Prodlužovačka k cirkulárce

Od: Datum: 14.06.16 07:33 odpovědí: 2 změna: 14.06.16 08:08

Ahoj, teď máme k cirkulárce strašně hrubý kabel, je na něm strašně moc gumy a je hodně těžký. Chci si pořídit nový. Na motoru cirkulárky stojí P2=4,0kW (proč tam je P2 a né jenom P?).
Řežu jenom když je sucho, takže izolace by tam snad tolik být nemuselo. Vzdálenost 20m.
A jaký průřez minimálně musí mít, když je tam ten 4,0kW motor?
Ideální by byl co nejlehčí kabel.
Co by se ale stalo, kdybych koupil nějaký hodně tenký, poddimenzovaný? Vadilo by to nějak motoru? Nebo by se kabel rychle odebral na věčnost? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 14.06.16 08:04
Potrebujes bud kabel CYSY 5x2.5 nebo CGSG 5x2.5. Ale az uvidis cenu, tak te to mozna prejde. To ze rezes jenom kdyz je sucho nepostihne treba skutecnost, ze kabel pujcis sousedovi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 08:08

Vyměň motor na cirkulárce za nějaký menší (třeba 1,5kW) a potom k němu můžeš přivést tenší a lehčí přívodní kabel. Sice se ti bude cirkulárka při každém řezu zastavovat, ale budeš mít lehký přívodní kabel.

Pokud tam necháš motor 4kW, tak bych ti radil nepoužívat přívodní kabel s menším průřezem vodičů.

Jaký je ideální průřez nevím, protože v elektrice jsem amatér se znalostmi. Myslím si že jednoduché pravidlo je co jedna kilowatta to jeden milimetr čtverečný průřezu vodiče.

Kabel s gumovou izolací je odolnější pro venkovní použití, ale je těžší.

Můžeš zkusit použít kabel s bílou izolací. Ten není tak odolný mechanickému namáhání a počasí, ale je lehčí.

A co se stane, když koupíš hodně poddimenzovaný kabel? Zahráváš si se životem a zaděláváš si na požár. Ten elektromotor potřebuje určitý proud, aby měl štítkový výkon. To znamená, že si proud ze sítě odebere, ale při průtoku velkého proudu tenkým vodičem bude odpor vodiče větší a tím se část přenášené energie bude měnit na teplo. Kabel se začne ohřívat a pokud bude přetížení kabelu dlouhodobé, tak se může poškodit izolace vodičů a následný zkrat může způsobit požár. Toto si dobře rozmysli!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.