Sousední stavba

Od: Datum: 10.06.16 11:12 odpovědí: 4 změna: 11.06.16 05:17

jak se mohu bránit když majitel sousedního objektu chce zvednout stávající objekt o 2 metry výšku stavby a nám by to moc zastínilo balkon? děkuji za odpovědˇ.Icej

doplněno 11.06.16 08:17:

k dotazu sousední stavbby byt slodžií je situovánna jih a zastínění by bylo odpolední slunce stínilo by to obyvací pokoj a částečně i kuchyň.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.06.16 11:16
avatar

Dojděte si na SÚ a podejte námitku, resp. vyneste nesouhlas se stavbou.

Je ale možné, že Vaše námitky budou shledány jako neodůvodněné (zastínění balkonu by yase tak velký problém být opravdu neměl). Možná bude Váš soused muset předložit (za pomoci projektanta) diagram zastínění.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.06.16 19:08

Správně by vám měl soused předem sdělit, co má za úmysly, rozhodně zkontaktujte stavební úřad.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.06.16 19:25
avatar
Nemáte pravdu.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.06.16 05:17
avatar
Jak píše martincakl...
.
Jedná se o míru zastínění. Jinak stíní stavba od severu, jinak od jihu. Pokud je sousedova stavba směrem na sever od balkónu, nemůže stínít, protože slunce od severu nesvítí. Nejvíce stíní, pokud je na jih. Dalším faktorem je vzdálenost mezi stavbou a balkonem. Balkon také není obytná místnost, pro kterou se vyžadují určité normy osvětlení.
Občanský zákoník uvádí :
§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
Omezení vlastnického práva
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, STÍN , hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v MÍŘE NEPŘIMĚŘENÉ místním poměrům a podstatně omezují OBVYKLÉ UŽÍVÁNÍ pozemku; (zkráceno)
.
Takže úřad posoudí, v jaké míře by mohl soused nadstavbou rušit Vaše práva nebo obtěžovat.
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.