1xJak zlegalizovat studnu

Od: Datum: 09.06.16 20:52 odpovědí: 17 změna: 20.06.16 16:52

Dobrý den, třicet let vlastníme chalupu, která je stará dvěstě let. Před dvěma roky jsme vyčistili a zprovoznili studnu, která před druhou sv. válkou napájela naší chalupu a domky, které již dnes už neexistují. Studna ležela ladem cca 60 let. Studna je bohužel na cizím pozemku /ten, však kdysi patřil k naši chalupě/, pozemek byl prodán bez našeho vědomí. Prosím, poraďte jak studnu zlegalizovat a zda nynější majitel pozemku, na kterém se studna nachází /cca 30 m od našeho plotu/ je povinnen nám umožnit studnu používat. K chalupě byla vedena voda z jiného zdroje, ten však začal být nefunkční, proto jsme byli nuceni volit variantu obnovy původní studně.

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vilik
Datum: 09.06.16 21:01
Studnu stavěnou před rokem 1950 legalizovat nemusíte.
Jenže druhá věc je, že nynější majitel vám vodu dát nemusí. Ledaže by na to byla smlouva.
Takže vám zbývá dohoda, pronájem, koupě pozemku, nebo jiné řešení.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.06.16 00:24
avatar

nemusi, ale muze. Legalizace jim zajisti to, ze si nikdo jentak nemuze postavit vedle dalsi a "krast" vodu ;) Je to obycejny formular z vodohospodarskeho uradu nebo kdo mi to posilal.
Aha je na cizim pozemku...hm, tak asi nijak pokud to tam neni zaneseno jako vecne bremeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 23:53

Ahoj Jari.

Třeba bude stačit pohled na zápisy na Katastru nemovitostí. Věc tam může být už dávno vyřešená nějakým tím Břemenem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.16 00:24

Studna sama o sobě je jedna věc, ta může majitele měnit, ovšem voda v ní je všech. To jsem to napsal asi jako chytrá horákyně, ale tak to nějak je. Legalizovat ji nemusíte, je stará, snad v katastru nemovitostí je. Pozemek ten byl Váš, dnes již není, ale vodu ze studny jistě brát můžete (myslím, že ani povolení na to nepotřebujete). To je těžko. Na to existují věcná břemena. Zkuste se zeptat třeba pamětníků, jak to bylo, pokud ještě nějakého najdete. Na prodej toho pozemku se studnou jistě existuje smlouva, podívejte se do ní, co je tam o té studni napsáno, je-li tam kupříkladu věcné břemeno na tu studnu.

doplněno 10.06.16 22:21:

Pro pana Vilika: To jste mou odpověď asi zle pochopil, autor otázky psal, že před druhou světovou se z ní brala voda, tož asi před druhou světouvou již zřejmě existovala, tedy v mé odpovědi se předpokládalo, že druhá světová začala před rokem 1950 (nebo 1955, ale to není podstatné). Čerpání vody z této studny pro vlastní potřebu jsem v odpovědi bral jako samozřejmou věc. Důležité je, zda při prodeji nemovitosti se studnou bylo zřízeno věcné břemeno na odebírání vody z té studny či ne, o kupní smlouvě a pamětníkovi jsem psal rovněž, tedy Vaší reakci na mou odpoěď doopravdy nerozumím. Ostatně autor otázky se nevyjádřil k tomu, jak to bylo. Studna je pochopitelně že zkolaudovaná (za předpokladu, že druhá světová začala před rokem 1950, obecně víme, že ano), z toho jsem také vycházel. Tedy dost dobře nepochopím, o čem Vaše odpověď velice byla.

doplněno 11.06.16 00:57:

