Počet zásuvek na jeden okruh/jistič 16A

Od: Datum: 11.06.16 23:14 odpovědí: 35 změna: 12.06.17 19:13

Dobrý den,
plánuji rekonstrukci obývacího pokoje a ložnice a to se vším všudy, včetně nových elektrických rozvodů (z hliníku do mědi). Tyto dva pokoje tedy budou mít jeden okruh (jeden jistič 16A) tedy dle normy nejvýše 10 zásuvkových vývodů s tím, že dvojzásuvka se považuje dle normy za jeden zásuvkový vývod.
Zajímá mě, zda je tato definice závazná nebo pouze doporučená? Bylo by předmětem kritiky revizního technika větší počet zásuvek na jeden okruh/jistič?
Jak jsem psal, jedná se o obývací pokoj a ložnici kde bude max TV, DVD, PC, nějaká lampička, dig. hodiny, nabíječka na mobil apod. - víceméně žádné velké zatížení. Pochopitelně bych si s doporučeným počtem zásuvkových vývodů vystačil a ani bych je pravděpodobně najednou nevyužil, ale jde mi o případnou budoucí změnu dispozice pokoje (např. gauč místo TV a naopak), kdy bych v tomto případě potřeboval zásuvky jinak než doposud. Zkrátka být připraven na veškeré případné budoucí změny a nebýt nucen to pak řešit nesmyslnými prodlužkami.

Radši se ptám a dělám si jasno, abych pak nebyl překvapen až se bude dělat revize
Děkuji za případné odpovědi.
S pozdravem
Radim


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.06.16 23:31

a v čem je problém tam dát 2 jističe?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 11.06.16 23:36
Norma je v tomto pripade zavaznamdej tam 2 jistice a neres to.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.16 23:43

Ano norma je 10,ale myslíte že bude revizák chodit po pokojích a čumět za skříně.odtahovat sedačku...-NEBUDE :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 08:29
avatar

"myslíte že bude revizák chodit po pokojích a čumět za skříně.odtahovat sedačku...-NEBUDE"

Ale bude! Teda pokud je to pečlivý a zodpovědný revizák. On se totiž pod revizní zprávu musí podepsat a v případě nějakého průšvihu nese plnou odpovědnost, že instalace odpovídá předpisům. Proč by riskoval případné problémy třeba s pojišťovnou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.16 23:49
avatar

Norma uvádí, že na jeden jistič smí být max. 10 výstupů - tedy 10zásuvek, jak jste již správně uvedl, jedna dvojzásuvka se počítá jako jeden výstup. Nejde o doporučení, ale o normu, kterou je třeba dodržet. Překročení tohoto počtu je vážná závada a je v rozporu s vydáním revize.

Jak sám píšete, můžou v budoucnu nastat změny v dispozici ale také v tom, že nyní sice žádné přístroje s velkým příkonem nevyužíváte, ale nevíte co bude v budoucnu.

Tedy správné řešení je buďto si vystačit s počtem 10 zásuvek, nebo prostě umístit dva okruhy (tedy dva jističe).

Pamatujte také na to, že servis, údržbu, montáž a práci na elektrické síti a zařízeních má provádět kvalifikovaná osoba.

Opak by se vám mohl hořce vymstít - například při nevyplacení pojistného plnění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radim24
Datum: 12.06.16 06:17

Díky za reakce,
kdyby se dával druhý jistič, musel by se tahat od vchodových dveří nový kabel přes celou chodbu a zalištovat, ostatní měď od jističe je ve zdi.
Tak se přiznám, že jsem hledal jednodušší řešení v podobě jednoho jističe, ale asi nebude jiného zbytí.
Ještě se zeptám, existuje nějaká troj/čtyřzásuvka, zkrátka nějaký zásuvkový blok, který by se dal dát nějak do zdi, podobně jako instalační krabička a mohla být vedena (stejně jako dvojzásuvka) jako jeden zásuvkový vývod?
Např. http://www.bbelektro.cz/lg-77…pt-bila-6m-bs/d-92173-c-1822/ nebo http://elkov.mywac.cz/produkt…osaic-4nas-4x2p-t-dlp-8m-bila ale to je určeno nejspíše pouze na zacvaknutí do profilů instalačních lišt apod.

