Vlastnictví domu - sourozenci

Od: Datum: 20.06.16 14:33 odpovědí: 9 změna: 20.06.16 20:12

Pokud jeden sourozenec vlastní 3/4 domu a jeden 1/4 a ten co má větší část, by chtěl vyplatit toho s menší částí, ale - sourozenec s menší částí se nechce nechat vyplatit, a chce pobývat v domě dále. Dá se to ještě nějak řešit? (pozn. Takto dům na ně přepsala matka) Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cicko*
Datum: 20.06.16 14:36

Vše má nějaké řešení, zde jedině vzájemná dohoda, nebo soudní cestou.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.06.16 14:53
avatar

nabídněte mu cenu za půlku a sourozenec možná zareaguje pozitivně a nabídku přijme.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.06.16 17:52
avatar

Pokud se bratři nedohodnou, musí rozhodnout soud. Třeba tak, že nařídí prodej, pak rozdělení dle podílů.

Ten menší je ve slabším postavení.


doplněno 20.06.16 19:17:

Z vlastní zkušenosti, více vlastníků je problém, poloviční vlastník nechce prodat, ostatní (4ninoritní vlastníci) se nedomluví, barák prázdný a chátrá...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.06.16 18:03
avatar

Pokud tam bydlí, tak se nedivím. Kam by potom šel bydlet? Jediná domluva je, aby měl čtvrtinový vlastník svoje bydlení.

Uvědomte si, že bydlení je drahé. Pokud půjde do podnájmu, tak nechá velkou část peněz za podnájem a nabízené peníze nemusí stačit na pořízení vlastního bytu.

Podívejte se na to z té druhé strany a představte si sám sebe, jak byste se zachoval, kam byste se poděl, jestli byste na to stačil financemi. Nevíme, jak je starý bratr a co má za práci, jestli má našetřeno, nebo nějakou oporu v životě apod..

Dobré je, udělat stavební úpravy tak, aby byly dvě bytové jednotky rozdělené, s vlastním vchodem, vlastní koupelnou, WC a i kousek zahrádky oplotit, aby měl každý opravdu to své.

Prodej domu není dobré řešení, i když někdy nnutné, protože pak nemáte žádný nic z dědictví, kde jsou Vaše vzpomínky, kde jste prožili dětství, kde jste zvyklí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 20.06.16 19:13

Chápu vaše pocity Pohanko, ale vaše řešení je nereálné. Rozdělit jeden dům na 1/4 + 3/4 nejde, chtělo by kompletní přestavbu a kdo přestavbu bude platit? Sourozenc s menším podílem však nemůže obývat i část domu, která není jeho. Co s tím, když dohoda není možná? Jedině soud, nikdo nemůže nikoho nutit vlastnit majetek s někým jiným. Řešení jsou dvě - vyplatit menšinového vlastníka a nebo soud nařídí prodej a dle podílů si podělí peníze.

Nebo - pokud většinový vlastník nebydlí v domě, může sourozenci svůj podíl na domě pronajmout za xxx Kč na měsíc. To je pak lepší dům prodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 19:34
avatar

Protože neznáme dispozici domu, tak třeba použít jednu přízemní místnost, probourat vchod s malou stříškou, na chodbě oddělit od ostatních místností a z části chodby udělat malinké WC se sprchou. Anebo přistavět zděný vchod i s malým hygienickým zázemí.

V Jánských Lázních mají 2 lůžkové pokoje s WC a na tom záchodku je i sprcha. Malinké, ale stačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 19:39
avatar

Pane Pohanko, jen pokud to stavebně lze rozdělit, bylo by to OK. Většinou se najde řešení na rozdělení domu, ale za podmínek, že se oba domluví a budou to chtít. Zde se domnívám, že dohoda je nemožná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 19:56
avatar

Samozřejmě, vše je na bázi dohadů, virtuelního řešení, a ne každý domek lze takto upravit.

Ale koukám na sousedy, kteří si dokázali šumperák rozdělit na tři bytové, různě velké jednotky. Nahoře jeden velký byt s přistavěným vlastním vchodem, dole 2 plus 1 a malý vejminěk z terasy, každý svoje soc. zařízení a vlastní vchod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 20:12
avatar

Jasně, vždy se najde řešení, pokud se chce. Ve Vašem příkladě to musí být shoda vlastníků, nájemníků.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.