Snad pan Vilik nechce polemizovat o tom, jak se podpovrchová voda tvoří, na čem závisí její množství (hladina), jak to v přírodě probíhá...to je tak k nepochopení, když napíši, že třeba i voda v mé studni není jen má? Že patří všem? Tutéž může obebírat Petr nebo Pavel ze stejné zvodně v jiné studni, má-li k tomu jakési to oprávnění, Nemůže ovšem legálně obebírat z mé studny bez věcného břemene nebo tak. Toto je věcí vodoprávního úřadu, aby tam věděli, jak to je, aby to vše fungovalo. Že je snad nabíledni, že si nemohu jen tak na zahradě vykopat studnu, brát z ní vodu a aby o tom vodoprávní úřad nevěděl. Že nemohu legálně do sousedovy studny strčit čerpadlo a brát vodu, nemám-li na to nějaký druh oprávnění k odběru podpovrchových vod? A ještě jednou, a podruhé a jak Vy na mně? Vždyť tady celou dobu o ničem jiném není řeč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 10.06.16 01:33
Pane Ondro, tak to není. Omylem jsem napsal o roku 1950. Jde o rok 1955. Studny postavené před tímto rokem se považují za povolené a zkolaudované a čerpání vody pro vlastní potřebu je povolené taktéž. Majitel by však měl být schopen doložit stáří studny, třeba kupní smlouvou či zápisem věcného břemene. Případně paměťníkem.
Jiná situace je u mladších studní nebo v případě čerpání pro jiné účely než pro vlastní potřebu. Z novějších studní lze pro vlastní potřebu zdarma čerpat jen na základě povolení.
Tedy není pravda, že lze "vodu všech" jen tak čerpat, kdy mě napadne. Z vlastní studny ano nebo s povolením, podle jejího stáří.
Nejsem li ale majitel, nemůžu čerpat nikdy bez jeho souhlasu nebo zřízeného věcného břemene. Navíc nejde o čerpání pro vlastní potřebu majitele, ten by tedy měl mít povolení.
doplněno 11.06.16 00:03: Tak si znovu přečtěte dotaz a vaší odpověď. Jak voda všech? Studna je na cizím, i kdyby bylo věcné břemeno, musí mít i na tak starou studnu majitel, který dává vodu jinému, povolení. Kdyby byla studna tazatele, nic by nepotřeboval.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 11.06.16 00:11
A pro jistotu, ještě jednou. Vodu z cizího brát nemůže. Mohl by, kdyby měl smlouvu nebo věcné břemeno. Ale v tomto případě musí být povolení s nakládáním s vodou.
Ještě jednou. Vodu bez povolení brát nemůže.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 11.06.16 01:19
Kdybyste si přečetl vaší první odpověď, pochopíte, že píšete bludy. Voda není všech. Právě na to je ten úřad. A vaší větu "Snad ani povolení nepotřebujete." Co to je? Potřebuje nebo nepotřebuje, když chce čerpat z CIZÍ studny? A které povolení? Myslíte od úřadu nebo od majitele? A potřebuje nějaké povolení od úřadu majitel, když dává vodu někomu cizímu, tedy ji nemá pro vlastní potřebu?
Až to napíšete pořádně, tak vás nikdo opravovat a doplňovat nebude.
Taky občas píšu blbosti. Třeba mám chybu i v této otázce. Když to někdo ví, tak mi to opraví a vysvětlí. Chápete?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 11.06.16 09:31

Pro tazatele:

Než bych se pouštěl do řešení "potencionálních problémů a složitostí" tak bych napřed zašel za majitelem pozemku na kterém je studna, i dnes ještě existují lidé se kterými se dá rozumně domluvit, bude-li to i váš případ pak nemáte co řešit, na užívání studny se domluvíte, dává-li navíc studna dostatek vody pak pro žádnou stranu nebude společné užití studny žádný problém...V chatařských zahrádkářských koloniích je taková domluva zcela běžným jevem, neboť ne vždy je možné a účelné budovat u každého stavení vlastní studnu a funguje to bez problému...

