Jak vyladit spárování

Od: Datum: 26.06.16 22:54 odpovědí: 14 změna: 08.07.16 13:32

Zdravím, pustil jsem se do spárování a nikde jsem nenašel odpovědi na mé otázky, které vzešly z mého pokusu:).

Především se mi podařila udělat silnáí spára. Obklady (nekalibrované, 30cm x 60cm) jsem lepil na 2mm křížky. Kolik by měla být spára od spárovačky, také 2mm? Obklad má konus, takže by sparovacka musela byt dost hluboko. Spary mam kolem 0,5cm ... je to hodně?

Další věc je, že se mi spara nepodařila udělat všude uplně s rovným povrchem (mám tam hrbolky). Jak se toho docílí .. při vymývání houbičkou? Je možné spáru probrousit něčím? Smirek by asi spáru ušpinil. Případně je možné vyplnit prohlubně novou spárovačku na již zaschlou?

Díky za věcně rady, rád bych se to naučil:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.06.16 23:03
avatar

Obkladači ti třeba povědí více. Ale stačí na to starší vařečka, nebo nějaký dřevěnný kolík o průměru přibližně jeden centimetr a tím projedeš všechny spáry a je hotovo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 02:04
avatar
Bývá zvykem, že čím větší obklad, tím větší spáry. Takže těch výsledných 5 mm je ještě ucházející... I když já bych v případě použití křížků volil větší než 2 mm. Ty tak k obkladu 15 x 15 cm.
Někdo používá zápalky. Někdo jen oko...
Úzké spáry po částečném zatuhnutí spárovací hmoty přetáhnu kouskem dřeva vhodného průměru, aby byly stejnoměrně (mírně) hluboké a a široké, dají se tak částečně opticky upravit rozdíly ve velikostech jednotlivých obkládaček. V hlubokých se časem drží voda a špína.
Amatér houbičkou většinou spáry vymyje nestejnoměrně, lepší je vyškrábnout tahem pevným nástrojem opřeným o obě hrany sousedních obkladaček. Třeba tím dřevěným kolíkem, jak píše kolega výše. Kovový nástroj není vhodný, mohl by poškodit glazuru. Smirkové plátno taktéž...
Profíci používají na úpravu spár větší molitanové hladítko a vodu, vymývají a vymývají... Dosáhnou spáry mírně pod rovinu obkladu, hladké. Nemají čas si hrát s každou jednotlivou spárou, kladou velké množství m2.
.
Pokud jsou spáry hluboké, je možné přespárovat znova a vyrovnat. Hrbolky může způsobit nečistota nebo špatně promíchaná hmota. Dají se vyškrábnout a znova upravit.
.
Vše ovšem jde nejlépe jen do určitého stádia zatuhnutí hmoty. Zatvrdlá už dělá problémy. Takže spárovat po menších částech, aby to jeden stihl...
A vyzkoušet si spárování na méně viditelných místech, třeba za nábytkem, za dveřmi a pod. Nejhorší pokusy bývají vidět právě na nevhodných, nejvíce viditelných místech. Zákon schválnosti...
Ohodnoceno: 2x
 
Od: tomasr
Datum: 27.06.16 09:23

Děkuju za odpověď. Tak to s tom šířkou spráry jste mě potěšil. Ono to nevypadá až tak špatně, jen jsem se lek jestli to bude praktické.

U malé stěny jsem zkoušel víčkem od fixy, drážka však byla hluboká. Na další už jsem jen vymýval houbičkou, celkem se mi povedla, spárovačka je těsně pod obklad. No a na další stěně se mi nepovedla (na další použiju ten dřevěný kolíček), je skoro zároveň s obkladem a jakoby okousaná, což nevím jak to opravit. Na některých místech je i hrbolatá, to bych taky rád opravil.

Opravy u nezatuhlé spárovačky jsou mi jasné. Potřeboval bych ale opravit ty věci co jsem psal v několik dní staré spárovačce. Dá se to jinak než vyškrábnout a udělat znova?

Od: vilik
Datum: 27.06.16 08:13
Když jsem byl mladý, spáry jsem protahoval navlhčeným prstíkem. Pak prstíkem s nalepenou mokrou náplastí. Poslední pak nakloněným víčkem fixy a přejetí mokrým hladítkem. Dnes už bych prstík vynechal úplně, použil bych kulatý kolíček, fixku. Ono to totiž prsty neskutečně obrousí. Spárovačku jsem si míchal tak, abych ji zpracoval tak do dvaceti minut. Ale bavím se o jedné malé koupelně.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 27.06.16 09:24

Díky, kolíček zkusím:)

Datum: 27.06.16 08:41
avatar

Při spárování obkladů používám kousek zátěžového koberce,který poslouží při uhlazení i protažení spárovačky a její vtlačení do spáry.Poslouží nakonec i k očištění plochy obkladů od zasychající spárovačky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: echt
Datum: 27.06.16 14:19

