Kde sehnat staré šrouby

Od: Datum: 12.06.16 15:10 odpovědí: 21 změna: 30.06.16 00:28

Z "přemíry" volného času jsem se pustil do renovace staré vzduchovky Slavia 630, rozebral jsem, vyčistil odrezil, vybrousil, co se dalo. Teď mě čeká černění. Některý spojovací materiál je ale ve stavu, že jsem na vážkách, jestli ho použít nebo koupit nový. Ceny originálních náhradních dílů jsou sice k zaplacení, ale dávat 60 Kč za kdysi normalizovaný šroub M5x35 mi přijde poněkud mimo mísu. Takže jsem s hrůzou zjistil, že černěný spojovací materiál není k mání nebo jen sporadicky. Takže k dotazu: Sháním "historický" spojovací materiál: Šrouby s válcovou hlavou a drážkou, vruty s čočkovými hlavami, červíky s čepem a drážkou, to vše pokud možno v černěném provedení. Skončím u moření pozinkovaných a následného černění, u náhrady imbusem a podobně nebo má někdo nějaký tip? Ideálně Praha nebo alespoň na jednom místě. Kutění zdar a díky za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.16 15:13
avatar

Co říct nějakému soustružníkovi. Má to za chvilku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 12.06.16 15:24

Jo, závit má soustružník čím vyválcovat má i lis na hlavy šroubů ;) Navíc ty šroubky nejsou vždycky z bláta...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 19:43
avatar

Závit vyřízne očkem, hlava zůstane z původního průměru kulatiny. I ten materiál se dá řešit.
Pokud jde o jeden dva kusy, tak si s tím vyhraju a bude to jak originál.
Osobně bych ale dal těch 60Kč za kus a koupil to pokud se dá koupit. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 12.06.16 15:22

Zkus třeba Pematex, tam mají všelicos a ceny vcelku rozumné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 12.06.16 15:38
Zkus fabory.cz maji kde co.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 18:54

Ahoj Ampére.

Taky by se šlo kouknout na Garant K a nebo Killich. Na netu je toho spousta. Stačí napsat Spojovací materiál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 12.06.16 19:14
avatar

Dobrý den, předpokládám, že potřebujete pouze několik kusů. Pokud to nabízí nějaký e-shop, tak zaplatíte za pár šroubků i dopravu. Běžné železářství už toto nevede. No, já bych zkusil sběrný dvůr či sběrnu kovů a po slušné domluvě se tam rozhlédnout a za pomocí vlastního nářadí si tam potřebný spojovací materiál nalézt a odmontovat.

Bude to zdarma nebo za cenu váhy materiálu. Zdravím!

P.S. Zaměřil bych se tam na "socialistické" domácí spotřebiče.

doplněno 13.06.16 09:36:

amper - škoda, že se stydíte zajít si se šroubovákem na průzkum toho šrotu. Pokud by tam byl např. starý psací nebo šicí stroj, fotoaparát či promítačka, tak tam se černý spojovací materiál používal.

doplněno 13.06.16 10:12:

Jo jo, stud stranou a šroubovákem vpřed . Já jsem takto před časem získal krásnou sadu knoflíků ke staršímu sporáku MORA, protože v obchodě už se neprodávaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 10:00

*smich* já se nestydím, Bene. Od té doby, co jsem byl nucen se za plného provozu na Muzeu v metru hrabat v koši, abych vylovil omylem vyklepané klíče, tak už opravdu ne (kdo vymyslel tak hluboké koše?!). Možná na to i dojde. Jen je to hledání jehly v kupce sena. Ale třeba ten šroub M3x4 (případně delší) by bylo reálné tam najít. Akorát se nějak neshoduje otvírací doba našeho sběrného dvora a moje časové možnosti, snad příští sobotu. Jinak díky za tip na přístroje, z kterých by to šlo vybrat.

Datum: 12.06.16 22:49

Díky všem za snahu. Projel jsem kdeco, výsledek neuspokojivý. Když to má správný rozměr a tvar, není to černěné. Když je to černěné, má to jiný konec atd. Takže dočistím zbytek dílů, co ze šroubů půjde, to zabrousím a dám díly na černění. A pak se uvidí, jestli je to použitelné nebo bude potřeba něco dokoupit.