Díky

Radim

Datum: 12.06.16 10:39
avatar

ne, maximálně dvojzásuvku lze počítat jako jeden vyvod. Sdružené rámečky s vícenásobnými zásuvkami již takto počítat nelze.

Pro přístě je dobré si na počátku s pomocí elektrikáře vypracovat projekt jak bude elektroinstalace vypadat - vyhnete se dodatečným nesmyslným problémům, jako teď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 18:48

Domníval jsem se, že zásuvkový obvod jištěný 16 A smí být ukončen pouze jedinou zásuvkou, která je určena pro spotřebič s velkým příkonem - např. automatickou pračku. Pro ostatní spotřebiče se dělaly obvody jištěné 10 A a tam pak mohlo být těch zásuvek více. Změnily se normy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 19:07
avatar

6 až 10A svítidla ( v dnešní době LED svítidel apod i 2A)

vice než 10A až 16A spotřebiče

25A apod. hlavní jistič

více A spíše průmysl

samostnatné zásuvky, která musí být například pro sporák, mohou být jištěny i nižším jističem než 16A, jednoduše lze potřebnou hodnotu vypočítat.

Nejčastější jistič na zásuvkové okruhy je právě 16/B

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 21:17
avatar

Aloisb - Domníval jste se špatně. Tahle norma platí už minimálně 20 let.


doplněno 13.06.16 19:48:

"...už neplatí, že automatická pračka s příkonem 2500 W musí mít zvláštní samostatný přívod jištěný 16 A..."
To nikdy neplatilo, je to jen doporučení. A to, že maximální počet zásuvek na jednom okruhu je 10 ks a je vhodné (nemusí), aby byl tento okruh jištěn na 16 A platí téměř od nepaměti (aspoň mě to učili už před 40 lety).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 17:25

Takže už neplatí, že automatická pračka s příkonem 2500 W musí mít zvláštní samostatný přívod jištěný 16 A?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 18:29
avatar

Tak obecně lze říci, že každý domácí spotřebič nad 2kW je vhodné dát na vlastní jistič, z toho důvodu aby při součastném sepnutí nedošlo k vyhození jističe - pravidlo to však není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milda*
Datum: 26.06.16 12:41

Dodrý den.

Před nedávnem jsem zapojoval domovní rozvod dle projektu. Na mou námitku, že projektant překročil povolenou hranici 10 zásuvek (či dvojzásuvek) na jeden okruh, mi odpověděl, že se do toho počítají i vícenásobné zásuvky v jednom rámečku. Vzhledem k tomu, že jsem tomu moc nevěřil, jsem si to ověřil u dvou nezávislých revizáků a ti potvrdili, že je to pravda. Z toho plyne, že v každé místosti můžete mít až pět vícenásobných rámečků se zásuvkami. Vždy ale musíte mít na paměti, že nesmíte překročit maximální odběr na okruhu. toho si ale snad jste vědom. Státe ale platí, že elektrické rozvody může provádět pouze osoba s elektrotechnickou kvalifikací!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xaver
Datum: 12.06.16 07:11

Většinou do zásuvky budete zapínat spotřebiče s plochou vidlicí, tak tam instalujte jednu zásuvku a pak do ní dáte rozčtyřku nebo rozšestku, které se běžně prodávají. VYŘEŠENO.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.06.16 08:48
avatar

Píšete o rekontrukci a o revizi a nemáte projekt...?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rafim24
Datum: 12.06.16 19:49

Díky za reakce a info.