Až pokud dohoda nebude z jakéhokoliv důvodu možná bych uvažoval nad dalšími možnostmi, odkup studny realizace vlastní studny, písemné smlouvy o užívání apod...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 11.06.16 10:39
Pro pana janm:
Dotaz byl položen takto: Lze nějak legalizovat předválečnou studnu? Odpověď je taková, že je li prokazatelně takto stará, není potřeba, je považována za legální.
Další část dotazu: Je SOUČASNÝ majitel POVINEN poskytnout vodu z této studny CIZÍMU člověku? Odpověď-není, pokud není v katastru zaneseno věcné břemeno či není sjednaná nějaká smlouva.
Domluva by mohla být řešení, ale když nebude písemně a nebude nějak ošetřena možnost výpovědi a zítra majitele studny přejede autobus, bude mít tazatel stejný problém.
Další věcí už mimo dotaz je, že v tomto konkrétním případě nejde o nakládání s vodou pro vlastní potřebu majitele. Sice kde není žalobce, není soudce, ale přesto to zmiňuju jako možný zdroj problémů.
Já osobně bych proto ze všech těchto důvodů nezkoumal, je li nový vlastník POVINEN, ale hledal bych věcné břemeno. Kdyby nebylo, žádal bych odkup pozemku či stavěl novou studnu.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.06.16 10:50

To je jak když mluvíš do studny. *smich*

Máš bod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 11.06.16 13:13
Jo, taky si tak připadám. Dík za podporu. Aspoň vím, že moje železná logika dává někomu smysl.
Nevinná otázka a odpověď na 2 věty a budem řešit týden.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 18:55

To viliik : Posím o názor na to, kdybych na vlastním pozemku na místě, kde je hned pod povrchem hladina spodní vody vyhloubil studánku, zapustil 2 skruže a odebíral vodu. Porušil bych tím něco? O tom, že hladina spodní vody je tak blízko povrchu svědčí neustálé zatopení sousedovy vodovodní šachty, která je kousek za plotem. Soused by byl rád, kdybych mu vodu strhnul a odčerpal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 12.06.16 21:18
No, podle mého chcete dělat novou studnu.
Kdybyste se rozhodl stavbu provést, musel byste zajistit docela dost věcí, zejména už zde zmiňované povolení k odběru podzemních vod se stavebním povolením. To bohužel není všechno. K žádosti na vodoprávním úřadě dokládáte projekt a vyjádření hydrogeologa s kulatým razítkem. Dále územní rozhodnutí, souhlas stavebního úřadu a doklad o vlastnictví pozemku. Je toho víc, podrobnosti bych raději poptal na konkrétní obci, oni vám poradí,ať neděláte něco zbytečně.
Zákon o vodách je 254/2001, stavební 183/2006.
Dodatek: Hladina spodní vody není důležitá, pořád se nejedná o vodu povrchovou. Naopak, je nutné, aby třeba stavba jímky byla provedena tak, aby nemohlo dojít k znečištění té podzemní.
Jinak čerpat povrchovou vodu třeba z potoka lze i bez povolení k čerpání povrchových vod, pokud není využito technických zařízení, jako je čerpadlo a pumpa.
Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 13.06.16 17:15

Díky za odpověď. Říkal jsem si, že kdyby ten soused čerpal tu vodu z vodoměrné šachty, kam se mu neustále stahuje, tak by to přece také nebyla studna a žádné povolení by k tomu nepotřeboval. Chtěl jsem si pořídit zdroj užitkové vody na WC a koupelnu, ale nechám to ale asi plavat, když jsou s tím takové potíže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laso
Datum: 11.06.16 10:37

Já spíš nechápu to, že byl VÁŠ pozemek prodán bez VAŠEHO vědomí. Jak byl bez Vašeho vědomí proveden zápis v KN na nového majitele?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 11.06.16 14:21

Něco prodat bez vědomí vlastníků je asi nějaká záhada. Obnovovat cizí studnu na cizím pozemku je bez souhlasu majitele rozhodně nepůjde. Legalizovat studnu není nutné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 20.06.16 16:52

no ono by nebylo od věci požádat Katastrální úřad o kopii kupní smlouvy , případně výpis nebo nahlédnutí..tam bych každopádně začal..případně dát podmět k přešetření, čí je dotčená parcela..
já tak například zjistil, že pozemek prodaný v roce 1974 má neplatnoukupní smlouvu už 40let

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.