Jak vybrat okna

Od: Datum: 13.06.16 13:07 odpovědí: 15 změna: 24.06.16 16:38

Hezký den všem

rádi bychom vyměnili okna (a vstupní dveře).

Zajímalo by mne, jak se zorientovat v nabídce? Zpravidla se řeší dvojsklo/trojsklo, pak součinitel prostupu tepla a to je tak vše...

Zajímalo by mne proto, zda máte např. doporučení na konkrétního výrobce, popř. dodavetele?

Také by mne zajímal názor na to, zda se vyplatí jít do hliníkových, nebo zůstat u plastových?

Jelikož správná montáž je stejně důležitá jako okna, uvítal bych i tipy, na co si dát pozor právě při instalaci, nebo jak poznat kvalitní řemeslníky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 13.06.16 13:23
avatar

Vyjmu z dotazů podle mne to zásadní - hliníková okna jsou nutná při větších rozměrech, u vstupních dveří doporučuji hliník. Měl jsem velmi nepříjemnou zkušenost s ohnutými dveřmi. Podle servisáka se podobné problémy projevují u mnoha dveří s orientací na jih(já mám na sever).

Správná montáž je NEJDŮLEŽITĚJŠÍ! - Požadujte montáž firemním technikem, vč. různých parofolií dle aktuálních §§§§. Na chybnou montáž můžete požadovat speciální klauzuli - náhradu případných nákladů a zpětnou slevu i přes opravu. (opět zkušenost s novými dveřmi z hliníku a tupcem, co to tam dával a chtěl ušetřit pár kotev a hmoždinku).

Trojsklo je dnes v podstatě standard - trojsklo nebo folie mirror heat s účkem pod 0,6.

Nenechte se ukolébat "slevou" - posuzujte pouze koncové částky více firem se shodným servisem! - ona ta "sleva" je většinou jen fiktivní.

Doporučení - hliníková okna FenStar s.r.o. - bohužel trochu dražší, takže jsem si je nemohl dovolit - tím pádem jsem si připlatil za následné opravy a problémy :(

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.06.16 15:00
avatar

Souhlasím s JMLC, šel bych do plastu s trojsklem a rámeček PVC minimálně 16 mm.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 22:05
avatar

Ideálně vybrat firmu, která okna vyrábí a zároveň i montuje vlastními zaměstnanci. Plast je vcelku o ničem, jedině snad pokud je alfou a omegou cena. Ale stabilita takových oken je mizerná a vyžadují časté seřízení, protože často dochází ke kroucení a ohýbání - zejména vlivem mrazu a nejvíc je patrné u velkých oken, či balkonových dveří. Takže doporučuji jednoznačně dřevo, případně dřevo/hliník.

http://www.stavebnivyplne.cz/

http://www.twwokna.cz/

https://www.vekra.cz

http://windows.matrix-as.cz/

http://www.tredo.cz/okna

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 07:16
avatar

Promon

Dovolím si nesouhlasit.

Neznám výrobce oken, který zároveň provádí montáž oken. Většina prodejců si najímá montážníky na IČO. Jen pár prodejců (nikoliv výrobců) má svoje lidi na montáž.

Neznám nikoho ze svého okolí, kdo má plasťáky, že by s nimi měl problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.16 23:32
avatar

Většina prodejců si najímá íčaře. Tomu bezesporu věřím. Taky to pak podle toho vypadá...

Ty firmy, které jsem dal do příspěvku znám velmi zblízka, řešili jsme tam technologické celky. Takže znám jejich systém kvality a vím jak okna vyrábí, z čeho to dělají, jaké používají kování, jak jsou vyhodnocovány případné vady. No a taky vím kdo je montuje - solidní firma si prostě své dílo namontuje lidmi, které si patřičně ,,vycepuje´´ -tedy svými zaměstnaci

Co se týče plastových oken - ano, jsou jistě levnější. Ale tím výhody končí. Zkuste si třeba jen vzít do ruky dvoumetrový KVH hranol a dvoumetrový kus plastového profilu - tuhost je jinde. No a fyziku prostě neokecáme, takže stačí jednoduchá představa - pakliže víme, jakou má plastový profil tepelnou roztažnost, tak co to asi může udělat, jestliže jedna strana profilu je na teplotě 23°C a druhá na -23°C. Prostě se to ohne. Sice se tomu snaží výrobci různě čelit - kování s více západy a většími náběhy kamenů a pod. Ale v této republice se dají porušovat všemožné zákony, ale ty fyzikální, ty se prostě okecat nedají. To vše navíc dokáží někteří výrobci korunovat tím, že dokáží vyrobit z už tak pochybného materiálu takové technologické zvrhlosti jako je třeba jednokřídlové O/S okno o roměru 1500/1500mm, nebo třeba namísto štulpu naroubují do okna šíře 900mm rámovou příčku, takže naprosto zabijí plochu skla. No a když to pak završí montážnící pracující stylem Pat a Mat, tak je o veselí postaráno. Pokud pak reklamace vyřizují stylem ,, to je dobrý, to musíte jen tady přitlačit a tady přizvednout, ono si to tak nějak sedne´´ tak pak veselí poněkud dochází. Ostaně jsem už poměrně hodně lidem pomáhal sesmolit reklamaci - stačí vzít delší vodováhu a najednou zjistíte jak hodně je to zkroucený, blbě zapěněný, rozcápnutý turbošroubem atd.