Co vám mám povídat. Před 2 rokama se najednou rozhodlo (bylo rozhodnuto ženou) že se bude dělat nové jádro v bytě (taková náhlá hurá akce), s elektrikou se zprvu ani nepočítalo, že by se předělávala, prostě se vystaví jádro, udělá WC a koupelna, nová kuchyň a šmitec. Pouze se natáhne od rozvaděče elektrika do jádra a pak jeden okruh na mikrovlnku a troubu a další okruh na sklokeramiku, ale vybourávala se i příčka od špajzky v kuchyni a na té byla zásuvka, postupně se tedy vytrhala elektrika v hliníku v celé kuchyni a natáhl další obvod, který se nakonec protáhl až do děcáku (který se za chodu neplánované také celý předělal). Tam přišla myšlenka že by se mohla udělat nově i na chodbě (když už) a tak se měď natáhla přes chodbu do obýváku a tam se prozatímně napojila na starý hliník (obývák a ložnice), tady vznikla bohužel ta chyba, že se nenatáhly přes chodbu od rozvaděče kabely dva.
Bohužel se vše za chodu nabalovalo a vymýšlelo a teď vznikl tento provblém, jako žádná katastrofa, tak dám všude dvouzásuvku a v případě potřeby dám třeba nějaký powercube nebo jiný rozbočovač a je po p*deli.

Datum: 13.06.16 18:48
avatar

já teda normy vůbec neznám, tak můj návrh musí posoudit více znalí (i když teda nevím, co by na něm mělo vadit), napadlo mě jednoduchý řešení:
ty zásuvky, co budete potřebovat teď, samozřejmě musíte mít napojené, ty potenciální si jen připravte - a teď jde o to, co ještě může projít - např. i natažení drátů, jen bez jejich napojení na už aktivní větev?, a pokud by to nešlo takhle(?-proč ne?), co je špatnýho na tom, že by se připravily husí krky + zásuvky, jen by se tam nedaly ty dráty? - to už přece absolutně nemůže vadit?, anebo by dokonce mělo vadit i jen natažení husích krků + instalace krabic zásuvek bez osazení vrškem? (ani jeden ze tří případů přece není žádnej podvod - je to prostě jen příprava na budoucí změnu, která se uvede do souladu s platnými normami, až na ní dojde...)
-----
(a jen ještě taková poznámka opravdu pod čarou - 10 i 6 ampér se přece dá použít i pro zásuvkový okruh pro spotřebiče? - takhle to mají běžně v moderních velkých kancelářských prostorech, kde jsou na podlaze připravené zásuvky pro PC apod., ty okruhy, pokud vím, mají běžně 10, ale i jen 6 ampér, to si pamatuju dost dobře...)


doplněno 13.06.16 19:56:

k těm slabším jističům - mně šlo prostě o to, jestli opravdu existuje nějaká striktní norma, co by zakazovala na zásuvkový okruh slabší jističe (jak jsem to z předchozích, možná ledabyle přečtených příspěvků, pochopil), protože v těch nových kancelářích jsem se s tím setkával celkem běžně (ten důvod bude jednoduchý - ono tam těch přípojek (obyč. na podlaze) bejvá někdy opravdu hafo, no a logicky asi radši volí víc samostatných slabších okruhů, než aby bylo víc přístrojů napojených na jeden silnější jistič (pak vám vypadne, a pár desítek PC ztratí neuložený data), a pochopitelně ta celková kapacita zas není nekonečná, tak jdou až na ty 10, 6 ampérové jističe)

(a k té přípravě neaktivních zásuvek navíc - husí krky bez drátů jsem navrhnul jako variantu, pokud by měla vadit ta s nepřipojenými dráty (to jsem netušil, že pravým úhlem se nedá kabel protáhnout, v tom případě by pochopitelně byly bezdrátové varianty nesmyslné))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 19:19
avatar

Tak připravit to do budoucna lze - to problém není. Ale zdá se mi to zbytečné, pokud by natáhl nový okruh, tedy přivedl kabel k té místnosti kde by měl nachystaný tady ten obvod jen s krky a zásuvkami - nehledě na to, že protahovat ten kabel v tom krku je zážitek - musel by samozřejmě vést krky vždy jen rovně a pak krabici nebo zásuvku, tedy nelze přes roh - tam ten kabel nedostane. Husí krky už se dnes do stěny příliš nedávají, větší drážky, další bordel ve zdi .. Je to zbytečně komplikované řešení.

