Kotel na tuha paliva dřevo+uh. briketky

Od: Datum: 12.06.16 11:19 odpovědí: 15 změna: 13.06.16 20:59

Existuje nějaká varianta automatického kotle na uhlí se zásobníkem ve kterém lze v případě potřeby spalovat i kusové dřevo a jakou emisní třídu tyto kotle splnují. Děkuji za odpověd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 12.06.16 12:49
Ve vetrine automatu lze prikladat rucne bez problemu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 13:47
avatar

Existují, ale jakmile jednou zapálíte automat, už Vás přikládání lákat nebude. Ale většina automatů má možnost nouzového topení na přídavném roštu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.06.16 18:33

Musím podotknout, že naši zákonodárci chtějí asi od roku 2022 zakázat provoz kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním, takže na automat s přídavným roštem rychle zapomeňte*cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 12.06.16 20:26
A ja musim podotknout, ze rikate nepravdu. Zakonodarci od roku 2022 nechteji povolit v prodeji kotle s tridou nizsi jak 5. A tu vetsinou plni jen automaty. Ale ne vsechny a neni to pravidlo. Treba viadrus U32 je kotel s rucnim prikladanim a tridou 5. Mrknete treba na attack kotle, jde v nich topit normalne ruco.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.06.16 17:27

Tak se omlouvám, ale takto jsem to někde četl.*cteni* A bude ten VIADRUS stále kotlem 5 třídy, když se v něm bude spalovat domovní odpad?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 13.06.16 18:19
Moc se v tom stourate. Bude vas diesel stale Euro V kdyz do nej budete lit fritovaci olej a vykuchate z nej DPF filtr?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 17:37
avatar

hercules U26 duo je to 4 em. třiída. Dá se spalovat i kusové dřevo.

K nařízení EU: nedávno dávala EU dotace na kotle třetích emisních tříd, v dotaci je podmínka provozu min 10 až 15 let, takže nejspíš nebude zakazovat něco, na co dala dotaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 18:33
avatar

Ferdane,

podobné řeším i já, https://www.poradte.cz/domacn…eni/34997-kotel-a-dotace.html

tak jsem navštívil v pátek den otevřených dveří ve firmě Rojek

a vybíral a vybíral, poslouchal a snad jsem vybral správně

http://rojek.cz/PDF/A25ED.PDF

Rojek TDA 25, kde je automat pro dotaci a přikoupením roštu lze pálit i dřevo. Zatím ještě hledám info, když spálík 10 kilo dřeva va starém kotli a v tomto, jako hodně je tento nový lepší, k tomu starému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 20:19

milane, z 10kg dřeva dostaneš určitou energii (podle druhu, vlhkosti atd.. ).. pak je druhá věc schopnost kotle přenést tu energii do vody, v opačném případě ti to utíká do komína... kolega to řešil výměníkem za kotlem.. jinak nevím jak to nějak porovnat, pokud k tomu starému nemáš dokumenty.. jedině třeba změřit teplotu v kouřovodu a poptat se, kolik je přibližně běžná teplota u nového.. ale asi to nebude uplně ideální srovnání..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 20:38
avatar

Honzo, to je to, co nedokážu změřit. Kotel třída 1 a kotel třída 5, ale ne na dřevo. Jen laboratorně na uhlí.

Uf. jak se rozhodnout..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.06.16 20:46

Pane Milane jestli chcete spíš to dřevo nebylo by tedy lépe ještě se podívat po nějakém "splyňovacím kotli", který by splnil dotační podmínky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.06.16 20:41

Jednoduše se může zeptat na účinnost, jakou má kotel účinnost při spalování kusového dřeva? Řeknou mu číslo v procentech, což mu udává kolik z celkové energie vloženého dřeva kotel přemění na využitelné teplo, zbytek jsou ztráty (komínová ztráta, ztráta nedopalem, popelem apod.) Toto číslo si pak porovná s číslem v návodu nebo na štítku svého starého kotle a bude mít přibližně +,- představu jak je na tom nový kotel oproti starému, ovšem pochopitelně musí se to brát s rezervou mezi zkušebnou a teoretickým výpočtem na jedné straně a praxí je vždy nějaký rozdíl ovšem z uživatelského pohledu se zase z pár procent nestřílí ...U toho nového kotle bude asi udaná účinnost zvlášť pro uhlí v režimu automat a zvlášť pro dřevo v ručním režimu u toho starého kotle je dost možné že budou mít uvedenou jen jednu účinnost např. jen pro uhlí, čili pokud tomu tak bude pak to lze srovnat jen velice orientačně, anebo se může přímo prodejce zeptat na svůj starý kotel uvede-li přesně typ, (výrobce značku) v porovnání s tím novým, pokud mají malinko přehled pak mu sdělí alespoň nějaké orientační číslo pro představu a srovnání...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.06.16 20:53

Anebo ještě jinak, pokud nemají stanovenou účinnost pro spalování dřeva pak alespoň stačí se zeptat jakou má kotel účinnost v ručním režimu byť to třeba budou brát pro uhelná paliva a bude tam rozdíl orientačně už budete mít představu, při vysoké účinnosti lze předpokládat že to dřevo na tom nebude zas tak rapidně hůře...Nejsem odborníkem na kotle ale odhaduji že co se dřeva týká lépe by na tom měl být kotel splyňovací určený především na dřevo...tam by ta využitelnost dřeva jako plynatého paliva měla být vysoká oproti klasické technologii spalování

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.06.16 20:56

http://vytapeni.tzb-info.cz/k…misni-trida-od-firmy-kovarson

Tak například tady potvrzují můj odhad že splyňovák je na tom opravdu lépe

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.06.16 20:59

Jinak srovnání účinnosti je jednoduché tak např. mám kamna účinnost 65% a kamna stejného typu ale s větším deflektorem novější konstrukce už mají účinnost třebas 78% čili je to lepší teoreticky nebo ve zkušebně dosáhnou využití vloženého paliva ze 78 procent u kotlů to samé "v bledě modrém"...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.