nespekuloval). Být členem takového družstva, tak bych se hodně staral o to, na jakém základě tohle proběhne. Bez znalosti konkrétního případu nemohu tvrdit, že je to protiprávní, ale dovolím si tvrdit, že je to hodně a hodně neobvyklé, protože se družstvo připravuje o peníze.

Druhou věcí je podstata problému paní bydlí v bytě družstva jako nájemce. Kde bude bydlet, až "byt" převede na spekulanta a za jakých podmínek.

Nebo je něco jinak? Například družstvo vzniklo v nedávné době za účelem koupě objektu a dům a byt zatím ještě nejsou tak docela družstevní, protože celá věc je ještě "v běhu"?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.16 16:27
avatar

Družstevní byt má zcela specifický vlastnický systém.Především byt je ve vlastnictví organizace,tedy družstva,veškeré manipulace tedy schvaluje představenstvo podle stanov družstva.Pokud jste lenem družstva a byt pronajímáte bez vědomí družstva,lze to pokládat za porušení stanov a tím se vystavujete i možnosti vyloučení z družstva.Veškeré změny ve vašem bydlení konzultujte s orgány družstva.Nejlépe požádejte o převod do osobního vlastnictví.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.16 23:05
avatar

(1) S kým má Vaše známá uzavřenu nájemní smlouvu? Co přesně míníte větou, že družstvo "postupuje podle § 777, odst. 5)? Jak poddřízení se zákonu o korporacích souvisí s uvedeným družstevním bytem?

A co znamená věta: "Tato známá není členem družstva, tedy platí plný nájem."? Družstva byty pronajímají za tzv. "nákladové" nájemné. Nemá Vaše známá spíše uzavřenu podnájemní smlouvu s členem družstva?

(2) Družstva byty neprodávají. Členové družstva vlastní členský podíl, jehož součástí je právo na uzavření nájemní smlouvy ke konkrétnímu bytu na dobu neurčitou (byt stále zůstává vlastnictvím bytového družstva). Pokud družstva byty přčevádějí svým členům, jde o bezúplatný převod, člen jenom zaplatí určitý poplatek (cca 3 až 5.000 Kč) k úhradě nákladů souvisejících s převodem.

(3) Převádí družstvo svým členům byty do vlastnictví? Co o tom stojí ve stanovách družstva? "Členská práva" se pokud vím neplatí (ledaže by šlo o úplatný převod práv a povinností od člena družstva). Člověk se členem družstva stane tak, že podá přihlášku (pokud družstvo přijímá nové členy) a zaplatí příslušný členský poplatek.

V dotazu je řada nepřesností. Doplníte-li informace, můžeme se posunout dále.


doplněno 03.07.16 23:07:

Pozor, člen družstva vlastní družstevní podíl, nikoliv byt.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kakamila
Datum: 04.07.16 08:19

Paní převede práva na sebe,"umře" a pán utře nos...Hezký den.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.