Ale to jsou pouze mé zkušenosti. Každý svého štěstí strůjcem, pro mě za mě, nechť si koupí okna kdo chce jaké chce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.06.16 06:47
avatar

Promon, děkuji za sluškou komunikaci, vážím si toho.

Matrix a.s. vyrábí profily, nebo jen svaří dovežené profily. Vaše uvedená teplota +23°C a -23°C je určitě vymyšlená, páč mne se okna nekroutí. Statisticky (nevím přesné číslo) převládají okna z plastu. Na Vaší reakci o špatných oknech, klidně můžu kontrovat drahými dřevěnými okny v Srchu, penzionu Na výsluní, kde po několika rokách byla dřevěná okna na odpis. (skoro)

Souhlasím s Vámi, že nejhorší jsou montéři oken, někdy je zabít je málo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 20.06.16 09:01
Pane Milane, Promon má pravdu. Když je venkovní a vnitřní teplota rozdílná o skoro 50 stupňů, okna se (ta slabá výztuž vevnitř)mohou prohnout. To je těch Promonových -23 a +23 stupňů.
Pokud je prohnuté jen křídlo, oprava spočívá v tom, že vyndáte z křídla sklo, ohnete ho o koleno a sklo vrátíte. Přesně tak to radil zástupce prodejce.
Další řešení, dlouhodobější, je přidat kování. Jen cena je trochu problém. Kování na dvoukřídlé okno vyjde s prací a dopravou přibližně na 800-900Kč. Vynásobte počtem oken a sleva na začátku je najednou pěkně drahá. Plastová okna nezavrhuju, doma je mám a výhody převažují nad nevýhodami, bez chyb však taky nejsou. A že známý a i vám občas dodávající prodejce ušetří na výztuhách, tomu taky nepomáhá.
Pokud budete mít zájem, rád poskytnu bližší podrobnosti.
doplněno 20.06.16 10:24: Ne, o fyzice ne. Nemohu se opřít o nějaké tabulky. Mohu Vám pouze popsat jednání v konkrétním případě před několika lety, kdy zástupce prodejce na prohlídce konstatoval, že chybka (prohnutí křídel, kdy prostředek křídla je na 70ti cm délky o půl cm vyhnut tak, že těsnění nemá šanci těsnit) je nejspíš způsobeno nedostatečnou výztuží a že těchto případů má nejvíc právě v tom konkrétním roce, kdy byly v zimě větší mrazy. Zajímavá náhoda. Beru jeho vyjádření proto jako pravděpodoné, s dostatečným referenčním vzorkem.
Navrhované úpravy:
1) výměna těsnění za silnější.
2) postup s rovnáním rámu křídla o koleno, přeskládání plastových vymezovačů skla.
3) doplnění kování, cena za jedno křídlo cca 300 včetně DPH, k tomu práce.
Prohnutí křídla, viditelné pouhým okem, je prý normální vlastnost, záruka se tedy na to nevztahuje. Zdarma by v rámci reklamace postupovali dle bodu 2). Ostatní možnosti by platil uživatel okna.
Jednalo se tedy o 6komorový profil a dvojskla. Ale i dnes se tento profil montuje. Proto to píšu. Co k tomu stavebníky vede nevím. Ale vím, že když si zadám poptávku na trojskla a 3 těsnění, z 60ti nabídek jich bude 50 na dvojskla, protože ty firmy vědí, že se nepoučený stavebník nechá zlákat nižší cenou. I když ty trojskla nakonec dostane levněji, tak cena dvojskel sleze taky a znám kavky, které i v nedávné době podlehly a vybraly nakonec dvojskla.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 09:17
avatar

Vilíku.

Není možné, aby na okne bylo venku -23°C a ventitř na okně +23°C. to fakt ne. Je to jen fyzika. Žádný izolační materiál nemá takovou vlastnost, aby ze dvou stran na povrch byla tak rozdílná zteplota.

Pokud někdo má v místnosti 23°C, tak určitě na okně taková teplota nebude.

Že se najdou plastová okna špatná? Jistě, jako všechny výrobky určitě občas mají špatné kusy.

Nabízíte podrobnosti. O čem? o povrchové teplotě oken?

Díky za slušnou diskuzi a přeji krásný den.


doplněno 20.06.16 10:27:

Vlikíku, znám se s jedním soudním znalcem v oboru stavebnictví, který již několikrát byl v ČT ohledně kvality oken. Vím že někdy jsou problémy s okna, ale asi jako i s jiným zbožím.

