Úhrada služeb po smrti nájemníka

Od: Datum: 20.06.16 14:08 odpovědí: 9 změna: 21.06.16 20:54

Dobrý den,

po smrti mé babičky o kterou jsem se staral v jejím bytě mi přišlo od místního městského úřadu abych uhradil nedoplatek za služby spojené s užíváním bytu za dobu(vodné/stočné apod.) za období než jsem byt po její smrti opustil, tedy od 1.ledna do její smrti plus asi ještě těch několik dní po její smrti.
Nájemní smoulva byla na babičku, byt jsem krátce po smrti odevzdal a odstěhoval se.
Musím toto úřadu uhradit, když nájemní smlouva nebyla nikdy na mě? A to samé se týká vyúčtování elektřiny od jedné nejmenované polostátní společnosti. Poslali mi vyúčtování s nedoplatkem, musím jej hradit?
Nalezl jsem odpovědi na nájem ale zde nejde o nájemné. Přesto se omlouvám pokud jsme stvořil duplicitní téma.

Děkuji mnohokrát.

S pozdravem J.T.
johnyt21@seznam.cz


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.06.16 14:11
avatar

Přesněji Vám to řekne asi nějaký právník...

Ale podle mne se podobné nedoplatky promítnou do dědického řízení...

Na druhou stranu, bydlel jste tam...a částka asi nebude tak horentní. Zaplatit by bylo slušné minimálně z morálního hlediska.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 14:12
avatar

Tady jde o dědictví, pokud se ho vzdáš, tak se vzdáš i dluhů. Pokud se dědictví po babičce vzdát nechceš, tak ty dluhy budeš muset zaplatit.

Přikládám jeden zajimavej článek odědictví. https://www.novinky.cz/financ…h-nevedi-pak-je-zruinuji.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 15:39
avatar

je zvláštní, jak se účtovatelé služeb dostali na vás (čekal bych, že vše bude napsané na nájemce, teda babičku), to vypadá, že z nějakého důvodu byly smlouvy na služby napsané na vás?, tom případě bych si tipnul, že zaplacení je taky na vás...;
pokud by byly na babičku, tak by možná bylo důležité, za jaké období jsou ty služby a jak dlouho jste byt prokazatelně obýval sám; každopádně pokud byste zaplatil za babičku, tak byste to měl předat notářce vyřizující dědictví jako pohledávku (s tou výminkou, co s obdobím, kdy už babička v bytě nebyla, pokud by se to zkoumalo do takových detailů; předpokládám, že po dobu společného pobytu by žádný problém nebyl (služby přece platí nájemce, nikoli částečně i spolubydlící - ale tohle všechno by měl perfektně vědět ten konkrétní člověk z notářství, co dědictví vyřizuje);
samozřejmě, pokud jste zároveň (částečným) dědicem vy sám a nějaké dědictví vůbec reálně existuje, tak je takový postup kvůli nějaké té tisícovce nesmyslný (ani do daní by se to stejně nepromítlo, maximálně by se část z té snad malé částky měla přesunout i na další dědice, pokud existují)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 16:17
avatar

johnyt, buď Vy, nebo dědicové.

někdo to musí uhradit.


doplněno 20.06.16 18:04:

sebod, ano, máš pravdu.

Znáš někoho, kdy byl nemajetný a nikdo po něm nic nedědil?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 16:27

Milane, nemáš pravdu. Nemusí to uhradit nikdo.To je v případě, že zemřelý je nemajetný.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: johnyt
Datum: 21.06.16 19:09

Děkuji za všechny odpovědi.

Aha, to bude právě případ babičky. Nezůstalo po ní nic řekněme zpeněžitelného. Dědictví, pokud ho někdo vyřizuje pak nevím kdo ale vlastně žádné není.

Jde o to, že platba je z větší části za období, kdy jsem byt sdílel s babičkou a služby požíval. Otázka tedy zní zda v tomto případě vše padá na nájemníka, potažmo dědice nebo na osobu, která s nájemníkem bydlela?

Jinak "přišli na mě" tak, že jsem jim podepisoval předání bytu po smrti babičky (byl to jejich městský byt).

Datum: 21.06.16 20:06
avatar

na dědice by veškerý dluhy určitě padly, pokud by se tedy předem (u 1. jednání u notáře) nevzdal/i dědictví;
jak je to se spolubydlícím, nevím, přijde mi divný, že by měl platit služby (na základě jaký smlouvy? - nic nepodepisoval..., to už by taky třeba mohl platit nesplacený nájem včetně penále..., ale nevím...);
jsem hodně přesvědčenej, že to dědictví někdo - tj. místně (dle trvalého pobytu zemřelého) příslušný notář (který to zpracuje a posléze pošle k vyřízení-potvrzení soudu) - prostě zpracovat musí, i když se ukáže, že žádný majetek (nebo žádný dědic) neexistuje - zkuste se na to zeptat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.16 20:54

hafhaf. Tak pochopitelně se musí vyřídit pozůstalost i v případě, že zemřelý nic nezanechal. I v takovém případě doporučuji, aby dědi uplatnil výhradu soupisu majetku. To znamená, že může zdědit dluhy pouze do výše zjištěného majetku. Je to dobré v tom případě, jako je tento. Momentálně nikde nic není, ale za pár let se může někde něco zapomenutého objevit. A může se jednat o majetek i v hodnotě statisíců. Potom na to máte nárok. Jestliže se vzdáte dědictví, nemáte už nikdy na nic nárok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 18:22

Milane, ano znám. Řešíme pracovně i podobné případy a těch lidí, kteří zemřou a nezůstane po nich vůbec nic je hodně. A přibývají.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.