Dobrý den,

doporučuji vám k nanesení spárovací hmoty koupit dřevěné madlo s nasazenou pryží ve stavebninách (moc to stát nebude) nebo alternativně kus kartonu s rovnou hranou - nadělat si více obdélníčků, časem se rozmočí. Takto řádně vpravit spárovací hmotu do spár. Nesmí být moc hustá, ať se dostane až dolů, ani řídká, ať nedělá bublinky. Ať už tou pryží nebo kartonem to po vpravení spárovací hmoty nahrubo stáhnete a zůstane jen takový film na okolní dlažbě. Po zavadnutí to hladítkem s molitanem stáhnete do čista. Molitan vždy vyperete a vyždímáte otřením tak, aby nepouštěl vodu, jinak budete mít na dlažbě kaluž. To hladítko s molitanem doporučuji koupit, zajistí vám rovnoměrné rozložení spárovací hmoty, obyčejným molitanem v ruce uděláte snadno hrboly.

Ať se daří...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 28.06.16 11:25

Děkuji oběma pánové. Chtělo by se Vám ještě poradit jak opravit spárovačku. Zda se dá vybrousit nebo naopak přidat nová do spáry:)?

Datum: 27.06.16 19:17
avatar

V minulosti (konec 70) jsme si na spárování dělali z cca10cm kousku dřevěného omítníku takové udělátko-jeden kone byl seříznutý nožem na pročištění spáry před spárováním-od štuku s cementem (lepidla nebyla a lepili jsme na oni směs). pak se používala guma o rozměrech 20-30cm na 15-20cm a tl 2-3cm s původním použitím jako antivibrační izolace do základů pod stroje jako třeba buchary,kterou se spárovací hmota (tenkrát cement normální šedý či bílý)zatáhla do spár a druhým koncem onoho "udělátka" ,tupějším,se protáhla spára a pak byla všude úplně stejná .Jen s tím rozdílem-cement se čistil po zaschnutí hadrem na sucho a dnešní spárovací hmoty jen po zavadnutí a militanovým hladítkem (houbou) a vodou


doplněno 27.06.16 19:27:

pro názornost soudobé nářadí-silikonové spárovací hladítko : http://www.rr-naradi.cz/hladitko-na-sparovani-95x240-0370 na čistění třeba toto : http://www.rr-naradi.cz/hladi…o-becco-hydro-hruba-28x14x4cm nebo toto : http://www.rr-naradi.cz/hladi…275x135mm-molitan-rezany.Nebo zde rpvnpu spr pro obdkladače : http://www.rr-naradi.cz/soupr…ava-pro-obkladace-9901-kubala


doplněno 28.06.16 18:48:

Jk opravit? njlepší oprava je dobře zaspárovat,ale když už se nepovede tak záleží dál na šikovnosti.Někdo tvrdou spárovačku projede rozbrusem a zbytek proškrábne třeba zed.lžicí někdo to nechá tak,je to různé!

osobně bych se na to vy... ale abych Vám jednoznačně něco napsal-ne neviděl jsem to a proto nelze 100% dobře poradit,zkuste očistit třeba i odmastit a pak opět zaspárovat,nebo něčím projet a pak snew spárovačka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 28.06.16 11:26

Chtělo by se Vám ještě poradit jak opravit spárovačku? Zda se dá vybrousit nebo naopak přidat nová do spáry:)?

Datum: 28.06.16 11:43
avatar
Píšete:...Spary mam kolem 0,5cm...
Pokud jsou hluboké do 0.5 cm, neměl by být problém. Zkuste si to někde v rožku, zaspárovat a za čerstva upravit,uhladit.
Držíme palce...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 08.07.16 12:15

Nene spára je tlustá 0,5 cm. Hluboká neni, dělam je skoro napovrch, respektive snažím se cca 1mm pod glazuru. Někde mi však trochu zapadla nebo je odrbaná. Někde jsem čet, že je třeba mít minimálně 2mm nové vrstvy, aby se nová spárovačka chytla.

Datum: 08.07.16 13:17
avatar

Tak jsem si rozdělala trochu spárovačky a vyspravila jsem 25 let starý obklad a pak jsem ještě jiné spáry přebrousila brusným plátnem. Obojí funguje naprosto skvěle, neboj :)


doplněno 08.07.16 13:47:

Je brusné plátno na kov, pak molino na dřevo, brusný papír na broušení pod vodou a brusný papír na dřevo ( zelený ) Je to jedno co použiješ, nebrousíš obklad, ale jen tu spáru. Přeložíš a hranu podepřeš třeba tím kolíčkem... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 08.07.16 13:32

Brusný plátno to slyším poprvé, chtěl jsem na to jit brusnym papirem, ale obklady jsou leskly s krehkou glazurou, tak se snadno poskrabou. Asi to jeste poopravim, díky:)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.