1xVoda u souseda

Od: Datum: 12.06.16 20:53 odpovědí: 8 změna: 16.06.16 13:21

Dobrý den. Koupili jsme dům novostavbu. Máme dům ve svahu a pod námi jsou další dva domy. ten sousedící je pod naším zapuštěn minimálně další metr a půl. My dům koupili jako komplet hotový a zkolaudovaný. Nyní byla kalamitní průtrž mračen a u domu pod námi stojí voda. Stojí tam i týden po dešti a sousedé tvrdí že veškšrá ta voda jde od nás. prý se u nás vsákne a u nich vystoupí.. Nevíme co s nimi. Neměli by si udělat kolem svého pozemku nějakou zed a odvodnění, nebo s tím musíme dělat něco my? Podle nás je to voda spodní,která tam prostě stoupá. Poradte prosím. Na zahradě máme vsakovací jímku a tam svedenou deštovku.Děkuji za rady Eva


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.16 23:24

Bohužel to že je dům zkouladovaný nic neznamená. Je možné, že skutečně byla chyba v projektu a pak by se jednalo o skrytou vadu, jejiž řešení byste mohli za utrčitých okolností požadovat po developerovi. Každopádně takto nic nevyřešíte, musíte si zavolat soudního znalce (zřejmě v oboru stavebnictví), který Vám řekne, kde je chyba a vypracuje Vám na to posudek.

Pokud se ukáže, že je problém skutečně u Vás, tak máte papír v ruce, se kterým se dá dále pracovat a hledat řešení. Pokud chyba u Vás nebude, pak máte pro sousedy jasný důkaz o tom, že si to musí vyřšit sami.

Ten posudek bude stát v řádu jednotek tisíc. V případě, že by prokazoval něčí cizí zavinění, pak máte nárok i na úhradu těchto nákladů od viníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 00:02

Ahoj Evo.

Asi bych to nehrotil. S přívalovou kalamitní vodou nic nikdo neudělá. Maximálně tak Sv. Petr. Prostě, co naprší, musí dopadnout na zem a ta to buď pobere, nebo to odteče. Je otázka, kam jde odvést ta stojící voda. Nějakým rygolem, nebo potrubím mimo prostor nad těma sousedama pod vámi? Když nebude vidět, že tam nějaká stojí, nebude fungovat žádný argument. Kam odchází ta voda ze vsakování ze vsakovací jímky? Zase ji odvést nějak bokem. Záleží na místních podmínkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 05:02
avatar
Svoji dešťovou vodu ze střechy máte svedenou do vsakovací jímky. Je jistá norma na její velikost v poměru k ploše střechy.
.
Množství dešťové vody stékající z Vašeho pozemku povrchově můžete ovlivnit V DOBRÉ VŮLI jen tak, že uděláte nějaký zberač na spodním okraji pozemku a vodu odvedete někam... Kam?! Kudy? Jedině dolů, okolo nebo přes sousedův pozemek, buď povrchově, nebo potrubím.
.
Nepíšete, zda dešťová voda z POVRCHU Vaší zahrady stéká bez zábran na sousedův pozemek, nebo zůstává u plotu a vsakuje do země. Nevíme ani, jak soused řešil srážkové vody doposud.
Ovšem je v první řadě jeho starostí svůj pozemek odvodnit.
.
Pro dobré vztahy mu navrhněte, že mu pomůžete fyzicky při úpravě plotu mezi Vámi a jím, aby povrchová voda k němu nestékala. Vy podle par. 1019 povinnost nemáte.
§ 1019 Obč. zákona
(1) Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ZE STAVBY nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek. Stéká-li však na pozemek PŘIROZENÝM ZPŮSOBEM z výše položeného POZEMKU voda, zejména pokud tam pramení či V DŮSLEDKU DEŠTĚ nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil.
(2) Je-li pro níže položený pozemek nutný přítok vody, může soused na vlastníku výše položeného pozemku požadovat, aby odtoku vody nebránil v rozsahu, ve kterém vodu sám nepotřebuje.
.
Ohodnoceno: 4x
 