---

odpovím též pod čarou. Ano na přístroje se dá použít i menší jistič, většinou se volí ale od 12A nahoru - a to právě pro případ budoucnosti - 2A na přístroj je opravdu málo - to vybaví už nějakých 450W - to je vážně málo. Už při 500W (soudobý výkon 0.35kW) se doporučuje nejméně 6A jistič. Pro světla v pohodě. Pokud jste to viděl, tak více než funkční důvod je to důvod finanční - čím slabší jistič tím levnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.16 20:03
avatar

hafhaf - "...jestli opravdu existuje nějaká striktní norma, co by zakazovala na zásuvkový okruh slabší jističe..."

Nikoliv, to jste to opravdu pochopil špatně. Těch 16 A je maximální hodnota jističe pro zásuvkový okruh, tažený vodičem 2,5 mm2. Když použijete z jakéhokoliv důvodu jištění slabší (třeba i ty 2 A), je to v pořádku a žádný předpis neporušujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 24.06.16 09:17
avatar

Je dobre cist vse - Jeden obvod zahrnuje 10 zásuvek, jistí se 16 ampéry. Ať už využijete jednu nebo všechny zásuvky, součet výkonu připojených spotřebičů by neměl překročit 3 600 wattů.
Trochu to nadimenzuj do budoucna> a na 1 jistic zapomen rovnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.16 09:52

Nějaké 2-3 zásuvky navíc revizák vezme, myslím normální a ne magor. Obvod je jištěn a pokud vypadne jistič a s ním vše na okruhu, tvoje blbost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.16 10:02
avatar

Rozumný ne ... *smich* Za svoji práci ručí, já bych to revizákovi nedoporučil, ve svém okolí neznám žádného (krom "revizáka" co udělá revizi na cokoliv, bez toho aby to viděl, za flašku) který by to udělal. Když začne hořet a bude v tom hrát roli elektrika a pojištovna zjistí, že zařízení nesplňuje platné normy - a věřte - ona to zjistí - tak nebude plnit - neplnili kvůli větším hloupostem. No a pokud by se to řešilo hlouběji mohl by "normální" revizák, kašlající na předpisi přijít nejen o vyhlášku, ale přijít si na nemalou pokutu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.06.16 19:50

Údaj o počtu zásuvek je uveden v normě. České normy nejsou technicky závazné, což vyplývá ze zákona č.22/1997 Sb. Záleži pouze na odborném posouzení revizního technika, zda schváli dané zapojení a podepíše se pod něho a pokud se tak stane, neznamená to, že by se revizní technik dopustil nějakého prohřešku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.06.16 15:40
avatar

Jestli bude mít na jeden okruh 10 nebo 12 jističů je revizákovy úplně jedno a pojištovně tuplem. Rozhodně to nemá vliv na bezpečnost provozu elektroinstace ale na její komfort.

Důležité jsou jiné parametry,jako průřezy vodičů,jištění,uložení kabelů,impedanční smyčky,přítomnost chrániče a jeho správná funkčnost atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 18:43
avatar

"...na jeden okruh 10 nebo 12 jističů je revizákovy úplně jedno a pojištovně tuplem".

Ponechám stranou těch 12 jističů na 1 okruh *smich*, je mi jasné, že je to překlep. Ale proč myslíte, že je to pojišťovně jedno? Už jste někdy vyřizoval pojistnou událost? Pojišťovně jde o peníze a tak se chytne kde jaké drobnosti, kde jaké chyby, aby nemusela platit. A není rozhodující, jestli je ta chyba nebezpečná, či nikoliv. Nebudou pátrat po tom, jestli tato chyba skutečně zavinila pojistnou událost. Prostě je to nedodržení platných předpisů, takže na plnění nemáte nárok. Tečka. Dál se s Vámi nebaví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.16 23:56

Ahoj Radime.

