Přeměření pozemku sousedem

Od: Datum: 12.06.16 21:11 odpovědí: 6 změna: 13.06.16 19:32

Zdravím a prosím o radu.

Vlastním pozemek v osadě u řeky Kocáby a nikdo tam nikdy neřešil ani oplocení pozemků. Nyní sousední parcelu koupil nový soused a ten začal řešit nedostatek místa na svém pozemku. Dle katastrálních map z katastru nemovitostí mu část pozemku oplotil soused keříky a vlastně mu zabral asi 2metry. Mám dojem, že si ale ty chybějící metry chce vybrat z mého pozemku. Dokonce si pozval i nějakého kamaráda geodeta na přeměření. Je to jistě jeho známý a můj dotaz směřuje sem-bojím se, zda rozhodnutí jakéhosi kamaráda geodeta mohu nějak napadnout v případě, že by výsledek měření byl pro mě podezřelý. Mohu se ohledně jeho měření nějak odvolat? Včera jsme byli na pozemku sekat trávu a uprostřed mého pozemku byl nějaký červený kolík-soused hned přiběhl s tím, že to není jako hranice, ale jen jakýsi bod - má vůbec právo bez mého souhlasu vstupovat na můj pozemek a natloukat tam kolíky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.16 21:22
avatar

Nech si svůj pozemek vyměřit jiným geodetem. A uvidíš, jestli se kluci zeměměřičský shodnou, či nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 21:33

Já právě vůbec nevím jakou váhu to měření má a jestli to má vliv na mapy pozemkového fondu...ty by podle mě měli být přesné a směrodatné ne? Nějaký kámoš s licencí mu přece nemůže jen tak dát potvrzení, že si může přesunout plot a o kolik. Kdyby to bylo špatné měření-právě to mě zajímá-jestli se proti nějakému kamarádíčkovi můžu nějak bránit.

Datum: 12.06.16 21:52
avatar

Pokud nejsou mapy digitalizovaný tak moc přesný nejsou. Prodával jsem před lety sousedovi cestu k jeho baráku a po zaměření se zjistilo, že oproti mapám je cesta o pět metrů jinde.

Takže se klidně po zaměření může stát, že soused má podle digitálního katastru půl pozemku u tebe a ty zase půl pozemku u dalšího souseda. Jak pak z toho ven netuším, jedině si navzájem prodat a koupit pozemky na tvoji zahrádce od souseda adalší soused zase od tebe. Strašnej opruz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 23:04

Samozřejmě si můžete zavolat geodeta, aby Vám pozemek zaměřil. Cena se pohybuje podle velikosti, nicméně je to v řádu tisíců Kč.

To, že Vám zatloukli hraniční kolík na "váš" pozemek. Pokud tam vede hranice pozemků, tak to Váš pozemek není, nemůžete tedy ani bránit vstupu.

Celá věc se má tak, že digitalizací došlo k velkému zpřesnění, které nicméně nerespektuje změny v krajině (například posunutí řeky atd.). a ve výsledku zaměřený pozemek rozhodně není ideálním geometrickým tvarem. Jak již bylo řečeno, v reálu dojde k tomu, že na části vašeho pozemku hospodaří někdo jiný, stejně jako vy částečně hospodaříte na něčím cizím. Samotní geodeti při zaměření říkají, že je to věc vzájemné sousedské dohody.

To však není vždy zcela jednoduché, proto doporučuji, ať si pozemek necháze zaměřit také. Nemusíte se bát, rozhodně o žádný pozemek nepříjdete, plocha bude vždy stejná, jen možná sahá někam jinam, než si vy myslíte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.06.16 19:24
avatar

Něco podobného se dělo v mém blízkém sousedství. Nový majitel který si tady koupil baráček, začal rejpat do sousedky, že si ona pěstuje zeleninu na jeho pozemku. Ona si byla jista, že tomu tak není a chtěla si tam teda postavit plot, aby byl od něho pokoj a také to tak udělala. On chodil kolem a pořád říkal, jen si stavte plot, ale až se naštvu, tak ho budete muset hezky zbourat, protože já vím, že to je moje. Byla z toho "zlá krev", protože on je dost líný a nic si na svém pozemku nepěstuje a jí tu zeleninu záviděl. I když nemá sousedka peněz nazbyt, pozvala si toho geodeta, aby teda pozemky pořádně zaměřil a bylo jasno. Takže také vím, že ty kolíky byly skoro až u mých vrátek, i když já jsem první v pořadí, pak ten soused a pak ta sousedka. Měla pravdu ona a také se ve skutečnosti jednalo o pruh široký asi metr a půl a dlouhý asi šest metrů. Pokud máte pochybnosti, udělejte to také tak a budete mít klid do budoucnosti. Tady jsme dříve byli tři normální sousedé a ploty ani nebyly třeba a byl klid. Ale pak ta paní v prostředku svůj baráček prodala a nastaly problémy s novým majitelem, který se tady začal roztahovat a rejpat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 19:32
avatar

Vy jste k měření na vašem pozemku nebyl přizván? Tam se vaše přítomnost podepisuje do záznamu, který musí být z měření proveden. Můžete s tím vyslovit nesouhlas. obraťte se na KN.


doplněno 13.06.16 19:35:

Jenyk, tady se bere to co je opravdově, ne to co je v mapě, posunou se mapy, nikoliv ploty. Existuje právo vydržovací a to se ve většině případů dá uplatnit.

právo vydržovací: Pokud se o daný pozezemek v dobré víře, že je tvůj staráš alespoň 10 let, tak můžeš podat k soudu žalobu na přiznání vlastnioctví. Více v občanském zákoně.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.