Od: eva*
Datum: 13.06.16 20:39
Vsakovaci jimku mame udajne podle normy,ktera ma byt. Pokud prsi hodme,tece voda kolem plotu a k nim dolu tece max.sparkami mezi tyci a obrubnickem. Jinak voda steka po nasem pozemku az na silnici. Cely pozemek jak my tak sousedka mame svahovity,takze tam proste voda tece. Oni tvrdi ze maji dum skvele odvodneny,ale voda tam stoji tyden po desti. Tak nevim jestli je to vubec mozne. Myslite ze by stacilo kolem plotu natahnout nopovou folii aby se voda nedostala k obrubnickum? Pomohlo by to necemu? Na obrazku je situace pri kalamite.. vrchni jsme my a ona pod nami. Je to ted z kvetna..
Datum: 16.06.16 04:44
avatar

foto napovědělo...

obrubník je poměrně dost vysoký, aby zvládl i silnější deště. Při průtrži mračen bude jedno, že přes něj něco přeteče, i tak bude mít soused vody hodně...

Zkuste kvalitnějším betonem, příp. lepidlem na dlažbu, (nebo i pěnou, pokud Vám na vzhledu velmi nezáleží) utěsnit - zalepit mezery mezi obrubníkem a sloupkem.

Nopová folie by mohla pomoci jen v těsné blízkosti těch obrubníků, nebude protékat spárami. Ale tam, kde folie nebude, voda bude nadále vsakovat do země. Je to normální.

Ukažte sousedovi, že se snažíte zabránit průniku vody na jeho pozemek utěsněním spár. Více dělat nemůžete.

On má základní problém, zřejmě nedostatečné nebo žádné odvodnění pozemku.

Voda, která vsákne do země na území celého kopce, nejen na Vašem pozemku, normálně různými vrstvami protéká někam dolů. Soused vybagrováním jámy pro dům přerušil přirozené cesty vody v podzemí a voda mu vytéká okolo domu. S tím měl počítat i projektant a myslet na odvodnění. Někdy je šetření drahé...

Další možnost, dohodněte se se sousedem, když bude dělat odvodnění prostoru, že mu přispějete a zároveň připojíte Váš svod vody ze střechy místo do vsakovací jámy na jeho potrubí. Potom nebude "Vaše" vsáknutá voda vyvěrat u něj, ale odteče pryč.

Jiná možnost by byla připojit Vaše svody na jeho svod z jeho střechy, (je ho vidět na obrázku,) ovšem záleží i na dostatečném průměru roury, kterou má uloženou do země ...

Další povrchová i vsáknutá voda ovšem nateče k sousedovi z pozemků nad ním, od žlutého domu v pozadí foto. Takže Vaše úprava odtoku vody zalepením spár bude jen projevem dobré vůle, ale sousedovi pozemek neodvodní... zkuste mu to vysvětlit, odkud mu ta voda stále přitéká...

Jak píšete, nejhorší je se rozhádat se sousedem. Ukažte mu, že se mu snažíte pomoci jeho problém vyřešit, třeba jen mými návrhy...

Pěkný den přeji

Ohodnoceno: 2x
 
Od: eva*
Datum: 16.06.16 13:21
Moc dekuji za rady.vcera jsme s nim mluvili a zrejme to budeme resit odvodnenim obou pozemku a zdi ze salovek. Voda bude stekat do jeho jamy v predu a snad bude klid. Jeste jednou dekuji.
Od: jenda2
Datum: 13.06.16 08:12

Soused bude asi nějaký podivýn. Je normální, že při přívalovém dešti voda stéká po svahu. Neznamená to, se si rozryjete zahradu odvodňovacími strouhami. U něho je zřejmě jílovitá půda, která nevspustí vodu a ta se shromažďuje. Souseda mi mělo napadnout, že by si měl vyhloubit odvodnění z místa shluku vody a ne chtít po vás, aby jste zabránili dešti, časem větru. Vlídně ho pozdravete ale to je asi tak všechno.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: eva*
Datum: 13.06.16 09:42
Dekuji vam za rady. Jsem zvedava jak to vse dopadne. Soused je zvlastni,ale neni nic horsiho nez se rozhadat. Dekuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.