Ještě si myslíte, že teplota na oknech bude tak rozdílná?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 20.06.16 10:35
Ano, věřím tomu, že špatně dimenzovaná výztuž může v určitých případech způsobit problém s funkcí okna.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 10:25
avatar

To milancukrar - dá se říct, že z mnohým z toho, co píšete souhlasím. Ano, i já znám mnoho nepodařených instalací eurooken. Stačí taková ,,prkotina´´ jako pár procent vlhkosti navíc a okno vám pod silnovrstvou lazurou do pár let shnije. Stejně tak rohové spoje dokáží někteří výrobci slušně řečeno zjednodušit (čit- zprasit) k neuvěření. Prostě je to o technologické kázni. Pokud ovšem někdo technologii a případně i výběr materiálu striktně podřídí heslu ,,Ať to stojí co nejmíň´´ tak výsledek je lehce předvídatelný. Proto jsem taky dával odkazy na firmy, kde vím, jak to dělají.

Co se týče mnou uvedených teplot - tím jsem myslel teplotu okolí, ne povrchu, plast skutečně není bůhvíjaký izolant. Což však není zrovna optimální vlastnost pro okno, že... Ale o tu izolaci jde až v druhé řadě. Pro mě je prostě důležité, že vlivem fyzikálních sil se ten profil prostě kroutí, jeho tuhost je pofiderní.

Ale jak už jsem psal - nehodlám vyrazit do ulic s plamennými projevy a trasparentem ,,Stop plastovým oknům´´. To určitě ne. Nabízí se však docela slušná paralela u aut - mnohým dostačoval a vyhovoval i plastový Trabant (ano, nebyl zdaleka celý plastový, vím) někdo chtěl něco lepšího, pohodlnějšího - tak si koupil jiné auto.

Takže chápu, že prostě někdo bude kupovat plasťáky, někdo ne. Pro mě jsou však plastové okna asi tak na úrovni Ikea nábytku. A ten kupuje taky spousta lidí... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.16 12:19
avatar

promon, ano, souhlasím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lubos2
Datum: 19.06.16 18:12

zdravím a souhlasím,osobně mám plastová okna cca 16 let a jsou stále ok,jen dnes pozor na polská okna,kde například chybí kovový profil - jekl, v jako výztuha, tam by opravdu mohl problém časem být.snažte se sehnat výrobce,který pokud možno ani nepoužívá polské polotovary

Luboš

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pitr
Datum: 24.06.16 16:38

Přesně jak promon píše, sám mám zkušenosti s dřevohliníkovými okny od vekry s krytým křídlem a zatím je všechno super. Okna byla od prvního nasazení zatím jen jednou seřizováná. Ošetřuji je pouze zevnitř a to jednou x, a taky jsem spokojený s jejich termoizolačními vlastnostmi. Pokud jde o plast, bydlel jsem v pronajmu kde plastová okna byla a řekl bych že vše bylo standartní, nic méně pro mou osobu je dřevěné okna dřevené okna a proto bych si ho nikdy nedal do domu. Ale chápu že plast má také své opodstatnění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pitr
Datum: 24.06.16 16:36

přesně jak promon píše, sám mám zkušenosti s dřevohliníkovými okny od vekry s krytým křídlem a zatím je všechno super. Okna byla od prvního nasazení zatím jen jednou seřizováná. Ošetřuji je pouze zevnitř a to jednou x, a taky jsem spokojený s jejich termoizolačními vlastnostmi. Pokud jde o plast, bydlel jsem v pronajmu kde plastová okna byla a řekl bych že vše bylo standartní, nic méně pro mou osobu je dřevěné okna dřevené okna a proto bych si ho nikdy nedal do domu. Ale chápu že plast má také své opodstatnění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fiserapavel
Datum: 14.06.16 11:01

Plastových oken se vůbec nebát, na domě po rodičích máme okna již cca 20let od PFT Jičín a to byl skoro začátek plastových oken u nás, stále perfektní žádné dodatečné seřizování. Údržba vynikající. Při mytí skel pouze omytí vodou se saponátem a jsou stále jako nová.Jednou za rok suchým štětečkem ometu mechanizmy , hlavně vrchní a opravdu lehce promáznu olejíčkem /opravdu lehce/. Nyní před dvěma lety jsme měnili okna u našeho domu a jelikož bydlíme blízko hranic s polskem volili jsme okna s polska. Samozřejmě už trojsklo což je dnes již standard. Venkovní rámy jsou v barvě vnitřek bílý a opět maximální spokojenost. Montáž poctivá, kompletní začištění,po montážnících perfektní úklid,stará okna odvezli.Vstupní dveře s kovovým vnitřním rámem, balkonové dveře plast a bez problémů. Okna jsou od firmy PETECKI a montáž prováděla firma PRZYBZLO z Lubawky. Já osobně jen plast a nic jiného. Přeji dobrý výběr

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.