Datum: 13.06.16 07:20
avatar

A jedná se vám o renovaci (smyslem je mít funkční výrobek) nebo restaurování (smyslem je maximálně se přiblížit původnímu stavu a vzhledu)? Třeba náhradu původních šroubů s drážkou imbusy bych považoval spíš za vylepšení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 09:49

Zdravím Jethro, původní představa restaurování vzala za své. Původně lakovanou pažbu jsem namořil a odstín je na hony vzdálený originálu. Takže možná dojde i na ty imbusy. Taky už mě napadlo, že omačkání hran drážky pro šroubovák se může opakovat. Drážky jsou totiž mělké a hlavně úzké, takže člověk bere šroubovák mnohdy užší, než je hlava šroubu. jeden neopatrný pohyb a historie se bude opakovat. Uvidím, co seženu v dosahu, všude nabízejí pozinkované šrouby a v nerezu, ale ty imbusy snad budou i černěné (jen aby se vešly hlavy, třeba u M5 je hlava klasického imbusu o 1,5mm vyšší než u původního šroubu). S vruty to asi bude horší, černá se moc nenosí. No ono to nějak dopadne. Možnosti řešení jsou a je jich dost. Jen nevyrobit nějaký paskvil. To by byla škoda času.

doplněno 13.06.16 11:06:

asd: nojo, já vím. Teorie je mi jasná. Praxe taky. Včetně hesla, že po půlhodině opravy se každý nástroj stává kladivem. Kdo někdy nepoužil nevhodný nástroj, hoď kamenem ;)

Od: asd1
Datum: 13.06.16 10:13

Drážky jsou totiž mělké a hlavně úzké, takže člověk bere šroubovák mnohdy užší, než je hlava šroubu.

Na to se nebere malý úzký šroubováček, ale ubrousí se široký tak aby se vešel do drážky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 12:01

Tak pokud jste z Prahy , předpokládám že v Holešovicích v ulici - U pergamentky - velká prodejna prodejna hutního materiálu , stále existuje a tam by jste uspěl . Již jsem se odstěhoval takže to nemohu potvrdit určitě , ale dle map tam stále stojí.

doplněno 13.06.16 12:11:

Pročetl jsem znovu otázku a takovýto spojovací materiál tam běžně měli (stovky všeho možného ) a určitě by jste si vybral dle potřeby . Nakupoval jsem tam dříve a ač zběhlý tak jsem se kolikrát nestačil divit co vše bylo k mání.

doplněno 13.06.16 12:14:

Jen asi skleroza mi nedovoluje si vzpomenout na přesný název prodejny (ha ha ) ale časem si vzpomenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 12:24

Jo už to naskočilo - název - Ferona.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 15:45

Co třeba koupit ty šrouby nečerněné a doma je elektrolýzou černit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 10:18

Ano existuje celá řada přípravků pro domácí černění (a nejsou ani moc drahé), ovšem pokud budete pátrat po kvalitě povlaku, tak reference jsou, že je to záležitost s omezenou dobou trvání. Pouhým kontaktem s pokožkou po čase povlak setřete. Mimochodem, pokud víte o elektrolytickém černění oceli, potom prosím o odkaz. Žiju v domnění, že černění je pouze chemický proces.

Dnes jsem to odvezl k profesionálům, cena za černění se počítá od kila, takže jsem dal načernit vše, včetně šroubů, které vypadají, že to mají za sebou. Předpokládaná cena zakázky 70 Kč. Jsem zvědav na výsledek.

Datum: 14.06.16 15:53

To byl jen takový nápad.Kamarád kdysi takto něco černil.Jinak gratuluju a ať se dílo zdaří.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jenda2
Datum: 16.06.16 09:00

V odkazu je prodejce některých ND. Ocel se černí chemicky mořením. Soustružník vám s obráběním hlav šroubů moc nepomůže.

http://zbrane.subrt.cz/zbrane…-zp/vzduchovky/nahradni-dily/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.16 23:54

Černění dodala firma Galvanika Fiala. Malé díly dopadly na 1*, velké díly vypadají taky slušně. Co jsem dal do černění, to je použitelné. Omačkané hlavy šroubů jsem snížil "na vyjití" a není to poznat. Jediné, co jsem nezachránil, je muška. Ta byla tak zkorodovaná a zdeformovaná, že snad pochází z jiného kusu. Ještě to přijde znovu rozebrat, bude se měnit pružina a těsnění, ale provizorně smontované to vypadá takhle:

Od: balzerka
Datum: 19.06.16 13:55

Škoda, vyhozeno. Léta jsem si schraňovala v krabičce s nápisem ŠROUBKY, KTERÉ Z NĚČEHO VYPADLY hromádku takového "starožitného " materiálu. Byla jsem s tím v rodině pro smích a při stěhování mi to vyhodili.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eva*
Datum: 30.06.16 00:28

jestli máte zájem, hoďte sem obrázky, podívám se po nich. Děda byl "sběratel". Než něco vyhodil, tak vymontoval všechny šroubky a matičky, kdyby je náhodou někdy potřeboval. Samozřejmě je nikdy nepotřeboval a válej se ve sklepě v krabicích. Těch drážkových je tam spousta. Jsem z Prahy a nechám je grátis.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.