Píšeš, že jsi to tahal v mědi. Ale né už, jestli je ta měď v drátech a krcích, nebo kabelem? V tom prvním provedení by přitáhnout další okruh(další jištění), bylo o dost jednodušší. Málo kdo si nechává v kabelu nějakou rezervu. Tzn. drát navíc.

Poznámka, Nemám rád kabely.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 26.06.16 13:38

za obývakovou stěnu a pracovním stolem mam 1x pěti rámeček a v pohodě :) ale jak už tu bylo řešeno..max 10 na 1jistič.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 14:23

maara Nikdo nemluvil o flašce. Prostě to projde, posoudí, a dle zdravého rozumu pustí. A když jsme u poctivosti, pokud není projekt, má se otočit a odejít. Pokud není výpočet rizik, má se otočit a odejít. Pokud nemá rozvodnice výrobní štítek, má se otočit a odejít. Kolik asi udělé superpoctivých revizí? Pár. A revizák nikdy nic neodskáče, ale ten kdo to montoval..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 18:30
avatar

"...revizák nikdy nic neodskáče, ale ten kdo to montoval..."

To je nesmysl. Revizák je tu právě proto, aby zkontroloval, že je všechno v pořádku a stvrdil to svým podpisem. Případně musí upozornit na chyby a nevydat revizní zprávu, dokud nejsou chyby odstraněny. Proto musí mít téměř nejvyšší paragraf vyhlášky 50, tedy vyšší než "ten, kdo to montoval". Svým podpisem přebírá zodpovědnost. Kdyby za nic neručil, byl by pro srandu králíkům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 19:12

Je vidět, že praxi moc neznáš. Revizák nic neodskáče. A nějaký paragraf-formalita. Projektant má vyšší, dělá naprosté prasárny a hovadiny a taky se mu nic nestane. Prostě 10zásuvek není dogma. Není... A co tedy ten začátek revize, kdy to skoro nikdo nesplňuje?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.16 10:42
avatar

Elektrikář za práci sice zodpovídá, jenže je v tom dnes takový bordel - že jej většinou ani nelze dohledat. Narozdíl od Revizního technika, ten má udělené razítko s číslem a datem platnosti - tedy toho lze dohledat velmi jednoduše - přebírá tak zodpovědnost, proto také přezkoušení na revizáka není jednoduché, je k němu potřeba poměrně dost praxe a přezkušovat se musí každých 5let.

Revizní technik revizí dokládá, že je zařízení v pořádku a dle předpisů - za to odpovídá svým jménem. V případě, že udělá falešnou revizi - tedy udělí revizi zařízení, které není v souladu s předpisi a něco se stane - dopouští se trestného činu - viz. zákon 140/1961 sb. - může za to dostat nemalou pokutu, případně skončit ve vězení.

Kamarád, tenkrát ještě revizák, vydal revizi na transformátor, který z důvodu špatného stavu nedlouho po revizi začal hořet ... jak se divil za pokutu v hodnotě nového auta a samozřejmě měřáky mohl pověsit leda tak na hřebík.

Paragraf- formalita ... jde vidět, že buď neděláte v reálném světě, nebo se zatím nestal žádný průser.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: zzzz
Datum: 12.06.17 18:33
Zakon c. 140/1961 Sb. je uz pet let zruseny
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 12.06.17 19:13
avatar

zzzz: je moc pěkné,že sem vytahujete otázku tazatele,která je rok stará a ani jste nic k otázce neporadil/a.*zed*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.17 19:09
avatar

Teď mě tak napadá - neškolil jste kdysi 50ku ;)? Váš nick (pokud je to jméno) je mi povědomý. Jestli ano, tak jste mě z ní před lety zkoušel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pita
Datum: 03.07.16 17:31
Je to napsáno v elektro normách,, tím je vše jasné,,, co v zasuvkach budete mít a nebo nemít je revizakovi šumák.
Tak se zařaďte dle normy a můžete v klidu spát.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.