Sací čerpadlo

Od: Datum: 30.06.16 10:30 odpovědí: 7 změna: 03.07.16 19:44

Zdravím, mám teď trápení se studnou, resp. způsobem jak z ní dostat vodu. Už dlouhou dobu jsme využívali čerpadlo a studnu tak, jak nám ji předchozí generace předali :-D. Sací koš na potrubí byl ale již netěsný (klapka zaseklá v mezipoloze) takže před každým zapojením bylo potřeba čerpadlo zalít a rychle zapnout. Letos jsme se odhodlali k úpravám (zkulturnění okolí, a mimo jiné i výměna sacího koše). Na doporučení v prodejně jsme pořídili koš s koulí. Sací potrubí je cca 6,7m dlouhé, aktuálně je ponořeno 1m pod hladinou. Čerpadlo je Československá Sigma s motorem 1,2 kW. Potrubí i čerpadlo jsme poprvé zalili, ale čerpadlo je schopno vypudit pouze litr vody, který se nachází v jeho útrubách. Znám teorii, že sací čerpadlo je schopno tahat pouze z nějakých 8 metrů. Je tak možné, že namontováním koše se vložil tak velký místní odpor, že čerpadlo už není schopno dále pracovat? Jaktože tedy kdysi pracovalo s klapkou bez problému? Díky za odpovědi a omlouvám se za delší text.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: tombrava
Datum: 30.06.16 10:46

v síle čerpadla na 8m nemůže být problém (mám podobnou výšku a dám to s čerpadlem 0,8kW), spíš to špatně zaléváte - oproti předch. rychlému zalévání trubky při netěsné klapce teď zvolte pomalé zalití, aby měl vzduch možnost směrem nahoru přes čerpadlookolo nalévacího otvoru uniknout a nezůstala v trubce vzduch. kapsa...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kali*
Datum: 30.06.16 11:06

Zaléval jsem to přímo do trubky a poté přes druhý šroub do čerpadla. Takže na vzduchové bublinky (byť bych za ně byl rád) as moc nevěřím. A po posledním neúspěšném pokusu jsem nechal všechny otvory rozšroubované, takže by asi měly čas za víkend vybublat :(

Od: kali*
Datum: 02.07.16 21:44

Dnes jsem se opět pokoušel a bohužel neúspěšně. Čerpadlo zaliji a opět vypudí jen svůj obsah. Po odšroubování vypouštěcího ventilu ale ani nezasyčí, takže podtlak evidetně vytvářet nebude. Přeci kdyby pro něj byla hloubka moc velká, alespoň by se snažilo ne?

Datum: 02.07.16 22:13
avatar

Hydraulické pokusy tvořil už v 17 .století Evangelista Torricelli-.Ten ponořil trubici,naplněnou rtutí do nádoby se rtutí.V trubici poklesla hladina na výšku 75 cm.Nad hladinou vzniklo absolutní vakuum.Stejně tak on a jeho spolupracovníci vzali 10 m dlouhou trubici a naplnili ji vodou,hladina poklesla na 8,5 m.Z toho vyplývá,že i absolutní vakuum nedokáže zvednout výšku hladiny vody výše,jako 8,5 m.Ale to jsou naprosto exaktní podmínky.Neexistuje totiž žádné čerpadlo,které by vysálo vodu z větší hloubky.Já jsem se zůčastnil podobné zkoušky,třístupňové čerpadlo dokázalo čerpat z hloubky 6,5 m.Pak jsme sehnali nové samonasávací čerpadlo 5 stupňové a to ssálo bezpečně z hloubky 7,5 m.To jsou reálné podmínky.Jinak bezpečné čerpání dosáhneš s ponorným čerpadlem.

JABRAKA

,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 02.07.16 22:47
avatar

Tak bych si skoro tipnul, že máš netěsnost v připojení trubky (sacího potrubí) k čerpadlu. Čerpadlo tudy cucne vzduch a vyhodí proto jen svůj obsah vody. Možná, že co vypadá utěsněně v klidu, není tak těsné při podtlaku půl atmosféry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 03.07.16 19:44

přidávám se k hm: jestliže si samonasávací čerpadlo samo nenasaje do asi tak dvou minut vodu, má asi někde netěsné nasávací potrubí, kde nasává falešný luft, místo vody vzduch.

Po zalití čerpadla by v čerpadle měla být voda, oběžná kola by měla být pod vodou, protože přívod vody je nad úrovní vnitřního prostoru čerpadla a tak by z čerpadla ani při netěsnícím sacím koši neměla voda vytéci. Uteče zpátky se slyšitelným bubláním jenom z potrubí.

Takže to vypadá na závadu v sacím potrubí, nebo je něco divného v sacím koši, jakoby byl ucpaný a nechtěl nadzvednout klapku a pustit vodu nahoru do potrubí...?

Na obrázku http://www.sigmashop.cz/povrc…-sigma-32-sva-130-10-2-lm-852 a na dalším obrázku vnitřního uspořádání http://www.webareal.cz/fotky13602/rozkres_sva.jpg je vidět, že po naplnění čerpadla vodou v něm voda drží, nemá kudy zpátky do studny odtéci, protože nasávací otvor je nad celým tím vnitřkem, který je plný vody a nasává si a nasává. Pokud se vám zdá, že čerpadlo už běží víc než minutu naprázdno, můžete na něj položit ruku, jestli už není horké, jestli neběží naprázdno, bez vody. Když po minutě, po dvou nasaje vodu, změní se zvuk a je rukou cítit, že je čerpadlo je ihned studené.


doplněno 03.07.16 20:05:

Ještě jedna možnost, kudy by čerpadlo místo vody přisávalo vzduch je tak zvaný přisávací retní ventilek, který býval u čerpadel Darling 83-3 nebo Darling 100-3 na přírubě nasávací strany čerpadla. Jinak je tento otvor uzavřený šroubem s těsnicí podložkou, jako je na obrázku http://www.sos-shop.cz/fotky2900/fotos/_vyr_2350sva-1.jpg zcela nahoře vlevo na přírubě nasávání.

Jaký máte sací koš s koulí? Obvykle se dává tak zvaný Pirát - litinový sací koš, který vypadá jako hruška šťopkou dolů http://www.rebiop.sk/products…0852f39635227144.42027872.jpg nebo i jiné druhy sacích košů, ale ty by měly sací sílu normálně zvládnout a zpětnou klapku nadzvednout. Spíš bývá problém, že se klapka zasekne a nesedne dolů a propouští vodu zpátky do studny.

Nejpoužívanější druhy sacích košů viz http://www.aquapumpe.cz/fotky…_do_vody-do_studny-nadrze.jpg (plastový nebrat, nic nevydrží)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.16 19:11

Ideálne by bolo dať sem foto napojenia čerpadla.Menili ste len sací koš alebo ste tam dali spätnú klapku takúto: http://www.vodnecerpadla.sk/v…atna-klapka-pruzinova-5-4?.Ak túto,tak niektoré vrchné prieruby majú zapustenie,kde táto klapka pekne vojde,no po montáži sa nemá kde otvoriť lebo je nad klapkou len malá dierka a čerpadlo nemá kam tlačiť vodu a pri dlhšom chode sa dosť zahrieva hoci je tam voda.Do takej ide plávajúca klapka alebo prerobiť na toto: http://www.aquapumps.sk/index…ain_page=index&cPath=1_36_154 .Na túto klapku : http://www.vodnecerpadla.sk/v…A-Spatna-klapka-pruzinova-5-4 musia byť obe prieruby hladké,bez zahlbenia.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.