Jak poznat z etikety že barva jde na fermež?

Od: Datum: 26.06.16 18:46 odpovědí: 3 změna: 01.07.16 13:29
Jak poznat při čtení etikety, že je syntetická barva vhodná na mastné (fermež)?
Napadá mě pokud chybí zmínka o odmaštění podkladu ale to asi nebude záruka. A také vím, že odborník na barvy z BL doporučoval ( http://www.bal.cz/otazka/2dhv…ater-dreva-fermezi-a-lakem/1t ) lněnou fermež naředit ředidlem S6006, znamená to, že barvy ředěné tímto ředidlem jsou kompatibilní s fermeží? Jak jinak podle etikety poznat? děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.06.16 23:36

Ahoj.

Dnes jsem byl v drogerii, kde vedou i barvy a vzpomněl jsem si na tvůj dotaz. Tak jsem se poptal staré paní co si o tom myslí a bylo mi řečeno. Na pikslách to normálně nepíšou, ale když je na něčem použita fermež či fermežová barva, tak to jde přetřít skoro čímkoliv. Synťákem-6006, epoxy, voďákama a podobně. Hlavní je, aby byl ten spodní nátěr dobře zaschlý. A ten nový by neměl být tvrdý. Něco jako je třeba nitrokombinace-6000.


doplněno 01.07.16 12:29:

Ahoj Ronyxi.

Ty jsi teda vypotil pořádný dílko. A já jsem to odflákl pár větama. Ohodnotil jsem. Nešlo jinak. Ahoj.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.07.16 13:29
> jde přetřít skoro čímkoliv. ... voďákama a podobně. Hlavní je, aby byl ten spodní nátěr dobře zaschlý.
děkuji, jen bych podotkl, že ronyx s tím spíše nesouhlasí:
"Nátěry (a napouštění) fermežovou barvou provedené před více jak 10lety lze natřít i těmi vodouředitelnými barvami, ale opět pozor - neplatí to vždycky"
Datum: 01.07.16 00:31
avatar

Zdravím,
celá problematika je trochu složitější.
Ředidlo S6006 se dříve nazývalo "Olejo syntetické ředidlo" (protože je mastné - s přídavkem oleje) a je určené pro ředění fermežových a syntetických barev pro natírání štětcem, případně nanášení válečkem. Pro nanášení stříkáním vhodné není - tím, jak dlouho zasychá, to při stříkání dělá "záclony" (barva stéká). Na stříkání se používá S6001 - rychleji zasychá, takže nátěry štětcem s takto naředěnou barvou jdou dělat jen velmi obtížně (na velkých plochách to vůbec nepřipadá v úvahu, na malé díly, které potřebujete natřít pokud možno celé najednou s otáčením v prstech je to použitelné).
Dá se říct, že co je ředitelné stejným ředidlem, je vzájemně kombinovatelné. Ale pozor - myslet si, že něco natřu fermežovkou (napustím čistou fermeží) a za měsíc udělám další nátěr syntetikou je poukázka na problém - cokoli s přídavkem fermeže hodně dlouho vysychá, takže napuštění např. napouštěcí fermeží a na to za měsíc nátěr fermežovou barvou ano, ale na nátěr syntetikou (místo fermežové barvy) si počkejte minimálně rok a to v ideálním případě (pokud byla ta fermež ředěna tím syntetickým ředilem (S6006) - pokud na ředění fermeže či fermežové barvy bylo použito něco jiného (oblíbená praktika starých mistrů - používám to také, velmi se mi to osvědčilo - je ředění fermežových barev terpentýnovým olejem), počítejte roky na vyschnutí, protože jinak vrchní nátěr syntetikou udělá při ozáření např sluncem boule a budete ho muset celý seškrábat (syntetika uzavře nevyschlou barvu a pak se to neodpařitelné nemůže dostat ven a udělá to ty boule).
Hodně staré fermežové nátěry (několik let +) není třeba třeba nijak odmašťovat - stačí přebrousit, oprášit a můžete je natřít třeba tou syntetickou barvou (barvy označené Sxxx). Nátěry (a napouštění) fermežovou barvou provedené před více jak 10lety lze natřít i těmi vodouředitelnými barvami, ale opět pozor - neplatí to vždycky - pokud byl předmět vystavený intentivnímu slunečnímu záření aspoň část doby od nátěru, je ten nátěr už částečně zvětralý a pro vodouředitelné barvy schopný, pokud však byl celou dobu někde ve stínu, může být ještě stále (i v řádu desítek let) měkký a tudíž pro cokoli jiného než opět fermežovou barvu nevhodný (pokud chci natřít něčím jiným, musím fermežový nátěr odstranit, případně napuštění fermeží ze dřeva tzv. vypotit (ohřát a seškrábnout).

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.